Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Waszczykowski: Wizyta o znaczeniu symbolicznym

07.06.2014

Nie była to wizyta o charakterze przełomowym. To raczej gest o charakterze symbolicznym - mówi Witold Waszczykowski, poseł PiS, zasiadający w Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, podsumowując wizytę amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w Polsce z okazji 25 lecia przełomu solidarnościowego w Polsce.

-Mam nadzieję, że te obchody zostaną przez polski rząd wykorzystane do przypominania polskich zasług w demontażu systemu komunistycznego. Jak wiadomo, w świecie przebiło się obalenie muru berlińskiego, natomiast polska droga do demokracji jest zapomniana. I w tym temacie ta wizyta może mieć znaczenie, jeśli będzie dobrze wykorzystana propagandowo o wkładzie Polski w obaleniu systemu komunistycznego - mówi polityk w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Zdaniem Waszczykowskiego, wbrew oczekiwaniom z ust prezydenta nie padła natomiast propozycja jak zakończyć kryzys ukraiński.

-Padła jedynie zapowiedź, że jeśli Kongres pozwoli, to USA wesprą obronność regionu, a więc od krajów bałtyckich po Bułgarię kwotą 1 mld dolarów. Jest to gest, który raczej Putina nie przestraszy -ocenia były minister.

- Oczekiwaliśmy jasnego sprecyzowania tego, co oznacza artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego. I tego nie uzyskaliśmy. Zgodnie z nim, jeśli dany kraj sojuszniczy zostanie zaatakowany, to inne państwa przyjdą mu z pomocą wojskową, a nie tylko polityczną. To właśnie zakłada ten artykuł- powiedział Waszczykowski. W jego opinii Polacy mieli też prawo oczekiwać deklaracji ulokowania na naszym terytorium NATO-wskich instalacji wojskowych i różnego rodzaju broni potrzebnych do obrony naszego terytorium.

To,jego zdaniem, rozwiązałoby dotychczasowe nierówności pomiędzy statusem obronnym Europy Zachodniej i Wschodniej. -Tego także się nie doczekaliśmy -zauważa. Oceniając wartość finansowego wsparcia na obronność (Barack Obama zapowiedział 1 mld dolarów) Waszczykowski stwierdza:

-Musimy tę sumę widzieć w kontekście ponad 663 mld dolarów, jakie Stany wydają na swoją obronność. Więc ten miliard jest nieznaczną sumą, choćby w porównaniu do corocznego zasilania armii egipskiej przez USA kwotą 1,5 mld dolarów lub środków, jakie miały być zaangażowane w budowę instalacji tarczy antyrakietowej w Redzikowie, gdzie na samą budowę planowano wydać 500 mln dolarów.

I dodaje: -Dlatego 1 mld dolarów dla wszystkich państw regionu to kwota – kolokwialnie mówiąc – wystarczająca „na waciki”, w rzeczywistości suma wystarczająca na kilka spektakularnych akcji, np. wizyt okrętów wojennych czy samolotów, czy dywizjonu rakiet Patriot bez wyposażenia bojowego. Z punktu widzenia militarnego na nikim nie zrobi to wrażenia.

 Jak zauważa Waszczykowski reakcją na symboliczne wsparcie ze strony USA była zapowiedź podniesienia budżetu wojskowego do poziomu 2 PKB rocznie.

-Dla mnie to jest logiczne następstwo po tym, jak okazało się, że prezydent Obama nie przyjechał do Polski z żadną ofertą i pomysłem zwiększenia bezpieczeństwa regionu. Taką odpowiedzią jest dzisiaj tylko zadbanie o własne bezpieczeństwo poprzez zwiększenie wydatków na obronę - uważa polityk PiS.

ansa/ Nasz Dziennik

Słowa kluczowe:

Waszczykowski

,

Putin

,

NATO

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook