Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wassermann na czele komisji śledczej ws. Amber Gold?

16.05.2016

Szef PiS zapowiedział, że komisja śledcza w tej sprawie powstanie w ciągu kilku tygodni. Na jej czele stanie najprawdopodobniej posłanka Wassermann.

Poseł PiS Małgorzata Wassermann jest "bardzo poważnym kandydatem" na szefa komisji śledczej, która ma zostać powołana w Sejmie w celu wyjaśnienia afery Amber Gold - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego powołanie komisji to kwestia tygodni.

"Nie ma w tej chwili ostatecznej decyzji, rozważamy różne możliwości. Sądzę, że bardzo poważnym kandydatem jest pani Małgorzata Wassermann, ale decyzji ostatecznej w tej sprawie nie ma" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński, pytany o to, kto może zostać szefem komisji śledczej.

"Natomiast jeżeli chodzi o wniosek, to trzeba jeszcze poczynić pewne przygotowania, bo komisja ma sens wtedy, kiedy jest przygotowana, kiedy może od razu przystąpić do pracy, a to na pewno troszkę potrwa, ale proszę się nie niecierpliwić - komisja będzie" - dodał.

W jego ocenie komisja "pokaże Polsce, Polakom bardzo wiele faktów interesujących i jednocześnie wstrząsających dla tych, którzy popierali tę władzę, która była poprzednio".

Szef PiS dopytywany o termin powołania komisji odparł, że jest to kwestia tygodni.

W ubiegłą środę w Sejmie premier Beata Szydło, przedstawiając wyniki raportu oceniającego rządy PO-PSL, zapowiedziała, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował wówczas, że klub PO poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, jednocześnie chce rozszerzyć ten wniosek o sprawę związaną z aferą SKOK-ów. Według niego pierwszym świadkiem, który powinien stanąć przed komisją śledczą, powinien być wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który w czasie rządu PO-PSL był ministrem sprawiedliwości.

Jarosław Gowin pytany o to przez dziennikarzy w poniedziałek w Krakowie powiedział, że "nie tylko się nie obawia, ale bardzo się cieszy się, że ta komisja powstanie".

"Jeżeli będę do niej zaproszony, to pojawię się na niej z nadzieją, że informacje, którymi będą się mógł podzielić przyczynią się do wyjaśnienia po pierwsze okoliczności tej afery, a po drugie, że przyczynią się w ogóle do wyjaśnienia dla mnie bardzo niepokojącego splotu powiązań między częścią wymiaru sprawiedliwości, częścią świata biznesu, częścią polityków i światem przestępczym w Trójmieście" - powiedział Gowin.

Dodał, że "wygląda na to, że w Trójmieście tego typu powiązania istnieją od dziesiątków lat jeszcze mają korzenie w czasach PRL".

Wicepremier zaznaczył, że nie posiada wiedzy o prawdziwych korzeniach tej afery, bo od tego jest policja i prokuratura. "Dla mnie nie ulega wątpliwości, że Marcin P. był tylko słupem, a prawdziwi sprawcy tej afery i ci, którzy na tej aferze tak naprawdę skorzystali (#) to wszystko jest nadal w ukryciu" - powiedział Gowin.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

W marcu przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces ws. afery Amber Gold, w którym oskarżeni są b. prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P. B. prezesowi Amber Gold i jego żonie prokuratura zarzuca m.in. oszustwo znacznej wartości i pranie brudnych pieniędzy.  

ll, PAP

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook