Jedynie prawda jest ciekawa


Weterani świętują w Giżycku

28.05.2017

Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

Głównym wydarzeniem niedzielnych obchodów na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Giżycku był uroczysty apel, podczas którego weteranom zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Wśród odznaczonych są nie tylko żołnierze, ale także funkcjonariusze służb specjalnych i mundurowych, m.in. policjanci, którzy służyli w Kosowie i ok. 40 funkcjonariuszy BOR, którzy pełnili służbę w Afganistanie, Iraku i Libii.

List do uczestników i organizatorów uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Wyrażając wdzięczność weteranom i ich rodzinom, zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że obchodzone święto to dowód, że państwo polskie pamięta o osobach, które brały udział w misjach gdzie kładły na szali własne życie lub zdrowie.

"W ten symboliczny sposób wyrażamy nasz szacunek dla uczestników operacji wojskowych i wojennych, stabilizacyjnych, pokojowych i humanitarnych. Uczestnicząc od 1953 r. w misjach potwierdzamy, że Polska jako część wspólnoty międzynarodowej czuje się odpowiedzialna za kwestie bezpieczeństwa światowego" - napisał prezydent w liście odczytanym w Giżycku przez gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN.

W Dniu Weterana Andrzej Duda przypomniał dokonania w tej kwestii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2006 r. przekazał do Sejmu, a potem podpisał projekt ustawy wprowadzającej Order Krzyża Wojskowego, przyznawanego za męstwo i odwagę w akcjach bojowych poza granicami państwa w czasie pokoju. Prezydent Kaczyński również jako pierwszy nadał ten order.

Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski odczytał list szefa resortu Antoniego Macierewicza, który podkreślił, że weterani misji zagranicznych w pełni zasługują na to, żeby pamiętać i mówić o nich nie tylko od święta, ale każdego dnia w poczuciu narodowej dumy z polskich żołnierzy.

Macierewicz poinformował w liście, że w najbliższym czasie rząd rozpatrzy przygotowaną przez MON nowelizację ustawy o weteranach, gwarantującą im wsparcie i godne życie.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek, dziękując weteranom, ocenił, że funkcjonariusze którzy narażali swoje zdrowie i życie, zapewniając bezpieczeństwo także poza granicami kraju, w ten sposób okazali profesjonalizm, sumienność i odpowiedzialność polskich służb za granicą. "W waszym przypadku słowo służba nabiera zupełnie innego wymiaru, innego znaczenia" - podkreślił.

Po apelu na pl. Piłsudskiego odbyła się prezentacja oddziałów wojskowych. Uczestniczyli w niej żołnierze z Polski, a także z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, którzy służą w batalionowej grupie bojowej NATO, która w marcu trafiła do garnizonów w Orzyszu i Bemowie Piskim i podlega giżyckiej brygadzie.

Uroczysty apel poprzedziła polowa msza święta w intencji weteranów. Biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podkreślał w homilii, że chrześcijanie mają obowiązek angażowania się w przemiany świata i czynnego udziału w walce ze złem. Jak mówił, w historii ludzkości obojętność i tolerowanie agresji wielokrotnie stawały się niestety przyczyną tragedii jednostek, społeczeństw i narodów.

"Pełniąc zadania stróżów pokoju i międzynarodowego bezpieczeństwa daleko poza granicami kraju wypełnialiście ewangeliczne prawo miłości bliźniego, nierzadko w sposób heroiczny" - powiedział do weteranów.

Przypomniał, że w wielu miejscach nadal trwają konflikty zbrojne i giną ludzie. Dlatego - jak ocenił - świat wciąż potrzebuje tych, którzy składając przysięgę na wojskowy sztandar z wypisanymi na nim słowami "Bóg, Honor, Ojczyzna", będą gotowi i zdecydowani, aby w obronie najwyższych wartości nie szczędzić własnej krwi, a nawet życia.

Za szczególnie cenną w tym kontekście uznał organizowaną w związku z Dniem Weterana akcję honorowego krwiodawstwa. Zaapelował do wiernych, żeby się w nią włączyli. Kampania pod hasłem "W boju i w potrzebie krwi nie szczędząc" trwa od kilku dni w wielu garnizonach w Polsce.

W ramach obchodów w Giżycku w niedzielę po południu odbywa się też piknik wojskowy, podczas którego prezentowane jest wyposażenie żołnierzy i funkcjonariuszy, a także czołgi, transportery i inny sprzęt wojskowy. Mieszkańcy mogą też uczestniczyć w koncertach i pokazach tanecznych.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa był obchodzony po raz szósty, a centralne obchody co roku odbywają się w innym mieście. Przypada 29 maja, ustanowiła go uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Przepisy ustawy dotyczą uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych. Obejmują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków. 

PAP/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook