Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Walka w pomorskiej Platformie

14.03.2015

Bogdan Borusewicz i Sławomir Neumann rywalizują o funkcję przewodniczącego pomorskiej PO.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann rywalizować będą o funkcję przewodniczącego pomorskiej Platformy Obywatelskiej na zjeździe regionalnym tej partii rozpoczętym w sobotę przed południem w Gdańsku.

W wyborach na szefa pomorskiej PO wystartuje też prawdopodobnie syn b. prezydenta Polski, europoseł Jarosław Wałęsa.

W zjeździe odbywającym się w Centrum Konferencyjnym "Amber Expo" uczestniczy według organizatorów ponad 300 delegatów.

Obecnie obowiązki szefa pomorskiej PO pełni b. europoseł Jan Kozłowski. Funkcję tę objął w styczniu 2014 r. po tym, jak zarząd krajowy Platformy zawiesił w prawach członka partii ówczesnego lidera partii na Pomorzu, b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Miało to związek z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych, jakie Nowakowi postawiła warszawska prokuratura. Chodziło o niewpisanie do oświadczeń majątkowych drogiego, szwajcarskiego zegarka.

W listopadzie zeszłego roku Nowak został skazany przez warszawski sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka. Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie "rzeczy ruchomych" wartych więcej niż 10 tys. zł. W efekcie polityk zrzekł się mandatu poselskiego i odszedł z polityki.

Neumann, uzasadniając chęć swojego startu, mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że pomorska Platforma po ponad roku "zawieszenia i tymczasowości" potrzebuje "dynamiki i nowego otwarcia". Jego kandydaturę popierają m.in. szefowa PO w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska oraz poseł Platformy ze Słupska Zbigniew Konwiński.

Borusewicz natomiast chciałby wprowadzić do pomorskiej PO więcej demokracji. Kilka dni temu w rozmowie z PAP marszałek Senatu mówił m.in., że do tej pory w partii funkcjonowało "zarządzanie", które trzeba zamienić na "współrządzenie i zespołowy styl pracy". Legendarnego działacza "Solidarności" w wyborach na szefa pomorskiej PO wspierają m.in. lider gdyńskiej PO, poseł Tadeusz Aziewicz; Jan Kozłowski, wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń oraz poseł Jerzy Borowczak.

Sławomir Nowak był szefem PO na Pomorzu od 2010 roku. Ostatnie wybory na to stanowisko wygrał w październiku 2013 r. Głosowało wówczas na niego 343 delegatów zjazdu regionalnego PO, 18 było przeciw. Nie miał kontrkandydata. W wyborach na lidera pomorskiej PO w maju 2010 r. Nowak pokonał Kozłowskiego.

mly/PAP

fot.wikimedia.commons/Michał Koziczyński

Słowa kluczowe:

Platforma Obywatelska

,

Pomorze

,

Neumann

Warto poczytać

 1. SAM9549t5767b081m800x9c28deec 29.03.2017

  Szef BBN: Ostrzał konsulatu to niewątpliwie prowokacja

  To bardzo niepokojący sygnał - tak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił ostrzelanie siedziby konsulatu polskiego w Łucku na Ukrainie. Jego zdaniem "niewątpliwie jest to prowokacja".

 2. mid-17327165 29.03.2017

  Marszałek Senatu wyklucza zmianę szefa MSZ

  "Nic nie słyszałem i nic nie wiem o zmianach na stanowisku szefa MSZ".

 3. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 4. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 5. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 6. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 7. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook