Jedynie prawda jest ciekawa


Weterani świętują w Giżycku

28.05.2017

Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

Głównym wydarzeniem niedzielnych obchodów na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Giżycku był uroczysty apel, podczas którego weteranom zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Wśród odznaczonych są nie tylko żołnierze, ale także funkcjonariusze służb specjalnych i mundurowych, m.in. policjanci, którzy służyli w Kosowie i ok. 40 funkcjonariuszy BOR, którzy pełnili służbę w Afganistanie, Iraku i Libii.

List do uczestników i organizatorów uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Wyrażając wdzięczność weteranom i ich rodzinom, zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że obchodzone święto to dowód, że państwo polskie pamięta o osobach, które brały udział w misjach gdzie kładły na szali własne życie lub zdrowie.

"W ten symboliczny sposób wyrażamy nasz szacunek dla uczestników operacji wojskowych i wojennych, stabilizacyjnych, pokojowych i humanitarnych. Uczestnicząc od 1953 r. w misjach potwierdzamy, że Polska jako część wspólnoty międzynarodowej czuje się odpowiedzialna za kwestie bezpieczeństwa światowego" - napisał prezydent w liście odczytanym w Giżycku przez gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN.

W Dniu Weterana Andrzej Duda przypomniał dokonania w tej kwestii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2006 r. przekazał do Sejmu, a potem podpisał projekt ustawy wprowadzającej Order Krzyża Wojskowego, przyznawanego za męstwo i odwagę w akcjach bojowych poza granicami państwa w czasie pokoju. Prezydent Kaczyński również jako pierwszy nadał ten order.

Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski odczytał list szefa resortu Antoniego Macierewicza, który podkreślił, że weterani misji zagranicznych w pełni zasługują na to, żeby pamiętać i mówić o nich nie tylko od święta, ale każdego dnia w poczuciu narodowej dumy z polskich żołnierzy.

Macierewicz poinformował w liście, że w najbliższym czasie rząd rozpatrzy przygotowaną przez MON nowelizację ustawy o weteranach, gwarantującą im wsparcie i godne życie.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek, dziękując weteranom, ocenił, że funkcjonariusze którzy narażali swoje zdrowie i życie, zapewniając bezpieczeństwo także poza granicami kraju, w ten sposób okazali profesjonalizm, sumienność i odpowiedzialność polskich służb za granicą. "W waszym przypadku słowo służba nabiera zupełnie innego wymiaru, innego znaczenia" - podkreślił.

Po apelu na pl. Piłsudskiego odbyła się prezentacja oddziałów wojskowych. Uczestniczyli w niej żołnierze z Polski, a także z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, którzy służą w batalionowej grupie bojowej NATO, która w marcu trafiła do garnizonów w Orzyszu i Bemowie Piskim i podlega giżyckiej brygadzie.

Uroczysty apel poprzedziła polowa msza święta w intencji weteranów. Biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podkreślał w homilii, że chrześcijanie mają obowiązek angażowania się w przemiany świata i czynnego udziału w walce ze złem. Jak mówił, w historii ludzkości obojętność i tolerowanie agresji wielokrotnie stawały się niestety przyczyną tragedii jednostek, społeczeństw i narodów.

"Pełniąc zadania stróżów pokoju i międzynarodowego bezpieczeństwa daleko poza granicami kraju wypełnialiście ewangeliczne prawo miłości bliźniego, nierzadko w sposób heroiczny" - powiedział do weteranów.

Przypomniał, że w wielu miejscach nadal trwają konflikty zbrojne i giną ludzie. Dlatego - jak ocenił - świat wciąż potrzebuje tych, którzy składając przysięgę na wojskowy sztandar z wypisanymi na nim słowami "Bóg, Honor, Ojczyzna", będą gotowi i zdecydowani, aby w obronie najwyższych wartości nie szczędzić własnej krwi, a nawet życia.

Za szczególnie cenną w tym kontekście uznał organizowaną w związku z Dniem Weterana akcję honorowego krwiodawstwa. Zaapelował do wiernych, żeby się w nią włączyli. Kampania pod hasłem "W boju i w potrzebie krwi nie szczędząc" trwa od kilku dni w wielu garnizonach w Polsce.

W ramach obchodów w Giżycku w niedzielę po południu odbywa się też piknik wojskowy, podczas którego prezentowane jest wyposażenie żołnierzy i funkcjonariuszy, a także czołgi, transportery i inny sprzęt wojskowy. Mieszkańcy mogą też uczestniczyć w koncertach i pokazach tanecznych.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa był obchodzony po raz szósty, a centralne obchody co roku odbywają się w innym mieście. Przypada 29 maja, ustanowiła go uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Przepisy ustawy dotyczą uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych. Obejmują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków. 

PAP/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook