Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiceminister środowiska do odwołania?

10.09.2012

Eurposeł PiS Ryszard Czarnecki oczekuje od premiera Donalda Tuska odwołania wiceminister środowiska Beaty Jaczewskiej. Powód to jej słowa nt. małych i średnich przedsiębiorstw. Rzeczniczka MŚ przekonuje, że wypowiedź przytoczona przez polityka PiS została zmanipulowana.

Według europosła Jaczewska powiedziała m.in.: "kochamy małych i średnich, ale muszą się powyżerać (...), bo innowacyjność nie ma sensu, jak jest tylko nadwiślańskim krajem".            

Wypowiedź ta - mówił Czarnecki - padła 10 maja na zamkniętej naradzie w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.           

Jego zdaniem tego typu "wręcz niebywałe stwierdzenia wymagają komentarza". "Mam nadzieję, że premier Donald Tusk zajmie stanowisko i odpowie publicznie na pytanie, czy pani wiceminister środowiska Beata Jaczewska (...) ujawniła swoistą ową strategię rządu, czy po prostu nazwała po imieniu to, co rząd o małych i średnich firmach tak naprawdę myśli" - mówił Czarnecki.             

Jak podkreślił, oczekuje, że Tusk "albo się podpisze pod tymi stwierdzeniami - uzna, że rzeczywiście jego rząd jest 'anty małym i średnim firmom', 'anty polskim firmom' - albo uzna, że dalsza obecność pani minister środowiska jest w tym rządzie niepożądana".          

Czarnecki tak komentował słowa Jaczewskiej: "wypowiadając się na temat negocjacji, które prowadziła w imieniu Rzeczypospolitej na temat patentów, stwierdziła rzeczy, które wołają o pomstę do nieba, gdyż pokazują stosunek tego rządu, tej władzy do małych i średnich polskich firm".             

"Tak mówi członek rządu premiera Tuska o firmach, które w każdym kraju tworzą gros PKB i tak naprawdę decydują o kształcie gospodarki narodowej. To jest język pogardy. To jest taki swoisty darwinizm polityczny, który polega na tym, że słabsi muszą umrzeć" - dodał europoseł PiS.          

Przytoczył też inną wypowiedź Jaczewskiej z tego samego wystąpienia: "bo PKB w długiej perspektywie buduje się poprzez umiędzynarodowienie gospodarki".           

"To jest sygnał bardzo wyraźny, że tak naprawdę polskie firmy, już nawet nie tylko te mikroprzedsiębiorstwa: małe lub średnie firmy, ale także te duże firmy, są tylko swoistym nawozem dla firm zagranicznych" - ocenił Czarnecki.             

Polityk PiS udostępnił dziennikarzom wydruk słów Jaczewskiej. Jak można w nim przeczytać, pochodzi on z wystąpienia wygłoszonego 10 maja 2012 r. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Nie wiadomo jednak, czy jest to jego całość czy tylko fragment. Widać natomiast, że pierwsza z przytoczonych przez Czarneckiego na konferencji prasowej wypowiedzi jest dłuższa: "jako dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki lata temu stawiałam tezę, która wcale nie okazywała się aż tak bardzo kontrowersyjna, że w Polsce potrzebujemy dużych przedsiębiorstw. Żeby mówić o innowacyjności polskiej gospodarki, potrzebujemy dużych przedsiębiorstw. Kochamy małych i średnich, ale muszą się powyżerać. Przepraszam za kolokwializm. Muszą się łączyć. Bo innowacyjność nie ma sensu, jak jest tylko nadwiślańskim krajem. Bo PKB w długiej perspektywie buduje się poprzez umiędzynarodowienie gospodarki".          

Słowa o "wyżeraniu się" Czarnecki przytoczył też wcześniej na swym blogu.           

Rzeczniczka MŚ Magdalena Sikorska w przesłanym w poniedziałek PAP oświadczeniu oceniła, że słowa wiceminister zostały zmanipulowane. "W imieniu minister Beaty Jaczewskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, oświadczam, że tekst Ryszarda Czarneckiego umieszczony na jego blogu na portalu Onet.pl nie prezentuje prawdziwie poglądów ani intencji Beaty Jaczewskiej, obecnej podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, jest manipulacją i działaniem wymierzonym w dobre imię minister Jaczewskiej" - napisała Sikorska.            

Według niej "przytoczone we wpisie P. Czarneckiego wypowiedzi minister Jaczewskiej nie oddają sensu jej wystąpienia". "Wiążącym dokumentem relacjonującym spotkanie, które na temat jednolitego patentu europejskiego odbyło się w maju br. w Ministerstwie Cyfryzacji i Administracji, jest protokół ze spotkania, który merytorycznie odnosi się do sprawy. Samo spotkanie miało charakter roboczy, a przytoczone w stenogramie wypowiedzi nie mogą być interpretowane bez kontekstu i intencji wypowiedzi" - czytamy w oświadczeniu rzeczniczki MŚ.  

PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook