Jedynie prawda jest ciekawa


Wassermann na czele komisji śledczej ws. Amber Gold?

16.05.2016

Szef PiS zapowiedział, że komisja śledcza w tej sprawie powstanie w ciągu kilku tygodni. Na jej czele stanie najprawdopodobniej posłanka Wassermann.

Poseł PiS Małgorzata Wassermann jest "bardzo poważnym kandydatem" na szefa komisji śledczej, która ma zostać powołana w Sejmie w celu wyjaśnienia afery Amber Gold - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego powołanie komisji to kwestia tygodni.

"Nie ma w tej chwili ostatecznej decyzji, rozważamy różne możliwości. Sądzę, że bardzo poważnym kandydatem jest pani Małgorzata Wassermann, ale decyzji ostatecznej w tej sprawie nie ma" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński, pytany o to, kto może zostać szefem komisji śledczej.

"Natomiast jeżeli chodzi o wniosek, to trzeba jeszcze poczynić pewne przygotowania, bo komisja ma sens wtedy, kiedy jest przygotowana, kiedy może od razu przystąpić do pracy, a to na pewno troszkę potrwa, ale proszę się nie niecierpliwić - komisja będzie" - dodał.

W jego ocenie komisja "pokaże Polsce, Polakom bardzo wiele faktów interesujących i jednocześnie wstrząsających dla tych, którzy popierali tę władzę, która była poprzednio".

Szef PiS dopytywany o termin powołania komisji odparł, że jest to kwestia tygodni.

W ubiegłą środę w Sejmie premier Beata Szydło, przedstawiając wyniki raportu oceniającego rządy PO-PSL, zapowiedziała, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował wówczas, że klub PO poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, jednocześnie chce rozszerzyć ten wniosek o sprawę związaną z aferą SKOK-ów. Według niego pierwszym świadkiem, który powinien stanąć przed komisją śledczą, powinien być wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który w czasie rządu PO-PSL był ministrem sprawiedliwości.

Jarosław Gowin pytany o to przez dziennikarzy w poniedziałek w Krakowie powiedział, że "nie tylko się nie obawia, ale bardzo się cieszy się, że ta komisja powstanie".

"Jeżeli będę do niej zaproszony, to pojawię się na niej z nadzieją, że informacje, którymi będą się mógł podzielić przyczynią się do wyjaśnienia po pierwsze okoliczności tej afery, a po drugie, że przyczynią się w ogóle do wyjaśnienia dla mnie bardzo niepokojącego splotu powiązań między częścią wymiaru sprawiedliwości, częścią świata biznesu, częścią polityków i światem przestępczym w Trójmieście" - powiedział Gowin.

Dodał, że "wygląda na to, że w Trójmieście tego typu powiązania istnieją od dziesiątków lat jeszcze mają korzenie w czasach PRL".

Wicepremier zaznaczył, że nie posiada wiedzy o prawdziwych korzeniach tej afery, bo od tego jest policja i prokuratura. "Dla mnie nie ulega wątpliwości, że Marcin P. był tylko słupem, a prawdziwi sprawcy tej afery i ci, którzy na tej aferze tak naprawdę skorzystali (#) to wszystko jest nadal w ukryciu" - powiedział Gowin.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

W marcu przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces ws. afery Amber Gold, w którym oskarżeni są b. prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P. B. prezesowi Amber Gold i jego żonie prokuratura zarzuca m.in. oszustwo znacznej wartości i pranie brudnych pieniędzy.  

ll, PAP

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook