Jedynie prawda jest ciekawa


Wicemarszałek Tyszka chce informacji Schetyny o kosztach tzw. "Konwoju wstydu"

06.04.2018
tyszka-kukiz15
Wicemarszałek Tyszka chce informacji Schetyny o kosztach tzw. "Konwoju wstydu"

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zapowiedział, że wystąpi do szefa PO Grzegorza Schetyny z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej o koszt tzw. "Konwoju wstydu"; podczas tej akcji billboardowej PO informuje o wysokości nagród przyznanych politykom PiS.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że zostanie złożony w Sejmie projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Jak dodał, mają zostać też "wprowadzone nowe limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński zapowiedział też, że zniesione zostaną "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa".

Tyszka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie przypomniał o trzech projektach autorstwa Kukiz'15, które - jak mówił - świadczą o tym, że jego klub jest "trzy kroki do przodu przed PiS i PO", chociaż nie pobiera subwencji.

Pierwszy projekt dotyczy zrównania kwoty wolnej od podatku dla posłów i obywateli. "Posłowie w tym momencie mają kwotę wolną na poziomie 30 tys. złotych, obywatele mają na poziomie 3 tys. złotych. My zaproponowaliśmy opodatkowanie diet poselskich tak, żeby posłowie płacili tyle podatku PIT ile płacą obywatele. To, by się wiązało z obniżeniem wynagrodzeń posłów o jakieś 5 procent" - podkreślił Tyszka.

"I związku z tym apel do PiS: dość tej hipokryzji. Bardzo prosimy o odmrożenie naszego projektu leżącego w komisji finansów, najpierw go mroził Jacek Sasin jako przewodniczący (komisji finansów publicznych), teraz zdaje się pan Andrzej Szlachta. Bardzo prosimy o procedowanie tego projektu jeżeli PiS rzeczywiście chce obniżyć wynagrodzenia poselskie i nie jest to tylko chwyt PR-owy" - oświadczył.

Drugi projekt Kukiz'15 dotyczy likwidacji partyjnych subwencji. Tyszka podkreślił, że PO pobiera rocznie 16 mln zł, a PiS 18 mln zł subwencji. "W sumie te subwencje kosztują podatników w okresie całej kadencji 200 mln zł" - zaznaczył.

Wicemarszałek podkreślił też, że "stosunkowo niedawno" Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt likwidacji gabinetów politycznych w rządzie.

"Bardzo mnie cieszy ta dyskusja, która się toczy od wczoraj pokazuje czarno na białym hipokryzję PiS i PO. Cieszą nas słowa o skromności, piękne słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast tylko Kukiz'15 pokazuje, co to znaczy skromność i uczciwe podejście do pracy na rzecz obywateli" - podkreślił Tyszka.

Wicemarszałek Sejmu poinformował też, że wystąpi w piątek z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej do przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, żeby powiedział Polakom ile kosztuje tzw. "Konwój wstydu". "Jestem przekonany, że to jest finansowane z subwencji partyjnych i myślę, że Polacy zasługują na to, żeby wiedzieć ile to kosztowało" - mówił.

W ramach akcji PO "Konwój wstydu" prezentowane są ruchome billboardy z wizerunkiem kilkudziesięciu polityków PiS z informacją o wysokości nagród, jakie otrzymali. Na banerach przypomniano też niedawne słowa Beaty Szydło, wypowiedziane w Sejmie, że pieniądze członkom jej rządu się "po prostu należały". Podobną akcję Platforma Obywatelska prowadziła kilka tygodni temu.

jb/PAP


Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook