Jedynie prawda jest ciekawa

Warszawa tnie nauczycielom

02.02.2013

Władze Warszawy szantażują część dyrektorów. Mają zaniżać wynagrodzenie nauczycielom, bo zabraknie na pensje - pisze portal wPolityce.pl.

Portal opisuje spotkanie, na którym dyrektorzy stołecznych szkół, nadzorowanych bezpośrednio przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa, usłyszeli, że nie mogą przyznawać nauczycielom dodatków motywacyjnych zgodnie z regulacjami prawnymi, ponieważ nie ma tylu pieniędzy.

„Usłyszeli, że przyznając dodatki motywacyjne nie mogą przekroczyć średnio 300 złotych na nauczyciela. Otrzymali również instrukcję, że w razie oporu nauczycieli w związku z obniżeniem wynagrodzenia, zmiany mają motywować gorszymi ocenami pracy pedagogów” - wyjaśnia portalowi Zofia Idzikowska z praskiego oddziału ZNP.

Zaznacza, że sytuacja dotyczy kilkudziesięciu placówek w Warszawie, ale widać rosnącą tendencję takich praktyk. Idzikowska tłumaczy, że część dzielnic Warszawy od dawna nie stosuje się do uchwały i samodzielnie, według uznania dzieli dodatki, zaniżając w ten sposób wynagrodzenia nauczycielom.

Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ prawo uchwalone w Radzie Warszawy stanowi, że średnio dodatek motywacyjny w 2013 roku powinien wynosić 450 złotych na nauczyciela (w 2014 roku to ma być 600 zł). To oznacza, że każdy nauczyciel może otrzymać od 150 złotych to 900 złotych dodatku. O jego wysokości  decydować mają dyrektorzy.

Portal wPolityce.pl zaznacza, że dodatki motywacyjna są zgodnie z Kartą Nauczyciela częścią składową wynagrodzenia, a obecna sytuacja przelała czarę goryczy związkowców.

„To jest zalegalizowanie bezprawia. Łamie się prawo w tej sytuacji. Niestety spodziewamy się kolejnych tego typu decyzji. Jak nauczyciele mają wychowywać dziecko, jeśli w ten sposób władze łamią prawo, zaniżając wynagrodzenia. Ta hipokryzja i zakłamanie są straszne. My tego tak nie zostawimy. Nasi prawnicy już badają możliwości walki o prawa nauczycieli” - mówi Idzikowska.

Cały tekst na wPolityce.pl

TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook