Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wałęsa: Największe zwycięstwo w dziejach Polski

31.08.2013

"To święto zasłużyło sobie naprawdę na powagę. To było największe zwycięstwo w dziejach Polski" - powiedział były prezydent Lech Wałęsa. Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców jednak składa sam.

Największym zwycięstwem w dziejach Polski określił Sierpień'80 b. prezydent Lech Wałęsa. W 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, wraz z m.in. ministrem kultury złożył on kwiaty pod historyczną bramą gdańskiej stoczni.

Oprócz szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego, Wałęsie towarzyszyli minister transportu Sławomir Nowak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"To święto zasłużyło sobie naprawdę na powagę. To było największe zwycięstwo w dziejach Polski" - powiedział prezydent dziennikarzom po złożeniu kwiatów.

Kilka dni wcześniej prezydent zaapelował o uznanie 31 sierpnia za święto państwowe. Zapowiedział, że jeśli tak się nie stanie, to nie weźmie udziału w przyszłorocznych obchodach. "Jeśli to będzie państwowe święto, to i młodzież się włączy i będzie to i poważne i mniej drażniące" – powiedział Wałęsa dodając, że dzięki uznaniu rocznicy za święto państwowe jej obchody będą mogły odbywać się bez podziałów".

Odnosząc się do wypowiedzi związkowców z "S", którzy w ostatnich dniach mówili, iż postulaty z sierpnia 1980 r. do dziś nie zostały zrealizowane, Wałęsa powiedział, że postulaty te są "wpisane w programy wyborcze" poszczególnych partii. "Jedna partia ma wszystkie postulaty, a druga nie ma w ogóle" - dodał prezydent.

Minister Zdrojewski pytany o opinię na temat uznania 31 sierpnia za święto państwowe powiedział, że jego zdaniem "święto polskiego robotnika i tego związku zawodowego, który wywalczył nam wolność jest 31 sierpnia, a nie 1 maja na przykład". "Czy będzie szansa na redukcję jednego święta na rzecz drugiego, nie wiem, trzeba szukać tu większości" - powiedział Zdrojewski.

Dodał, że nie ulega wątpliwości, iż "siła daty 31 sierpnia w Polsce i dla Europy jest gigantyczna". "Ta data powinna łączyć a nie dzielić. Według mojej oceny to święto już mamy, natomiast czy je upaństwowić, za chwilę zobaczymy" - powiedział szef resortu kultury.

Zdrojewski powiedział też, że obchody rocznicy 31 sierpnia powinny być w dużym stopniu przygotowywane z myślą o młodzieży. "Musimy myśleć o tym najmłodszym pokoleniu, które jest beneficjentem tamtego ruchu i tamtej walki. Ono musi czuć siłę tego święta, siłę tego przekazu, czerpać z tego dumę" - mówił Zdrojewski.

Po złożeniu kwiatów Wałęsa wraz z towarzyszącymi mu oficjelami poszli zwiedzić budowane tuż przy stoczniowej bramie Europejskie Centrum Solidarności. Jak przypomniał w sobotę Zdrojewski, ECS powstaje po to, by oddać hołd "całemu ruchowi, w tym prezydentowi Lechowi Wałęsie". W sobotę przed południem mszą św. w gdańskim kościele św. Brygidy, rozpoczęły się główne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowane przez Solidarność. W nabożeństwie wziął udział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przemaszerują ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie zostaną złożone kwiaty.

Rocznicowe obchody zakończy konferencja w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas której głos zabiorą m.in. przewodniczący związku Piotr Duda oraz lider Zarządu Regionu Gdańskiego "S" Krzysztof Dośla.

Od wielu lat Lech Wałęsa - współzałożyciel oraz pierwszy przewodniczący "S", upamiętnia rocznicę Sierpnia'80 składając prywatnie kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. B. prezydent nie przyłącza się do obchodów organizowanych przez związek, bo nie zgadza się z jego aktualną polityką.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook