Jedynie prawda jest ciekawa


Ważne spotkanie w Warszawie: co ustali szczyt Trójmorza?

04.05.2017

W imieniu polskich władz gości z zagranicy przyjął Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta. Sprawdź szczegóły spotkania!

Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w związku ze spotkaniem doradców ds zagranicznych prezydentów państw Trójmorza.

W czwartek w podwarszawskim Pałacu w Helenowie, Ośrodku Reprezentacyjnym MON odbywa się potkanie doradców ds zagranicznych prezydentów państw współtworzących inicjatywę Trójmorza.

W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkie - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia, a także Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

Na briefingu prasowym między sesjami czwartkowej debaty Szczerski spotkał się mediami. Przypomniał, że w lipcu we Wrocławiu odbędzie się szczyt państw Trójmorza - inicjatywy, która dotyczy współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Doradcy prezydentów debatują na temat przygotowania szczytu. Na temat tego - mówił Szczerski - "w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać dyskusję, żeby wyszedł z tego spotkania dobry, wspólny, mocny, pozytywny komunikat o tym, że jako Europa Środkowa chcemy bardziej zjednoczonej Europy".

"Chcemy europejskiej jedności poprzez także jedność infrastrukturalną, poprzez zasypywanie różnic rozwojowych" - powiedział Szczerski.

"Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej, to pomysł współpracy 12 państw między trzema morzami - Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym - trzema morzami środkowej Europy, bo tak definiujemy te trzy akweny (...). Przez te trzy morza Europa Środkowa kontaktuje się ze światem, to są te trzy bramy na świat" - powiedział Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że inicjatywa Trójmorza, to również "inicjatywa na rzecz współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej. "(Inicjatywa) w ramach państw członkowskich UE, wraz z UE, przy wykorzystaniu UE, jej funduszy, projektów rozwojowych po to, żeby zacieśniać współpracę regionalną, żeby łączyć państwa naszego regionu ze sobą, żeby jednocześnie łączyć nasz region z wszystkimi pozostałymi krajami europejskimi" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że obecnie istnieje dysproporcja pomiędzy różnymi częściami Europy w rozwoju infrastruktury, "zwłaszcza infrastruktury na osi północ-południe". "I o tym mówi ta inicjatywa Trójmorza, że naszej części Europy potrzebne jest rozwój infrastruktury północ-południe. Budowaliśmy przez lata infrastrukturę wschód-zachód, teraz jest czas na budowanie jej w osi północ-południe - infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej, środowiskowej" - powiedział Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że "bardziej zjednoczony region Europy Środkowej, to lepsza jedność europejska".

Według Szczerskiego z dyskusji doradców prezydentów bardzo wyraźnie widać zaangażowanie wszystkich państw w tę inicjatywę. "Ona dojrzewa. Od spotkania inauguracyjnego niecały rok temu w Dubrowniku dzisiaj mamy już całodniowe obrady osób, które odpowiadają za politykę zagraniczną prezydentów 12 państw" - zaznaczył.

"Już konkretnie dyskutujemy o politycznym przesłaniu, o formie współpracy, jej konkretnych efektach, o tym, co powinno stać się rezultatem tego spotkania lipcowego. Widać, że ta inicjatywa dojrzewa, że jest zainteresowanie właśnie taką formułą - formułą politycznego parasola prezydentów nad regionalną współpracą, nad wskazywaniem wag i siły jedności regionu jako wkładu do jedności europejskiej" - mówił Szczerski.

Jak podkreślił przesłanie inicjatywy Trójmorza brzmi: "im bardziej zjednoczona Europa Środkowa, tym bardziej zjednoczona Europa, tym więcej jedności w Europie". "To jest przekaz, który chcemy pokazywać w trzech wymiarach: spójności infrastrukturalnej, poprzez to także spójności rynku i poprzez to, że chcemy to robić z Europą i w Europie" - dodał.

Szczerski był pytany, czy wiadomo już, czy prezydent USA Donald Trump, który został zaproszony na lipcowy szczyt Trójmorza, pojawi się we Wrocławiu. Zaznaczył, że zaproszenie zostało skierowane nie tylko do strony amerykańskiej, ale też do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, informacja o tym, kto będzie reprezentował te dwa podmioty, zostanie podana, gdy kwestia ta zostanie ostatecznie potwierdzona.

"Mam deklaracje wstępne. Chcemy państwu potwierdzić to wtedy, gdy będą deklaracje ostateczne potwierdzające nazwiska. Partnerów dla Trójmorza szukamy szeroko i to na pewno będzie spotkanie, które zamknie się nie tylko w gronie 12 państw" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

W lutym w Waszyngtonie Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Jak wówczas informowano przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta USA odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki

lw, PAP

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook