Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Warszawa tnie nauczycielom

02.02.2013

Władze Warszawy szantażują część dyrektorów. Mają zaniżać wynagrodzenie nauczycielom, bo zabraknie na pensje - pisze portal wPolityce.pl.

Portal opisuje spotkanie, na którym dyrektorzy stołecznych szkół, nadzorowanych bezpośrednio przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa, usłyszeli, że nie mogą przyznawać nauczycielom dodatków motywacyjnych zgodnie z regulacjami prawnymi, ponieważ nie ma tylu pieniędzy.

„Usłyszeli, że przyznając dodatki motywacyjne nie mogą przekroczyć średnio 300 złotych na nauczyciela. Otrzymali również instrukcję, że w razie oporu nauczycieli w związku z obniżeniem wynagrodzenia, zmiany mają motywować gorszymi ocenami pracy pedagogów” - wyjaśnia portalowi Zofia Idzikowska z praskiego oddziału ZNP.

Zaznacza, że sytuacja dotyczy kilkudziesięciu placówek w Warszawie, ale widać rosnącą tendencję takich praktyk. Idzikowska tłumaczy, że część dzielnic Warszawy od dawna nie stosuje się do uchwały i samodzielnie, według uznania dzieli dodatki, zaniżając w ten sposób wynagrodzenia nauczycielom.

Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ prawo uchwalone w Radzie Warszawy stanowi, że średnio dodatek motywacyjny w 2013 roku powinien wynosić 450 złotych na nauczyciela (w 2014 roku to ma być 600 zł). To oznacza, że każdy nauczyciel może otrzymać od 150 złotych to 900 złotych dodatku. O jego wysokości  decydować mają dyrektorzy.

Portal wPolityce.pl zaznacza, że dodatki motywacyjna są zgodnie z Kartą Nauczyciela częścią składową wynagrodzenia, a obecna sytuacja przelała czarę goryczy związkowców.

„To jest zalegalizowanie bezprawia. Łamie się prawo w tej sytuacji. Niestety spodziewamy się kolejnych tego typu decyzji. Jak nauczyciele mają wychowywać dziecko, jeśli w ten sposób władze łamią prawo, zaniżając wynagrodzenia. Ta hipokryzja i zakłamanie są straszne. My tego tak nie zostawimy. Nasi prawnicy już badają możliwości walki o prawa nauczycieli” - mówi Idzikowska.

Cały tekst na wPolityce.pl

TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]
Słowa kluczowe:

Warszawa

,

Polska

,

edukacja

Warto poczytać

 1. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 2. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

 3. Marek-Opiola-fdsjghfdjbf 25.05.2017

  Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

  Sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa.

 4. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 5. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 6. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 7. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 8. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook