Jedynie prawda jest ciekawa


Wałęsa, SB i totolotek

13.07.2013

Lech Wałęsa na początku lat 70., a więc w czasie, gdy - jak ustalili historycy - przyszły prezydent współpracował z SB - miał on niezwykłe szczęście do wygrywania w totolotka. Rodzina elektryka mogła zmienić mieszkanie, wyposażyć je w meble i sprzęt radiowo-telewizyjny oraz stała się posiadaczem samochodu.

O sprawie znanej z głośnej książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” Sławomir Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka przypomniał dziennik „Fakt“.

Według ustaleń badaczy Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy na przełomie 1970 i 1971 roku. Tuż po tym przyszły prezydent RP zaczął przynosić do domu spore kwoty pieniędzy. Jak wyjaśniał żonie – „wygrywał jej w totka”. W ciągu dwóch lat „wygrał” 35 tysięcy złotych, co było niezłą fortuną w tamtych czasach.

„Fakt” zacytował fragment książki „Marzenia i tejemnice” Danuty Wałęsy na temat tych szczęśliwych lat:

Jak nas było stać, systematycznie dokupowaliśmy meble – wersalkę, czy stół. Po prostu dorabialiśmy się. (...) Nie pamiętam, jakiej marki był nasz pierwszy telewizor. Na pewno czarno-biały, bo innych nie było. Radio też z czasem mieliśmy. Pralkę kupiliśmy dzięki temu, że mąż znów wygrał w totolotka (...). On do dziś gra w totolotka. Jednak Pan Bóg nie daje mu wygrywać, gdyż nie potrzeba mu już tych wygranych. On zawsze powtarza: – Kiedy bardzo potrzebowałem, to wygrywałem”. A teraz nie wygrywa.

„Szczęście” Wałęsy skończyło się nagle - przestał wygrywać na loterii w 1976 r. To akurat rok, w którym jak ustalili Cenckiewicz i Gontarczyk, ustała współpraca SB z Wałęsą. Zaczęły się chude lata, które Wałęsowie przetrwali m.in. dzięki swoim znajomym, którzy dzielili się z nimi żywnością.

Slaw/ "Fakt"

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 5. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 6. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 7. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook