Jedynie prawda jest ciekawa

Wesprzyj głodujących - dziś pikieta w Warszawie

26.03.2012

Solidarni 2010 zapraszają i mocno zachęcają do udziału w pikiecie wsparcia dla głodujących w obronie nauczania historii.

Dziś, w poniedziałek 26.03.2012, o godz. 17 przed siedzibą MEN (Warszawa, al. Szucha 25).

W rozmowie z nami Ewa Stankiewicz opowiada o przebiegu głodówki, milczeniu mediów i sensie dzisiejszej pikiety:

Wczoraj odwiedziliśmy głodujących. I widać, że ta głodówka daje im się we znaki. Dziś mamy ósmy dzień protestu, i widać już zmęczenie na tych twarzach. Jednocześnie widać nadzieję, bo tam nie zamykają się drzwi. Codziennie setki gości, którzy przychodzą, dziękują, wyrażają wsparcie, czasem mają łzy wzruszenia. Niektórzy dołączają się czasowo do głodówki.

Atmosfera jest taka jak w 1980 roku, i wielu ludzi to dostrzega, a głodującym to dodaje otuchy. Tam, jak rozmawia się z tymi ludźmi, to czuć ich wielką odpowiedzialność za przyszłość Polaków. Czuć troskę o tożsamość przyszłych pokoleń Polaków. Tam nie ma postulatów egoistycznych, to jest protest w imieniu społeczeństwa.

Ale jest też niestety analogia z latami 80. gdy chodzi o arogancję władzy. Pani minister Krystyna Szumilas nie znalazła czasu, by się tam pojawić. Analogia dotycząca bezsilności społeczeństwa wobec tego, co robi władza, szkodząc społeczeństwu, jest wyraźna.

Jest też analogia w sferze propagandy medialnej. Mamy przecież parę telewizji, które żyją z newsów. I tam zjawiło się, już pierwszego dnia, bardzo wielu dziennikarzy. A jednak telewizje pierwsze informacje o głodówce podały w czwartym dniu głodówki, po silnej presji mediów niezależnych, internetowych. I to też podały daleko, byle mieć przykrywkę. Piotr Kraśko, szef "Wiadomości", który skompromitował się pominięciem informacji o Wielkim Wyjeździe na Węgry, a więc o wydarzeniu historycznym, teraz zachowuje się, konsekwentnie, jak cenzor, taki doby cenzor z czasów komuny, i też reglamentuje tę informację o tym bardzo ważnym wydarzeniu, jakim jest ta głodówka. Pierwsza głodówka  w sprawach niematerialnych od 1989 roku, głodówka mająca poparcie wielu środowisk nauczycielskich, tak lewicowych jak i prawicowych.

Możemy jak w pigułce zobaczyć, jak funkcjonuje świat mediów. Jak bardzo brakuje w Polsce wolności słowa, i jak te mainstreamowe media uprawiają propagandę, zamiast rzetelnie informować o rzeczywistości.

Zapraszam bardzo serdecznie wszystkich, którzy są dziś w Warszawie, albo mogą przyjechać, na dzisiaj, na 17 przed Ministerstwo Edukacji Narodowej na Al. Szucha. Solidarni 2010 organizują tam pikietę poparcia dla głodujących. To z jednej strony jest gest Solidarności, a z drugiej wezwanie pani minister Krystyny Szumilas, żeby wyszła ze swojego gabinetu i odwiedziła głodujących. Głodujących, którzy od 8 dniu, w niezwykle dramatycznym akcie położenia na szali swojego zdrowia i życia upominają się o ważny polski interes.

Po drugie, będziemy wzywać do natychmiastowego wycofania rozporządzenia MEN, które szkodzi polskiej edukacji, m. in. ograniczając nauczanie historii w szkołach.

Polskie społeczeństwo przekonuje się, jesteśmy w trakcie tego procesu, że jeżeli my wszyscy, także Jan Kowalski i Zosia Nowak, nie włączymy się w życie społeczne, jeśli nie będziemy patrzeć na ręce władzy - bo media przestały to robić - to ta władza zrobi z nami, co zechce. Już jest dużo szkód, ale tych szkód będzie jeszcze więcej.

Jak

[Fot. wordpress.com, Józef Wieczorek]

Warto poczytać

 1. 1270dudaandrzejrp 17.10.2017

  Będą zmiany? Pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

  Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim

 2. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 3. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 4. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 5. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook