Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Oczekujemy, że Macron odejdzie od retoryki kampanijnej

08.05.2017

Szef polskiego MSZ komentował wyniki wyborów we Francji.

„Nowy ambasador Polski we Francji będzie w Paryżu w ciągu kilku, kilkunastu tygodni” - mówił Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szef polskiego MSZ gościł dziś swojego portugalskiego odpowiednika. W ramach konferencji prasowej odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące wyborów we Francji i polskiego korpusu dyplomatycznego w tym kraju.

„Kandydat ma wszelkie zgody władz polskich. Czeka go jeszcze spotkanie z komisją sejmową. Mam nadzieję, że najdalej w czerwcu lub lipcu pojawi się w Paryżu i spotka się z nową administracją rządu francuskiego” – stwierdził Waszczykowski.

Emmanuel Macron został kolejnym prezydentem V Republiki Francuskiej. W czasie kampanii wyborczej kandydat ugrupowania En Marche! atakował Polskę.

„Oczekujemy przede wszystkim, że odejdzie już prezydent Francji od retoryki wyborczej, która – rozumiem – była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi. Uważamy, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła” – powiedział Witold Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ liczy, że Macron odwiedzi Polskę i odpowie na ważne dla nas pytania.

„Zakładamy, że w czasie wizyty w Polsce – chociaż mamy świadomość, że niekoniecznie musi być to pierwszy kraj, który odwiedzi – wyjaśni też, niekoniecznie publicznie, ale przynajmniej bądź w rozmowie z prezydentem lub premier, swoje podejście do niektórych reform w UE. Bo gdyby one zostały wprowadzone, to nasze interesy gospodarcze w UE bardzo by ucierpiały. Tutaj liczymy od retoryki kampanijnej i na przystąpienie do poważnych rozmów, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji, jaka jest UE” – stwierdził Waszczykowski.

Mly/300polityka.pl/0net.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 7. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook