Jedynie prawda jest ciekawa


Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

09.03.2018
mazurek09032018
Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

To nieprawda, że Amerykanie nie chcą współpracować z PiS - powiedziała w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Stan relacji polsko-amerykańskich oceniła "bardzo dobrze".

Rzeczniczka PiS była pytana o stan relacji polsko-amerykańskich w kontekście doniesień medialnych na temat zawieszenia kontaktów na najwyższym szczeblu pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem.

"Bardzo dobrze je oceniam" - zapewniła Mazurek. "Jestem w ogóle zdziwiona, że dajecie się państwo podpuszczać różnym anonimowym mniej lub bardziej źródłom. Wszyscy dementują - w Polsce mówimy, że relacje są dobre, Amerykanie mówią, że relacje są dobre, (ale) niektórzy dziennikarze mówią: nie, one są złe" - podkreśliła.

Rzeczniczka PiS zaznaczyła jednocześnie, że zależy jej, żeby do tej sprawy podchodzić rozsądnie.

"Żebyśmy wyciszali emocje, bo to jest tak naprawdę szukanie dziury w całym i na siłę pokazywanie, że nie no, tutaj ci Amerykanie z tym Prawem i Sprawiedliwością nie chcą współpracować, coś jest nie tak. To jest nieprawda, no przecież nikt Amerykanów nie zmusza (...), żeby wypowiadali się na temat naszych relacji" - mówiła Mazurek.

"Jest mi niezmiernie przykro, że niektórzy podgrzewają ten temat. Ja rozumiem, że PiS można nie lubić, ale jednak pamiętajmy, że wygraliśmy wybory, że mamy prawo do kreowania polityki, natomiast takie teksty, takie sugestie szkodzą, szkodzą nie tylko nam, szkodzą całej Polsce" - dodała.

Zaznaczyła, że również parlamentarzyści PiS, podczas spotkania z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Paulem Jonesem, usłyszeli, że "sprawy związane z nowelizacją ustawy o IPN absolutnie nie mają wpływu na relacje polsko-amerykańskie, czy chociażby na naszą współpracę w zakresie obronności".

Na uwagę, że - według portalu Onet - o tym, że o problemach w stosunkach z Waszyngtonem miał pisać m.in. w wewnętrznej analizie MSZ b. szef gabinetu politycznego przy szefie dyplomacji Jan Parys, rzeczniczka PiS odpowiedziała, że według jej wiedzy tym, kto był źródłem przecieku i tym, co z niego wynika, zajmie się prokuratura.

"Natomiast ja uważam, że jeśli dwie strony, które są odpowiedzialne za tworzenie wzajemnych relacji i wzajemnej polityki odpowiadają, że te relacje są dobre, no to być może błąd tkwi w notatce" - dodała, zastrzegając, że sama nie zna treści notatki Parysa.

Dopytywana, czy nie żałuje z perspektywy czasu tego, w jakim kształcie uchwalono przepisy o IPN, Mazurek powiedziała: "Ja mam taką zasadę, że ja niczego nie żałuję, dlatego że co mi to da, jak ja będę czegoś żałowała". "Dzisiaj jest sytuacja taka jest i (...) czekamy ze spokojem na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego; w zależności od tego, jakie ono będzie, to będziemy zastanawiać się, co dalej" - zaznaczyła.

Rzeczniczka PiS oświadczyła ponadto, że jest poruszona i zasmucona słowami ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, które - jej zdaniem - "nie służą naszym relacjom". Jak dodała, obecne okoliczności nie są odpowiednie, "żeby o pewnych rzeczach mówić". "Ja mam głównie oczywiście na myśli wypowiedź przede wszystkim dotyczącą ustawy o IPN-ie" - zastrzegła Mazurek.

Ambasador Anna Azari w czwartek podczas obchodów 50. rocznicy Marca'68 na Dworcu Gdańskim, powiedziała: "Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie - nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski".

W styczniu, po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm, Azari zabrała głos na jej temat podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz, apelując o zmianę przyjętych przepisów. Podkreśliła wówczas, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".(PAP)

autor: Marceli Sommer


Warto poczytać

 1. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 2. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 3. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 4. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 5. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 6. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 7. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 8. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook