Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wciąż bez wieści o porwanym Polaku

03.09.2013

MSZ, polska prokuratura i służby prowadzą działania ws. porwania, jakie miało miejsce w Syrii ponad miesiąc temu. Do dziś jednak nie wiadomo, co stało się z polskim fotoreporterem.

Ponad miesiąc temu w Syrii doszło do porwania polskiego fotoreportera, Marcina Sudera. Jak pisze "Nasz Dziennik", obecnie nie jest nawet znane miejsce pobytu naszego rodaka.

"Zarówno polska dyplomacja, jak i wszystkie służby państwowe robią w tej sprawie wszystko, co mogą. Te wysiłki mają najwyższy priorytet, nie szczędzimy sił i środków. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami. Rodzina jest informowana o naszych działaniach. Sytuacja jest jednak bardzo trudna. To niezwykle skomplikowany region, ze zmieniającymi się liniami frontów i stref wpływów" – deklaruje MSZ pytane o efekty poszukiwań.

Gazeta zaznacza, że poszukiwaniami zajmuje się specjalny zespół powołany w tym celu przez szefa MSZ. Jednak ze względu na zaginionego dziennikarza resort nie chce „podawać ściślejszych wiadomości”, jak informuje Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawą porwania fotoreportera zajmuje się rówież prokuratura. "Współpracujemy w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polskimi placówkami dyplomatycznymi w tym rejonie i podejmowane są działania w celu ustalenia pobytu polskiego dziennikarza" – zapewnia w rozmowie z "ND" prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Czynności w związku z tą sprawą prowdzi również ABW.

Ślepokura zaznacza, że na razie po porwaniu nikt się nie zgłosił ws. okupu.

Gazeta przypomina, że do zaginięcia dziennikarza doszło 24 lipca w kontrolowanej przez rebeliantów miejscowości Sarakib (Saraqeb) w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii, na terenie biura prasowego syryjskiej opozycji. Agencja Reutera podała wówczas, że został porwany przez uzbrojonych islamskich bojowników.

Zdaniem Marka Opioły, posła PiS zasiadającego w komisji ds. służb specjalnych najważniejszym jest ustalenie faktów. "Najważniejsze to poznać porywaczy i spróbować nawiązać z nimi jakikolwiek kontakt" – mówi poseł.

Jednak jak się okazuje nawet tego nie udało się zrobić. Po ponad miesiącu Polak jest zdany na łaskę... pytanie tylko czyją...

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 2. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 3. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 4. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 5. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 6. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 7. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 8. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook