Jedynie prawda jest ciekawa


Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

09.03.2018
mazurek09032018
Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

To nieprawda, że Amerykanie nie chcą współpracować z PiS - powiedziała w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Stan relacji polsko-amerykańskich oceniła "bardzo dobrze".

Rzeczniczka PiS była pytana o stan relacji polsko-amerykańskich w kontekście doniesień medialnych na temat zawieszenia kontaktów na najwyższym szczeblu pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem.

"Bardzo dobrze je oceniam" - zapewniła Mazurek. "Jestem w ogóle zdziwiona, że dajecie się państwo podpuszczać różnym anonimowym mniej lub bardziej źródłom. Wszyscy dementują - w Polsce mówimy, że relacje są dobre, Amerykanie mówią, że relacje są dobre, (ale) niektórzy dziennikarze mówią: nie, one są złe" - podkreśliła.

Rzeczniczka PiS zaznaczyła jednocześnie, że zależy jej, żeby do tej sprawy podchodzić rozsądnie.

"Żebyśmy wyciszali emocje, bo to jest tak naprawdę szukanie dziury w całym i na siłę pokazywanie, że nie no, tutaj ci Amerykanie z tym Prawem i Sprawiedliwością nie chcą współpracować, coś jest nie tak. To jest nieprawda, no przecież nikt Amerykanów nie zmusza (...), żeby wypowiadali się na temat naszych relacji" - mówiła Mazurek.

"Jest mi niezmiernie przykro, że niektórzy podgrzewają ten temat. Ja rozumiem, że PiS można nie lubić, ale jednak pamiętajmy, że wygraliśmy wybory, że mamy prawo do kreowania polityki, natomiast takie teksty, takie sugestie szkodzą, szkodzą nie tylko nam, szkodzą całej Polsce" - dodała.

Zaznaczyła, że również parlamentarzyści PiS, podczas spotkania z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Paulem Jonesem, usłyszeli, że "sprawy związane z nowelizacją ustawy o IPN absolutnie nie mają wpływu na relacje polsko-amerykańskie, czy chociażby na naszą współpracę w zakresie obronności".

Na uwagę, że - według portalu Onet - o tym, że o problemach w stosunkach z Waszyngtonem miał pisać m.in. w wewnętrznej analizie MSZ b. szef gabinetu politycznego przy szefie dyplomacji Jan Parys, rzeczniczka PiS odpowiedziała, że według jej wiedzy tym, kto był źródłem przecieku i tym, co z niego wynika, zajmie się prokuratura.

"Natomiast ja uważam, że jeśli dwie strony, które są odpowiedzialne za tworzenie wzajemnych relacji i wzajemnej polityki odpowiadają, że te relacje są dobre, no to być może błąd tkwi w notatce" - dodała, zastrzegając, że sama nie zna treści notatki Parysa.

Dopytywana, czy nie żałuje z perspektywy czasu tego, w jakim kształcie uchwalono przepisy o IPN, Mazurek powiedziała: "Ja mam taką zasadę, że ja niczego nie żałuję, dlatego że co mi to da, jak ja będę czegoś żałowała". "Dzisiaj jest sytuacja taka jest i (...) czekamy ze spokojem na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego; w zależności od tego, jakie ono będzie, to będziemy zastanawiać się, co dalej" - zaznaczyła.

Rzeczniczka PiS oświadczyła ponadto, że jest poruszona i zasmucona słowami ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, które - jej zdaniem - "nie służą naszym relacjom". Jak dodała, obecne okoliczności nie są odpowiednie, "żeby o pewnych rzeczach mówić". "Ja mam głównie oczywiście na myśli wypowiedź przede wszystkim dotyczącą ustawy o IPN-ie" - zastrzegła Mazurek.

Ambasador Anna Azari w czwartek podczas obchodów 50. rocznicy Marca'68 na Dworcu Gdańskim, powiedziała: "Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie - nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski".

W styczniu, po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm, Azari zabrała głos na jej temat podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz, apelując o zmianę przyjętych przepisów. Podkreśliła wówczas, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".(PAP)

autor: Marceli Sommer


Warto poczytać

 1. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 2. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 3. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 4. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 5. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 6. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 7. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 8. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook