Jedynie prawda jest ciekawa


"Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

26.05.2018
1270wiezababel
"Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

Na spotkaniu w Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) minister Wąsik mówił, że programy prowadzone do tej pory przez rząd PiS i uzupełnione o nowe elementy będą kontynuowane.

Wymienił program 500 plus, jednorazową wyprawkę szkolną 300 zł dla każdego dziecka, program Dostępność plus polegający na likwidacji barier architektonicznych, poprawiający jakość życia niepełnosprawnych i seniorów. Podkreślił, że PiS zapowiada także wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, w tym niższe składki ZUS, obniżenie podatku CIT. Realizowany ma być również program budowy dróg lokalnych, na który przeznaczonych zostanie 1,5 mld zł.

Przypomniał, że kluczowy program społeczny 500 plus zlikwidował ubóstwo wśród polskich rodzin, ale także przynosi efekty społeczne.

"Program 500 plus już przynosi zmiany i to widać. GUS ogłosił, że w przeciągu trzech lat dzietność wzrosła o 0,2 procent. To nie jest dużo, ale ten wskaźnik jest już widoczny" - podkreślił. Mówił, że "aby polskie społeczeństwo się nie zwijało", należy doprowadzić do sytuacji, że wskaźnik ten wyniesie najmniej 2. Oznacza to, że kobieta w Polsce będzie rodzić najmniej dwójkę dzieci - dodał.

Jak zaznaczył, ta "kwestia jest kluczowa, ponieważ w sytuacji starzejącego się społeczeństwa, nie będzie miał kto wypracować rent i emerytur". Mówił, że w społeczeństwach zachodnich dzietność wzrosła, ale na skutek emigracji.

"Czy chcemy taką drogą iść?, czy mamy wspierać polską rodzinę i namawiać do tego, by była dzietna? Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel" - dodał.

Jak mówił, "obrazki z Paryża to nie tylko wieża Eiffla, Pola Elizejskie, ale sceny z metra, do którego strach jest wchodzić czy regularne zamieszki z wybijaniem witryn sklepowych i podpalaniem samochodów na przedmieściach".

"Te problemy społeczne, które oni sobie sprowadzili na głowę, prowadząc w mojej ocenie nieprzemyślaną politykę emigracyjną, są niezwykle palące, trudne i będą coraz większe" - wskazał.

Podkreślił, że "Polska wciąż jest krajem bezpiecznym, spokojnym i jednolitym, pomimo podziałów politycznych". Wąsik pytany o możliwość zakończenia protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie powiedział, że obecnie jest to protest polityczny.

"Osoby, które zdecydowały się na protest miały swoje argumenty, ale rząd je zrealizował. Strasznie jest mi żal tych dzieci. Korytarz sejmowy to nie jest hotel (...) Mam nadzieję, że te matki, które wywalczyły dużo i rząd tu zareagował szybko, zrozumieją, że nie warto dla pana Petru, pani Lubnauer, dla pani Schering Wielgus narażać swoich dzieci (...) Mam nadzieję, że te panie w pewnym momencie same to zrozumieją, same się spakują i wyjdą z Sejmu" - powiedział minister Wąsik. 

(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

fot. CC2.0/wikimedia commons/Gareth Davies

Warto poczytać

 1. 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

 2. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, gdzie przyrównała Mateusza Morawieckiego do znanych dyktatorów i zbrodniarzy

 3. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 4. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 5. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 6. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 7. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 8. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook