Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: To mocna deklaracja Trumpa

15.02.2017

Deklaracja prezydenta USA Donalda Trumpa, iż oczekuje zwrotu przez Rosję Krymu Ukrainie jest mocną deklaracją, jednak można się było jej spodziewać, bo jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami polityków amerykańskich - ocenił w środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef MSZ pytany w "Sygnałach Dnia" w Radiowej Jedynce o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że oczekuje, iż Rosja zwróci Krym Ukrainie, powiedział, że jest to mocna deklaracja, ale takiej deklaracji można było oczekiwać. -Politycy tej nowej administracji jak np. generał James Mattis (sekretarz obrony USA - PAP) czy obecny sekretarz stanu Rex Tillerson w przesłuchaniach w Senacie jasno deklarowali swoje stanowisko i piętnowali Rosję, ta deklaracja idzie dalej, ale jest zgodna z tym duchem wypowiedzi polityków amerykańskich- powiedział Waszczykowski.

-Wielu analityków czy komentatorów wieszczyło, że to będzie administracja prorosyjska, że to są ludzie, którzy przez całe lata robili "deale" z Rosjanami na nafcie, gazie, ale okazuje się, że tak nie jest, że można było inaczej sprawować funkcje, kiedy byli biznesmenami, natomiast kiedy są już politykami odpowiedzialnymi za politykę zagraniczną, za politykę bezpieczeństwa, a również za pewną globalną politykę światową zachowują się prawidłowo - dodał.

Pytany o doniesienia dziennika "New York Times", według którego Rosja w tajemnicy rozmieściła rakiety samosterujące oraz o zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa dotyczące rozmów z Rosją na temat zmniejszania ilości głowic nuklearnych na świecie, szef MSZ odpowiedział, że dyskusja na temat rozbrojenia nuklearnego toczyła się od lat, także w trakcie rządów poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy. 

-Już poprzedni rząd, poprzednia administracja amerykańska przekonała się, że Rosja absolutnie jest nieskłonna do tego, żeby rozbroić się nuklearnie, dlatego że jest słabsza w broni konwencjonalnej, w związku z tym Rosja od lat wprowadziła już do doktryny wojennej kwestię broni nuklearnej, jako broni, której może użyć, czyli nie jako broni ostatecznej, której użyje w obronie, ale również jako broni, której może użyć nawet prewencyjnie - zaznaczył. -W związku z tym nadzieje obecnej administracji, jeśli takie by były, że można z Rosją porozmawiać o rozbrojeniu nuklearnym są płonne - ocenił szef MSZ, 

Dopytywany o propozycje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Polska powinna przystąpić do systemu odstraszania atomowego USA odpowiedział, że taka koncepcja "funkcjonuje w NATO od lat". Jak mówił koncepcja udostępniania broni jądrowej w NATO tzw. nuclear sharing polega na tym, że bomby lub rakiety nuklearne są rozmieszczone w kilku państwach NATO. -To są składy, magazyny, oczywiście to nie oznacza, że państwo, na którego terytorium taką broń nuklearną się składuje ma dostęp do tej broni, ona w dalszym ciągu jest pod kontrolą amerykańską - podkreślił. -My w tej chwili nie moglibyśmy ani produkować, ani posiadać broni, formalnie jesteśmy ograniczeni traktatem o nieproliferacji broni jądrowej, ale składowanie takiej broni na terenie NATO oczywiście jest dozwolone i praktykowane - stwierdził szef MSZ. 

fot.[PAP/Radek Pietruszka]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook