Jedynie prawda jest ciekawa


Ważna konferencja w KEP dot. nauczania Benedykta XVI

19.04.2017

Prawo musi wypływać z podstaw moralnych; dyskusje o przyszłości Europy nie mogą być tylko domeną technokratów; państwo i Kościół powinny współpracować dla dobra człowieka - podkreślali uczestnicy konferencji o państwie w nauczaniu Benedykta XVI, zorganizowanej w siedzibie KEP.

Konferencję naukową "Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI" z okazji 90. urodzin papieża emeryta zorganizowały wspólnie Konferencja Episkopatu Polski, Kancelaria Sejmu oraz Fundacja Watykańska J. Ratzinger-Benedykt XVI. 

"To wyjątkowa okazja, aby uhonorować osobę i dokonania prawdziwie wybitnego przywódcy duchowego, duszpasterza, uczonego i myśliciela, jednego z największych umysłów naszych czasów" - napisał w liście do uczestników konferencji prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem. 

Specjalne przesłanie do uczestników spotkania wystosowali papież Franciszek oraz sam jubilat. Franciszek wyraził uznanie "dla inicjatywy mającej na celu poznanie dzieła" jego poprzedniego i życzył, by konferencja wzbudziła "nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu między państwem a Kościołem". Benedykt XVI w odczytanym liście napisał, że temat konferencji dotyczy problemu, który jest kluczowy dla przyszłości Europy. 

"Zestawienie między pojęciami radykalnie ateistycznymi Państwa i powstaniem państwa radykalnie religijnego wśród ruchów muzułmańskich prowadzi nasze czasy do sytuacji wybuchowej, której skutków doświadczamy każdego dnia. Te radykalizmy wymagają pilnie, byśmy rozwinęli przekonujące pojęcia państwa, które udźwignie konfrontację między tymi wyzwaniami i pomoże je przekroczyć" - napisał. 

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że nauczanie kard. Ratzingera dodaje politykom odwagi. 

"Nauka Benedykta XVI, można powiedzieć, stała się fundamentem w zakresie myślenia politycznego opartego na wartościach chrześcijańskich" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak mówił, w polityce "cały czas szukamy recepty i znalezienia równowagi", w jaki sposób chrześcijanie powinni działać i "przekładać to na rzeczywistość świecką, która byłaby akceptowalna przez wszystkich obywateli". 

Marszałek Sejmu podkreślił, tworzone prawo "musi wypływać z podstaw moralnych, z podstaw etyki chrześcijańskiej". Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaznaczył, że "bogactwo, precyzja i przejrzystość nauczania" kard. Ratzingera sprawia, że ma ono znaczenie nie tylko dla Kościoła, lecz także dla świata, a szczególnie współczesnej Europy. 

Mówił, że chciałby, żeby Europejczycy wrócili do źródeł prawa i stosowali się do norm etycznych, otaczając każdą istotę ludzką "należnym szacunkiem od poczęcia do naturalnej śmierci". Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover podkreślał wspólnotę naszych narodów, mówiąc, że Polacy i Węgrzy wielokrotnie byli zagrożeni, cierpieli m.in. przez zniewolenie państw totalitarnych, ideologie nazizmu i socjalizmu. Jego zdaniem, dzisiaj rodzi się kolejny totalitaryzm - relatywizm, który "zabija pojęcie prawdy", a za wrogów uznaje naród i rodzinę. Kover podkreślał, że należy chronić rodzinę, a podstawy naszego społeczeństwa muszą stanowić wartości chrześcijańskie. 

"W środku kryzysu europejskiego potrzebujemy polityków, którzy, podobnie jak Benedykt XVI, są przekonani, że podstawę naszego społeczeństwa mogą stanowić tylko wartości chrześcijańskie" - mówił Kover. Podkreślał, że na ludziach wierzących z Europy Środkowej i Wschodniej spoczywa szczególna odpowiedzialność. "Musimy realizować taką politykę, która opiera się na człowieku" - mówił. 

Jak mówił, dyskusje o przyszłości Europy nie mogą być tylko domeną polityków i technokratów. O tym, że najlepszą ochroną przed ideologiami totalitarnymi jest kulturowe dziedzictwo chrześcijaństwa, przekonywał też prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Mueller. 

"Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsza ochrona przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo" - powiedział kardynał. 

Według niego, Kościół jest najlepszym adwokatem ludzkiej godności w zsekularyzowanym państwie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślał, że "państwo jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa" i - jak dodał - jest to "pierwsza zasada, która powinna zawsze samoograniczać państwo". 

Hierarcha tłumaczył, że państwo i kościół to byty odrębne, ale mające wspólną cechę - każdy z nich pracuje dla dobra człowieka, stąd ich współpraca jest czymś logicznym. 

Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście do uczestników konferencji, że "polski model stosunków między państwem a Kościołem ewoluował przez wieki w kierunku wzajemnego szacunku i respektowania autonomii, umożliwiając owocną współpracę w oparciu o zasadę pomocniczości". "Sprawdzony w praktyce, (ten model - PAP) pomnażał i nadal pomnaża wspólne dobro i jako taki może być źródłem inspiracji także w innych miejscach naszego globu" - ocenił prezydent. Abp Gądecki wyraził nadzieję, że środowa konferencja przyczyni się do "wydobycia na światło dzienne odkrywczych myśli Józefa Ratzingera, jakże istotnych w dzisiejszej dobie kryzysu kulturowego".

wkt/PAP

[fot. flickr KEP]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook