Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiceminister stracił pracę za przekręt?

24.04.2013

Premier Donald Tusk podpisał wniosek Radosława Sikorskiego w sprawie odwołania Janusza Ciska z funkcji wiceministra. Dymisja ma związek z nieprawidłowościami przy przydzielaniu pieniędzy organizacjom polonijnym.

Niejasności dotyczyły finansowania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej, która otrzymała dotację w wysokości 1,4 mln złotych ze przeznaczonych na projekt współpracy z Polonią. Fundacja powstała jednak tuż przed ogłoszeniem konkursu, a związani z nią byli współpracownicy Ciska. W grę wchodziły duże pieniądze, do podziału było ponad 50 mln. zł. Konkurs był jednak zdaniem wielu posłów mało transparentny.

Na wiceministra skarżyła się też Kancelaria Senatu, która narzekała, że nie może doprosić się od resortu dokumentów dotyczących  dofinansowania organizacji polonijnych.

Według senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą MSZ nie kontynuował wypracowanej przez ponad 20 lat tradycji wspierania Polonii. Wcześniej to właśnie Senat decydował o przyznawaniu dotacji.  Zdaniem senatorów i przedstawicieli organizacji polonijnych po tym jak  te obowiązki przejęło ministerstwo – zapanował „chaos i bałagan”.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że nie ma "najmniejszych planów", aby zakończyć wspieranie Polaków za granicą.

"Przeciwnie, będziemy ich wspierać, a jednocześnie zachęcać do jeszcze większej aktywności na rzecz Polski"

- mówił, przedstawiając senatorom informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.

PAP, Gość Niedzielny, mk

[fot.www.msz.gov.pl]
Słowa kluczowe:

Polonia

,

dymisja

,

konkurs

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook