Jedynie prawda jest ciekawa

Wałęsa, SB i totolotek

13.07.2013

Lech Wałęsa na początku lat 70., a więc w czasie, gdy - jak ustalili historycy - przyszły prezydent współpracował z SB - miał on niezwykłe szczęście do wygrywania w totolotka. Rodzina elektryka mogła zmienić mieszkanie, wyposażyć je w meble i sprzęt radiowo-telewizyjny oraz stała się posiadaczem samochodu.

O sprawie znanej z głośnej książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” Sławomir Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka przypomniał dziennik „Fakt“.

Według ustaleń badaczy Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy na przełomie 1970 i 1971 roku. Tuż po tym przyszły prezydent RP zaczął przynosić do domu spore kwoty pieniędzy. Jak wyjaśniał żonie – „wygrywał jej w totka”. W ciągu dwóch lat „wygrał” 35 tysięcy złotych, co było niezłą fortuną w tamtych czasach.

„Fakt” zacytował fragment książki „Marzenia i tejemnice” Danuty Wałęsy na temat tych szczęśliwych lat:

Jak nas było stać, systematycznie dokupowaliśmy meble – wersalkę, czy stół. Po prostu dorabialiśmy się. (...) Nie pamiętam, jakiej marki był nasz pierwszy telewizor. Na pewno czarno-biały, bo innych nie było. Radio też z czasem mieliśmy. Pralkę kupiliśmy dzięki temu, że mąż znów wygrał w totolotka (...). On do dziś gra w totolotka. Jednak Pan Bóg nie daje mu wygrywać, gdyż nie potrzeba mu już tych wygranych. On zawsze powtarza: – Kiedy bardzo potrzebowałem, to wygrywałem”. A teraz nie wygrywa.

„Szczęście” Wałęsy skończyło się nagle - przestał wygrywać na loterii w 1976 r. To akurat rok, w którym jak ustalili Cenckiewicz i Gontarczyk, ustała współpraca SB z Wałęsą. Zaczęły się chude lata, które Wałęsowie przetrwali m.in. dzięki swoim znajomym, którzy dzielili się z nimi żywnością.

Slaw/ "Fakt"

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. eko17082017 17.08.2017

  Ekolodzy zaprzeczają: Nie było ataku na księdza. Policja wyjaśnia sprawę pobicia duszpasterza

  Policja z Hajnówki prowadzi śledztwo dotyczące incydentu, w którym osobą poszkodowaną jest duszpasterz Lasów Państwowych ks. Tomasz Duszkiewicz. Ekolodzy twierdzą, iż nie doszło do fizycznego ataku na duchownego, a jedynie do wymiany słów z jednym z przeciwników wycinki.

 2. duda120617 17.08.2017

  Prezydent Andrzej Duda: żal i współczucie dla poszkodowanych

  "Znów niewinni ludzie zabici i ranni w zamachu. Żal i współczucie dla Poszkodowanych i ich Bliskich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 3. msz17082017 17.08.2017

  MSZ: nasze służby konsularne monitorują sytuację w Barcelonie

  - Konsulat Generalny RP w Barcelonie pozostaje w kontakcie z władzami hiszpańskimi; nasze służby konsularne monitorują sytuację - poinformowało PAP MSZ. Jak dodało, na obecną chwilę brak szczegółów co do liczby osób poszkodowanych w ataku, czy też ich obywatelstw.

 4. ks17082017 17.08.2017

  Ekolodzy zaatakowali księdza w Puszczy Białowieskiej!

  Ksiądz Duszkiewicz, duszpasterz generalnej dyrekcji Lasów Państwowych, został zaatakowany i pobity przez ekologów, którzy „nadzorują” wywóz drzew z nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej.

 5. rytel1708207 17.08.2017

  Urzędnicy zlekceważyli ogłoszenie i nie informowali o burzy. „Było już po 15”

  Urzędnicy otrzymali ostrzeżenia o zagrożeniu, ale nie przesłali ich dalej. Zbagatelizowali sprawę, bo było już po godzinach pracy urzędów

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook