Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski dla "Rz": Polska otwarta na dialog z Francją

12.05.2017

Szef MSZ w artykule dla "Rzeczpospolitej" liczy, że prezydentura Emmanuela Macrona pozwoli na "nowe otwarcie" w relacjach polsko-francuskich.

Polska pozostaje otwarta na pogłębiony, partnerski dialog z Pałacem Elizejskim pod nowymi rządami - zapewnił szef MSZ Witold Waszczykowski w artykule dla "Rzeczpospolitej". Wyraził nadzieję, że prezydentura Emmanuela Macrona pozwoli na "nowe otwarcie" w relacjach polsko-francuskich.

Minister Waszczykowski podkreślił, że wyzwania, przed którymi stoi dziś Europa - terroryzm, kryzys migracyjny, niesatysfakcjonujący wzrost gospodarczy, Brexit - wymagają podjęcia wspólnych, konsekwentnych działań, powrotu do wspomnianej polsko-francuskiej współpracy.

"By wspólnie budować przyszłość nie tylko relacji dwustronnych, ale również przyszłość silnej Unii, powinniśmy częściej rozmawiać z naszymi francuskimi przyjaciółmi, o czym wielokrotnie przypominałem przy okazji dwu- i wielostronnych spotkań na forach międzynarodowych" - napisał minister SZ. Przypomniał, że proponował również ożywienie Trójkąta Weimarskiego. Jak dodał, liczy, że nowy prezydent Francji wesprze ważne działania na rzecz ożywienia tego formatu.

Jak zaznaczył minister, budowa silnej UE "jest naszym wspólnym celem, choć niejednokrotnie różnimy się w doborze środków potrzebnych do realizacji tej wizji". 

"W Polsce uważamy, że tylko spójna Unia ‘jednej prędkości’, obejmująca wszystkie państwa członkowskie i uwzględniająca interesy całej  Wspólnoty, może być odpowiedzią na współczesne wyzwania oraz sprostać oczekiwaniom naszych obywateli" - podkreślił.


Według Waszczykowskiego "dzielenie Unii na kluby bardziej i mniej uprzywilejowanych państw nie stanowi sposobu na budowę silnej Unii - pogłębi ono tylko podziały i rywalizację między nami, zawracając nas do epoki sprzed 2004 roku". 

"Coraz częściej można odnieść wrażenie, że państwa ‘starej’ Unii próbują obarczyć ‘nowych’ członków odpowiedzialnością za własne kłopoty" – napisał minister. "Sprzeciwiamy się takiej narracji" - dodał.

"W naszym - Polski i Francji - interesie jest, by UE stawała się coraz silniejszym podmiotem stosunków międzynarodowych, aby Unia i jej państwa członkowskie były silne militarnie, zdolne do reagowania na wyzwania niestabilnego sąsiedztwa - zarówno tego wschodniego, jak i tego południowego" - podkreślił. "Stąd nasza gotowość do udziału w inicjatywach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony" - zadeklarował.

"Chcemy nadal współpracować z Francją, nie tylko w ramach unijnych, ale również pokojowych operacjach i misjach stabilizacyjnych ONZ" - zapewnił minister. "Pozostajemy jednak także realistami - wiemy, że unijne zdolności wojskowe nie powinny dublować działań NATO czy wręcz konkurować z potencjałem Sojuszu, ale go uzupełniać" - zaznaczył.

"Chcemy silniejszej i bezpiecznej Europy ze wzmocnioną i skuteczniejszą WPBiO, ale tam, gdzie Sojusz Północnoatlantycki jest lepiej predestynowany do obrony swoich członków - tak, jak to jest na Wschodzie, powinien odgrywać pierwszoplanową rolę; tam, gdzie to właśnie zdolności unijne mogą lepiej służyć wzmacnianiu bezpieczeństwa naszych obywateli, winniśmy inwestować w rozwój WPBiO" - napisał minister SZ.

"Podobnie jak Francja, chcemy również, by Unia była silnym, sprawnym podmiotem gospodarczym - rozwój gospodarczy Unii służy bowiem naszym obywatelom. Uważamy jednak, że sposobem na wyjście z kryzysu nie jest zwiększanie protekcjonizmu, ale wprost przeciwnie, pogłębianie czterech swobód jednolitego rynku, w tym przepływu osób i wolności świadczenia usług" - dodał.

"Problemem francuskiego rynku pracy, jak i szerzej, francuskiej gospodarki nie jest symboliczny już polski hydraulik, który współtworzy przecież francuski PKB" - zauważył Waszczykowski. Jak dodał, "swoboda przepływu nie tylko kapitału czy towarów, ale również osób i usług - to jest nasze rozumienie globalizacji".

Minister zauważył, że w ub.r. "po decyzji o niekorzystnym dla Francji zakończeniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii, odczuliśmy pewien dystans w relacjach bilateralnych". Zaznaczył jednak, że mimo ograniczenia częstotliwości spotkań na
najwyższych szczeblach, współpraca parlamentarna i na poziomie roboczym była równie intensywna i przebiegała bez zakłóceń, jak w latach minionych.

Podkreślił też, że "niektóre wypowiedzi Emmanuela Macrona w trakcie kampanii prezydenckiej nt. Polski były bezzasadne". "Rozumiemy, że retoryka wyborcza rządzi się jednak swoimi prawami i właśnie w takim kontekście będziemy te wypowiedzi interpretować. Naszym zdaniem niesłusznie posługiwano się w tej retoryce polskimi przykładami. Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron podejmie z nami rozmowy, by rozwiązywać problemy europejskie" - dodał.

"Polska pozostaje otwarta na pogłębiony, partnerski dialog z Pałacem Elizejskim pod nowymi rządami. Mamy nadzieję, ze prezydentura Emmanuela Macrona pozwoli na 'nowe otwarcie' w relacjach polsko-francuskich, które przełoży się na realizację wspólnych projektów także na forum Unii Europejskiej, NATO, ONZ i w ramach Trójkąta Weimarskiego" - zadeklarował szef polskiej dyplomacji.


PAP 

[foto: Wikimedia Commons]


Warto poczytać

 1. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook