Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa ma "Kartę Rodziny"

03.10.2013

Stołeczni radni podjęli decyzję wprowadzeniu "Warszawskiej Karty Rodziny". Od przyszłego roku da ona dzieciom rodziców rozliczających w Warszawie podatek PIT możliwość zakupu tańszych biletów m.in. do teatrów i ośrodków sportu i rekreacji.

Uchwałę w sprawie Karty radni podjęli jednogłośnie.

Michał Bitner (PO) ocenił, że wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom całej rady miasta i cała rada miała wpływ na jej powstanie. Zdaniem przewodniczącego klubu PiS Macieja Wąsika projekt powstał jako skutek zbliżającego się referendum ws. odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wąsik przypomniał, że w marcu br., kiedy dyskutowano o odebraniu ulgowych przejazdów pracownikom stołecznej komunikacji miejskiej i ich rodzinom, radni PO głosowali przeciwko przyznaniu darmowych
przejazdów dzieciom z rodzin, w których jest troje dzieci.

Także w czwartek radni PO głosowali przeciw zgłoszonej przez Michała Dworczyka (PiS) poprawce, która dawała takie uprawnienie rodzinom z trojgiem dzieci. Według wyliczeń radnego wprowadzenie takiego rozwiązania kosztowałoby miasto jedynie 1,5 mln zł.

Wcześniej tego dnia radni zdecydowali, że z początkiem przyszłego roku dla dzieci z rodzin, w których jest ich troje, wprowadzony zostanie roczny bilet (dzieci z rodzin z co najmniej czwórką dzieci, tak jak obecnie, będą podróżować za darmo). Ma on kosztować 99 zł (dla jednego dziecka) i obowiązywać w 1 strefie (miejskiej).

Zniżki na bilety to nie jedyny element Karty. Dzieciom rozliczających się w stolicy płatników podatku PIT przysługiwać będą zniżki przy zakupie biletów do miejskich instytucji kultury i ośrodków sportu i rekreacji. W sumie jest to 37 placówek. Przystąpienie do Karty zadeklarowały m.in.: Teatr Powszechny, Teatr Współczesny, Teatr Ochoty i Park Kultury w Powsinie.

Dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w urzędzie miasta Tomasz Pactwa zaznaczył, że uchwała o "Warszawskiej Karcie Rodziny" to dopiero pierwszy krok w kierunku przyznania rodzinom różnych ulg. Jak powiedział, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie regulamin dotyczący przystępowania do Karty kolejnych placówek. Będą to mogli zrobić także prywatni przedsiębiorcy.

W uchwale zapisano, że miasto będzie współpracować m.in. z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury oraz przedsiębiorcami, z którymi zawrze porozumienia dot. ulg w dostępie do towarów i usług świadczonych przez te podmioty.

Pactwa wyjaśnił, że "Warszawska Karta Rodziny" nie będzie miała fizycznej postaci. Uprawnienia do ulg będą weryfikowane na podstawie "Biletów Warszawiaka" i "Biletów Młodego Warszawiaka", które także będą obowiązywać od przyszłego roku. Bilety takie otrzymają ci, którzy płacą w Warszawie podatek PIT.

"Warszawska Karta Rodziny" obejmie swym działaniem także dzieci w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz osoby opuszczające ją po osiągnięciu pełnoletności (do 20. roku życia).
Obejmie też mieszkających w mieście studentów (do ukończenia 26. roku życia), jeśli rozliczają tu podatek PIT albo gdy robią to ich rodzice (lub samotny rodzic).

Według szacunków miasta przyznanie ulg w ramach "Warszawskiej Karty Rodziny" zmniejszy przyszłoroczne dochody miasta o ok. 13 mln zł.
Wcześniejszą uchwałą radni zdecydowali o wprowadzeniu od 2014 r. "Biletu Młodego Warszawiaka". Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie dzieci rodziców płacących w Warszawie podatek PIT zapłacą za ważny w miejskiej strefie bilet 30-dniowy 49 zł, a za taki sam bilet 90-dniowy - 125 zł. Dzieci osób rozliczających podatek PIT poza stolicą za takie bilety zapłacą odpowiednio 55 zł i 140 zł.

Jeszcze przed posiedzeniem rady o przyjęcie uchwały w sprawie "Warszawskiej Karty Rodziny" apelował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, w Warszawie rodziny powinny być zachęcane do tego, by mieć dzieci oraz by stolica była przyjazna wobec rodzin.

"Apeluję do rady o to, aby tę uchwałę podjęła. Ona jest niewystarczająca, ale trzeba od czegoś zacząć. Jeżeli to się zacznie, to będzie to będzie bardzo dobre zdarzenie" - powiedział.

"Władze Warszawy mogą zrobić tutaj bardzo wiele. Niestety długo zwlekały, ale miejmy nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie początkiem czegoś nowego, z czego będziemy mogli się cieszyć" - dodał prezes PiS. Dodał, że "presja ma sens", tak jak "uparte zabieganie o ważne sprawy".

PiS proponowało wprowadzenie karty rodziny już w 2011 i 2012 r.  Wprowadzenie "Warszawskiej Karty Rodziny" prezydent miasta zadeklarowała na początku września br. Przekonywała wówczas, że nie jest to efekt zaplanowanego na 13 października referendum ws. jej odwołania.

Nad "Warszawską Kartą Rodziny" ratusz pracował już w ubiegłym roku. Miała ona dawać rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci prawo do 50 proc. ulgi w warszawskich teatrach, na pływalniach, przy wstępie do zoo. W lutym wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński informował jednak, że w związku z niskimi wpływami do budżetu, na razie nie ma szans na wprowadzenie "Warszawskiej Karty Rodziny", dającej ulgi rodzinom wielodzietnym.Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w czwartek do warszawskiej Rady Miasta o przyjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia "Warszawskiej Karty Rodziny". Jak mówił, w Warszawie rodziny powinny być zachęcane do tego, by mieć dzieci oraz by stolica była przyjazna wobec rodzin.

ansa/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook