Jedynie prawda jest ciekawa

Wcześniejsze wybory są realne

09.03.2012

Odejście z Platformy Obywatelskiej posła Łukasza Gibały, lidera krakowskich struktur partii i siostrzeńca Jarosława Gowina, może być początkiem serii. Sejmowa większość koalicji rządzącej wisi na włosku. Nawet politycy PO przyznają, że wcześniejsze wybory są realne - pisze "Gazeta Polska Codziennie"

Wczoraj Łukasz Gibała, lider krakowskich struktur PO, ogłosił, że opuszcza Platformę i przechodzi do Ruchu Palikota. Poseł ten był w lutym jednym z inicjatorów powołania zespołu parlamentarnego ds. wolnego rynku. Jak pisała miesiąc temu „Gazeta Polska Codziennie”, zespół ma siedmiu posłów, wszyscy związani są z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jeśli pozostali członkowie grupy pójdą za Gibałą, koalicja PO-PSL straci parlamentarną większość.

Strach w koalicji

– Wydaje mi się, że Ruch Palikota jest jedyną partią, w której mogę być i realizować swoje ideały – mówi „Codziennej” Łukasz Gibała. Tłumaczy, że powodem zmiany partii było przywiązanie do wartości rynkowych. Poseł stwierdził, że nie widzi sprzeczności między socjalnym programem Ruchu Palikota i wolnym rynkiem. – Program nasz będzie się opierał na dwóch fundamentach. Pierwszy jest wolnorynkowy – nowa fala rozwoju przedsiębiorczości. Drugi fundament, socjalny to korekta kapitalizmu, czyli zajęcie się najuboższymi – dodaje polityk.

Decyzja Gibały zszokowała polityków PO. Wielu z nich obawia się o przyszły los koalicji z ludowcami. Ma ona obecnie 234 posłów. Do większości w Sejmie potrzeba 231. – Do niedawna, jak słyszałem medialne pogłoski o wcześniejszych wyborach, wkładałem je między bajki. Teraz obawiam się, że sytuacja jest poważna – mówi „Codziennej” Artur Gierada, poseł Platformy Obywatelskiej. – Jeżeli za Gibałą pójdą inni członkowie jego frakcji, będziemy mieli rząd mniejszościowy. Jeśli nie będzie on w stanie przeforsować trudnych reform, skrócenie kadencji Sejmu będzie nieuniknione. Bo z realizacji programu na pewno nie zrezygnujemy – zapewnia poseł PO.

Również politycy Prawa i Sprawiedliwości przyznają, że Platforma Obywatelska uległa poważnemu osłabieniu. – Przejście Gibały do Ruchu Palikota nie spowoduje raczej większego wzrostu notowań tej partii. Pewne jest jednak, że Platforma została znacznie osłabiona – mówi w rozmowie z „Codzienną” krakowski poseł PiS Andrzej Duda. – Na pewno oznacza to spadek poparcia dla PO oraz odpływ zaplecza i kapitału przedsiębiorców związanych z Gibałą - dodaje. Polityk PiS przypomina też, że młody poseł Platformy był od dawna niszczony przez innych polityków PO. Początkowo Gibała został skreślony z listy wyborczej do Sejmu. Ostatecznie mógł jednak kandydować ze słabego, 19. miejsca. Mimo to udało się mu uzyskać mandat. Stało się tak dzięki jego dużej popularności w Krakowie. Wróćmy jednak do frakcji, którą wewnątrz PO współtworzył jej młody poseł.

Wzmocnienie Komorowskiego

Zespół parlamentarny, w którego skład w lutym weszło siedmiu młodych polityków PO, tworzony był przez politycznych outsiderów. Należący do niego politycy (oprócz Gibały m.in. Jacek Żalek, Michał Szczerba, Michał Jaros) mieli przed wyborami problem z załapaniem się na listę wyborczą. Utworzenie własnej frakcji miało wzmocnić ich pozycję. Grupa od początku kojarzona była z prezydentem Bronisławem Komorowskim. – Wiem, że od dłuższego czasu rozmawiali z Ruchem Palikota. W ich imieniu negocjacje prowadził właśnie Gibała – mówi nam zastrzegający sobie anonimowość polityk PO z frakcji wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka. – Nie wiem, czy pozostali koledzy z zespołu pójdą za Gibałą. W partii daje się odczuć jednak pewną nerwowość – dodaje nasz rozmówca. Sam zainteresowany zapewnia, że odejście z PO było jego własną inicjatywą. – Nikogo nie namawiam do opuszczania Platformy – deklaruje Gibała. Jedno jest pewne – odejście młodego posła jest poważnym osłabieniem Platformy Obywatelskiej nie tylko w Krakowie.

Całość artykułu w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.PAP/Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook