Jedynie prawda jest ciekawa


Walka w pomorskiej Platformie

14.03.2015

Bogdan Borusewicz i Sławomir Neumann rywalizują o funkcję przewodniczącego pomorskiej PO.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann rywalizować będą o funkcję przewodniczącego pomorskiej Platformy Obywatelskiej na zjeździe regionalnym tej partii rozpoczętym w sobotę przed południem w Gdańsku.

W wyborach na szefa pomorskiej PO wystartuje też prawdopodobnie syn b. prezydenta Polski, europoseł Jarosław Wałęsa.

W zjeździe odbywającym się w Centrum Konferencyjnym "Amber Expo" uczestniczy według organizatorów ponad 300 delegatów.

Obecnie obowiązki szefa pomorskiej PO pełni b. europoseł Jan Kozłowski. Funkcję tę objął w styczniu 2014 r. po tym, jak zarząd krajowy Platformy zawiesił w prawach członka partii ówczesnego lidera partii na Pomorzu, b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Miało to związek z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych, jakie Nowakowi postawiła warszawska prokuratura. Chodziło o niewpisanie do oświadczeń majątkowych drogiego, szwajcarskiego zegarka.

W listopadzie zeszłego roku Nowak został skazany przez warszawski sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka. Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie "rzeczy ruchomych" wartych więcej niż 10 tys. zł. W efekcie polityk zrzekł się mandatu poselskiego i odszedł z polityki.

Neumann, uzasadniając chęć swojego startu, mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że pomorska Platforma po ponad roku "zawieszenia i tymczasowości" potrzebuje "dynamiki i nowego otwarcia". Jego kandydaturę popierają m.in. szefowa PO w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska oraz poseł Platformy ze Słupska Zbigniew Konwiński.

Borusewicz natomiast chciałby wprowadzić do pomorskiej PO więcej demokracji. Kilka dni temu w rozmowie z PAP marszałek Senatu mówił m.in., że do tej pory w partii funkcjonowało "zarządzanie", które trzeba zamienić na "współrządzenie i zespołowy styl pracy". Legendarnego działacza "Solidarności" w wyborach na szefa pomorskiej PO wspierają m.in. lider gdyńskiej PO, poseł Tadeusz Aziewicz; Jan Kozłowski, wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń oraz poseł Jerzy Borowczak.

Sławomir Nowak był szefem PO na Pomorzu od 2010 roku. Ostatnie wybory na to stanowisko wygrał w październiku 2013 r. Głosowało wówczas na niego 343 delegatów zjazdu regionalnego PO, 18 było przeciw. Nie miał kontrkandydata. W wyborach na lidera pomorskiej PO w maju 2010 r. Nowak pokonał Kozłowskiego.

mly/PAP

fot.wikimedia.commons/Michał Koziczyński

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook