Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawiaków czekają podwyżki?

23.07.2012

Warszawa szykuje się do sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - pisze "Gazeta Polska Codziennie", kontynuując sprawę, opisaną przez portal Stefczyk.info kilka dni temu. Wiele wskazuje na to, że ratusz chce prywatyzacji MPWiK, co będzie skutkowało podwyżkami.

Jak informował portal Stefczyk.info Maciej Wąsik, władze Warszawy już poczyniły pierwszy krok do sprzedania spółki. Na sesji Rady Miasta został utworzony holding, który stał się właścicielem Przedsiębiorstwa. Oznacza to, że MPWiK nie jest już firmą komunalną i zgodnie z prawem można go sprzedać.

Obecnie "GPC" pisze, że władze stolicy miały prowadzić rozmowy z PricewaterhouseCoopers (PwC) na temat przygotowania MPWiK do wejścia na giełdę. To rodzi poważny niepokój o przyszłość warszawskiej sieci kanalizacji i wodociągów. – Wielokrotnie wyrażaliśmy obawy z tym związane. Ale na każde nasze pytanie o plany sprzedaży majątku MPWiK prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiadała, że takich planów nie ma – mówi "Codziennej" Maciej Wąsik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie jednak wykonano pierwszy krok ku transakcji. To otworzyło prezydent Warszawy drogę ku sprzedaży firmy. Zablokować to obecnie może jedynie presja społeczna lub Unia Europejska. Warszawa dostała z Unii Europejskiej dotacje na rozbudowę oczyszczalni ścieków Czajka. – Gdyby miasto przed upływem pięciu lat od zakończenia inwestycji sprzedało MPWiK, musiałoby zwrócić pieniądze Brukseli. Ale być może jest jakaś furtka – wyjaśnia rozmówca "GPC". Na razie jednak Unia nie zainteresowała się utworzeniem holdingu i przeniesieniem do niego MPWiK.

- Jeżeli Hannie Gronkiewicz-Waltz uda się sprzedać na giełdzie akcje spółki miejskiej, to bez wątpienia za jej przykładem pójdą inni trzymający władzę w miastach. A wtedy będzie już prawdziwa wolna amerykanka. Wodociągi i kanalizacja – jako monopoliści – będą dyktowali ceny. Posiadanie 30 proc. akcji nie zagwarantuje władzom miast kontroli nad spółkami - pisze "Codzienna".

Sprzedaż wodociągów i kanalizacji może skutkować ogromnymi podwyżkami cen w stolicy. Podobne zjawisko widać było np. w Gdańsku. Tam doszło do prywatyzacji jedynie zarządzanie siecią wodociągów i kanalizacji. To już skutkowało podwyżkami. Obecnie mieszkańcy Gdańska płacą za wodę niemal najwyższą cenę w kraju.

Nal,Niezalezna.pl
[Fot. Mpwik.com.pl]

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook