Jedynie prawda jest ciekawa

Wassermann na czele komisji śledczej ws. Amber Gold?

16.05.2016

Szef PiS zapowiedział, że komisja śledcza w tej sprawie powstanie w ciągu kilku tygodni. Na jej czele stanie najprawdopodobniej posłanka Wassermann.

Poseł PiS Małgorzata Wassermann jest "bardzo poważnym kandydatem" na szefa komisji śledczej, która ma zostać powołana w Sejmie w celu wyjaśnienia afery Amber Gold - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego powołanie komisji to kwestia tygodni.

"Nie ma w tej chwili ostatecznej decyzji, rozważamy różne możliwości. Sądzę, że bardzo poważnym kandydatem jest pani Małgorzata Wassermann, ale decyzji ostatecznej w tej sprawie nie ma" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński, pytany o to, kto może zostać szefem komisji śledczej.

"Natomiast jeżeli chodzi o wniosek, to trzeba jeszcze poczynić pewne przygotowania, bo komisja ma sens wtedy, kiedy jest przygotowana, kiedy może od razu przystąpić do pracy, a to na pewno troszkę potrwa, ale proszę się nie niecierpliwić - komisja będzie" - dodał.

W jego ocenie komisja "pokaże Polsce, Polakom bardzo wiele faktów interesujących i jednocześnie wstrząsających dla tych, którzy popierali tę władzę, która była poprzednio".

Szef PiS dopytywany o termin powołania komisji odparł, że jest to kwestia tygodni.

W ubiegłą środę w Sejmie premier Beata Szydło, przedstawiając wyniki raportu oceniającego rządy PO-PSL, zapowiedziała, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował wówczas, że klub PO poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, jednocześnie chce rozszerzyć ten wniosek o sprawę związaną z aferą SKOK-ów. Według niego pierwszym świadkiem, który powinien stanąć przed komisją śledczą, powinien być wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który w czasie rządu PO-PSL był ministrem sprawiedliwości.

Jarosław Gowin pytany o to przez dziennikarzy w poniedziałek w Krakowie powiedział, że "nie tylko się nie obawia, ale bardzo się cieszy się, że ta komisja powstanie".

"Jeżeli będę do niej zaproszony, to pojawię się na niej z nadzieją, że informacje, którymi będą się mógł podzielić przyczynią się do wyjaśnienia po pierwsze okoliczności tej afery, a po drugie, że przyczynią się w ogóle do wyjaśnienia dla mnie bardzo niepokojącego splotu powiązań między częścią wymiaru sprawiedliwości, częścią świata biznesu, częścią polityków i światem przestępczym w Trójmieście" - powiedział Gowin.

Dodał, że "wygląda na to, że w Trójmieście tego typu powiązania istnieją od dziesiątków lat jeszcze mają korzenie w czasach PRL".

Wicepremier zaznaczył, że nie posiada wiedzy o prawdziwych korzeniach tej afery, bo od tego jest policja i prokuratura. "Dla mnie nie ulega wątpliwości, że Marcin P. był tylko słupem, a prawdziwi sprawcy tej afery i ci, którzy na tej aferze tak naprawdę skorzystali (#) to wszystko jest nadal w ukryciu" - powiedział Gowin.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

W marcu przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces ws. afery Amber Gold, w którym oskarżeni są b. prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P. B. prezesowi Amber Gold i jego żonie prokuratura zarzuca m.in. oszustwo znacznej wartości i pranie brudnych pieniędzy.  

ll, PAP

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook