Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Walka w pomorskiej Platformie

14.03.2015

Bogdan Borusewicz i Sławomir Neumann rywalizują o funkcję przewodniczącego pomorskiej PO.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann rywalizować będą o funkcję przewodniczącego pomorskiej Platformy Obywatelskiej na zjeździe regionalnym tej partii rozpoczętym w sobotę przed południem w Gdańsku.

W wyborach na szefa pomorskiej PO wystartuje też prawdopodobnie syn b. prezydenta Polski, europoseł Jarosław Wałęsa.

W zjeździe odbywającym się w Centrum Konferencyjnym "Amber Expo" uczestniczy według organizatorów ponad 300 delegatów.

Obecnie obowiązki szefa pomorskiej PO pełni b. europoseł Jan Kozłowski. Funkcję tę objął w styczniu 2014 r. po tym, jak zarząd krajowy Platformy zawiesił w prawach członka partii ówczesnego lidera partii na Pomorzu, b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Miało to związek z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych, jakie Nowakowi postawiła warszawska prokuratura. Chodziło o niewpisanie do oświadczeń majątkowych drogiego, szwajcarskiego zegarka.

W listopadzie zeszłego roku Nowak został skazany przez warszawski sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka. Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie "rzeczy ruchomych" wartych więcej niż 10 tys. zł. W efekcie polityk zrzekł się mandatu poselskiego i odszedł z polityki.

Neumann, uzasadniając chęć swojego startu, mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że pomorska Platforma po ponad roku "zawieszenia i tymczasowości" potrzebuje "dynamiki i nowego otwarcia". Jego kandydaturę popierają m.in. szefowa PO w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska oraz poseł Platformy ze Słupska Zbigniew Konwiński.

Borusewicz natomiast chciałby wprowadzić do pomorskiej PO więcej demokracji. Kilka dni temu w rozmowie z PAP marszałek Senatu mówił m.in., że do tej pory w partii funkcjonowało "zarządzanie", które trzeba zamienić na "współrządzenie i zespołowy styl pracy". Legendarnego działacza "Solidarności" w wyborach na szefa pomorskiej PO wspierają m.in. lider gdyńskiej PO, poseł Tadeusz Aziewicz; Jan Kozłowski, wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń oraz poseł Jerzy Borowczak.

Sławomir Nowak był szefem PO na Pomorzu od 2010 roku. Ostatnie wybory na to stanowisko wygrał w październiku 2013 r. Głosowało wówczas na niego 343 delegatów zjazdu regionalnego PO, 18 było przeciw. Nie miał kontrkandydata. W wyborach na lidera pomorskiej PO w maju 2010 r. Nowak pokonał Kozłowskiego.

mly/PAP

fot.wikimedia.commons/Michał Koziczyński

Słowa kluczowe:

Platforma Obywatelska

,

Pomorze

,

Neumann

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook