Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceminister stracił pracę za przekręt?

24.04.2013

Premier Donald Tusk podpisał wniosek Radosława Sikorskiego w sprawie odwołania Janusza Ciska z funkcji wiceministra. Dymisja ma związek z nieprawidłowościami przy przydzielaniu pieniędzy organizacjom polonijnym.

Niejasności dotyczyły finansowania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej, która otrzymała dotację w wysokości 1,4 mln złotych ze przeznaczonych na projekt współpracy z Polonią. Fundacja powstała jednak tuż przed ogłoszeniem konkursu, a związani z nią byli współpracownicy Ciska. W grę wchodziły duże pieniądze, do podziału było ponad 50 mln. zł. Konkurs był jednak zdaniem wielu posłów mało transparentny.

Na wiceministra skarżyła się też Kancelaria Senatu, która narzekała, że nie może doprosić się od resortu dokumentów dotyczących  dofinansowania organizacji polonijnych.

Według senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą MSZ nie kontynuował wypracowanej przez ponad 20 lat tradycji wspierania Polonii. Wcześniej to właśnie Senat decydował o przyznawaniu dotacji.  Zdaniem senatorów i przedstawicieli organizacji polonijnych po tym jak  te obowiązki przejęło ministerstwo – zapanował „chaos i bałagan”.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że nie ma "najmniejszych planów", aby zakończyć wspieranie Polaków za granicą.

"Przeciwnie, będziemy ich wspierać, a jednocześnie zachęcać do jeszcze większej aktywności na rzecz Polski"

- mówił, przedstawiając senatorom informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.

PAP, Gość Niedzielny, mk

[fot.www.msz.gov.pl]
CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook