Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wciąż bez wieści o porwanym Polaku

03.09.2013

MSZ, polska prokuratura i służby prowadzą działania ws. porwania, jakie miało miejsce w Syrii ponad miesiąc temu. Do dziś jednak nie wiadomo, co stało się z polskim fotoreporterem.

Ponad miesiąc temu w Syrii doszło do porwania polskiego fotoreportera, Marcina Sudera. Jak pisze "Nasz Dziennik", obecnie nie jest nawet znane miejsce pobytu naszego rodaka.

"Zarówno polska dyplomacja, jak i wszystkie służby państwowe robią w tej sprawie wszystko, co mogą. Te wysiłki mają najwyższy priorytet, nie szczędzimy sił i środków. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami. Rodzina jest informowana o naszych działaniach. Sytuacja jest jednak bardzo trudna. To niezwykle skomplikowany region, ze zmieniającymi się liniami frontów i stref wpływów" – deklaruje MSZ pytane o efekty poszukiwań.

Gazeta zaznacza, że poszukiwaniami zajmuje się specjalny zespół powołany w tym celu przez szefa MSZ. Jednak ze względu na zaginionego dziennikarza resort nie chce „podawać ściślejszych wiadomości”, jak informuje Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawą porwania fotoreportera zajmuje się rówież prokuratura. "Współpracujemy w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polskimi placówkami dyplomatycznymi w tym rejonie i podejmowane są działania w celu ustalenia pobytu polskiego dziennikarza" – zapewnia w rozmowie z "ND" prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Czynności w związku z tą sprawą prowdzi również ABW.

Ślepokura zaznacza, że na razie po porwaniu nikt się nie zgłosił ws. okupu.

Gazeta przypomina, że do zaginięcia dziennikarza doszło 24 lipca w kontrolowanej przez rebeliantów miejscowości Sarakib (Saraqeb) w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii, na terenie biura prasowego syryjskiej opozycji. Agencja Reutera podała wówczas, że został porwany przez uzbrojonych islamskich bojowników.

Zdaniem Marka Opioły, posła PiS zasiadającego w komisji ds. służb specjalnych najważniejszym jest ustalenie faktów. "Najważniejsze to poznać porywaczy i spróbować nawiązać z nimi jakikolwiek kontakt" – mówi poseł.

Jednak jak się okazuje nawet tego nie udało się zrobić. Po ponad miesiącu Polak jest zdany na łaskę... pytanie tylko czyją...

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 2. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 3. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 4. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 5. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 6. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

 7. mid-17519161 22.05.2017

  CBOS: Duda i Szydło na czele rankingu zaufania

  - Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (58 proc.) zaufaniem – wynika z sondażu CBOS.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook