Jedynie prawda jest ciekawa

Warszawiaków czekają podwyżki?

23.07.2012

Warszawa szykuje się do sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - pisze "Gazeta Polska Codziennie", kontynuując sprawę, opisaną przez portal Stefczyk.info kilka dni temu. Wiele wskazuje na to, że ratusz chce prywatyzacji MPWiK, co będzie skutkowało podwyżkami.

Jak informował portal Stefczyk.info Maciej Wąsik, władze Warszawy już poczyniły pierwszy krok do sprzedania spółki. Na sesji Rady Miasta został utworzony holding, który stał się właścicielem Przedsiębiorstwa. Oznacza to, że MPWiK nie jest już firmą komunalną i zgodnie z prawem można go sprzedać.

Obecnie "GPC" pisze, że władze stolicy miały prowadzić rozmowy z PricewaterhouseCoopers (PwC) na temat przygotowania MPWiK do wejścia na giełdę. To rodzi poważny niepokój o przyszłość warszawskiej sieci kanalizacji i wodociągów. – Wielokrotnie wyrażaliśmy obawy z tym związane. Ale na każde nasze pytanie o plany sprzedaży majątku MPWiK prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiadała, że takich planów nie ma – mówi "Codziennej" Maciej Wąsik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie jednak wykonano pierwszy krok ku transakcji. To otworzyło prezydent Warszawy drogę ku sprzedaży firmy. Zablokować to obecnie może jedynie presja społeczna lub Unia Europejska. Warszawa dostała z Unii Europejskiej dotacje na rozbudowę oczyszczalni ścieków Czajka. – Gdyby miasto przed upływem pięciu lat od zakończenia inwestycji sprzedało MPWiK, musiałoby zwrócić pieniądze Brukseli. Ale być może jest jakaś furtka – wyjaśnia rozmówca "GPC". Na razie jednak Unia nie zainteresowała się utworzeniem holdingu i przeniesieniem do niego MPWiK.

- Jeżeli Hannie Gronkiewicz-Waltz uda się sprzedać na giełdzie akcje spółki miejskiej, to bez wątpienia za jej przykładem pójdą inni trzymający władzę w miastach. A wtedy będzie już prawdziwa wolna amerykanka. Wodociągi i kanalizacja – jako monopoliści – będą dyktowali ceny. Posiadanie 30 proc. akcji nie zagwarantuje władzom miast kontroli nad spółkami - pisze "Codzienna".

Sprzedaż wodociągów i kanalizacji może skutkować ogromnymi podwyżkami cen w stolicy. Podobne zjawisko widać było np. w Gdańsku. Tam doszło do prywatyzacji jedynie zarządzanie siecią wodociągów i kanalizacji. To już skutkowało podwyżkami. Obecnie mieszkańcy Gdańska płacą za wodę niemal najwyższą cenę w kraju.

Nal,Niezalezna.pl
[Fot. Mpwik.com.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook