Jedynie prawda jest ciekawa

Waszczykowski: Nie ma szans na kompromis z Rosją

25.01.2016

Przestańmy opowiadać o takich bzdurach! Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem UE oraz NATO i nie ma szansy na kompromis - powiedział w Radiu TOK FM Witold Waszczykowski, komentując pogłoski o tym,że PIS próbuje się na wzór Węgier dogadać z Putinem.

Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać kompromisy — uważa szef polskiej dyplomacji. Wg min. Waszczykowskiego, wizyta w Moskwie nie jest żadnym dowodem na ocieplenie relacji polsko-rosyjskich.

Przed miesiącami Państwo, m.in. w tej rozgłośni, bili na alarm, że jak PiS dojdzie do władzy, to będzie wojna z Rosją. A skoro takiej wojny nie ma - próbujecie odwrócić kota ogonem. I np. pani w rozmowie z Romanem Giertychem snujecie jakieś koncepcje, że dojdzie do sojuszu z Putinem - mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską minister spraw zagranicznych.

Jak zauważył Witold Waszczykowski, premier Węgier dogadał się z Władimirem Putinem tylko w dwóch kwestiach, m.in. remontu elektrowni atomowej w Paks.

To że Orbanowi mogli to zrobić, za mniejsze pieniądze, Francuzi, nie oznacza żadnego sojuszu Orbana z Putinem.

Zaznaczył zarazem, że „fantasmagorią” są spekulacje o dogadywaniu się rządu PiS z Rosją.

Waszczykowski w Radiu TOK FM był pytany o wyniki wizyty jego zastępcy Marka Ziółkowskiego w Moskwie i rozmów z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Titowem.
„Rosjanie dali sygnał, że chcieliby dalej rozmawiać, chcieliby np. wrócić do niektórych form dialogu, które były kiedyś”-  powiedział, uznając to za „optymistyczny” efekt rozmów.

Przypomniał, że „jest takie forum Dialogu Obywatelskiego, którym kieruje nasz wybitny mistrz Krzysztof Zanussi”. „Niedawno mnie odwiedził i zastanawiał się, czy warto do tego wrócić. Ponieważ jest sygnał ze strony rosyjskiej, że warto wrócić, będę dzwonił do pana Zanussiego i pytał, czy może stworzyć jakąś grupę dialogu” — zapowiedział Waszczykowski.

W 2012 r. Zanussi współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, w którym uczestniczyli twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

Szef MSZ kategorycznie zaprzeczał spekulacjom, że szykowane jest jakieś porozumienie z Rosją i że mógł to być jeden z tematów niedawnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Victorem Orbanem.

„Przestańmy takie bzdury opowiadać, przestańmy tworzyć jakieś takie fantasmagorie. Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem całej Unii i NATO” — mówił.

Nie ma więc możliwości, dodał, by zawierać z Rosją jakieś bilateralne kompromisy.

„Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać jakieś kompromisy. Jest to kierownictwo państwa, które zajmuje skrajnie nieprzejednaną postawę wobec Polski, wręcz wrogą w niektórych kwestiach” — argumentował szef MSZ. Zaapelował więc, by „nie tworzyć fałszywych przesłanek”, że „PiS dogadało się” z Rosją.

Mówiąc o kwestii katastrofy smoleńskiej i trwającego wciąż śledztwa - powiedział: Im dłużej Rosjanie trzymają wrak, tym dłużej przekonują, że Rosja ma coś do ukrycia w sprawie katastrofy” smoleńskiej. Jak stwierdził, przedstawiciele Polski będą rozmawiać z państwami UE - i nie tylko - o sprawie zwrotu wraku.

Takie rozmowy już rozpoczęliśmy. Ja np. rozmawiałem z Johnem Kerrym i innymi ministrami. Wiem, że takie rozmowy prowadzi też min. Antoni Macierewicz.

ansa/PAP/TOK FM

[for. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook