Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Manifestacja pielęgniarek w Warszawie - relacja WIDEO

05.10.2012

Przeczytaj relację naszego reportera prosto z centrum wydarzeń!

Obrony publicznej służby zdrowia domagają się uczestnicy manifestacji, która rozpoczęła się w piątek w Warszawie po godz. 12. Organizują ją: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80.

Zobacz relację reporterską WIDEO

Według służb miejskich na pl. Defilad, skąd wyruszyła manifestacja, zgromadziło się ok. 2 tys. osób. Jak mówi reporter serwisu Stefczyk.info obecny na miejscu wydarzeń, organizatorzy oceniają liczbę uczestników na dwukrotnie większą niż szacują to służby. Na manifestacji obecni są reprezentanci wszelkich zawodów związanych ze służbą zdrowia: głównie są nimi pielęgniarki, ale można spotkać także wielu lekarzy i ratowników medycznych.

Pielęgniarki choć są mocno zdesperowane, to z ich ust nie znikają hasła i śpiewy. Jedna z przyśpiewek brzmi: "Hej, sokoły - omijajcie pielęgniarskie szkoły". W rękach wielu z pielęgniarek pojawiają się butelki z monetami w nawiązaniu do białego miasteczka, które powstało pod kancelarią premiera w 2007 roku. Manifestujący mają też gwizdki i trąbki.

Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska w rozmowie z naszym reporterem oceniła wczorajsze spotkanie pielęgniarek z Donaldem Tuskiem: "To niepoważne spotkanie, ponieważ z ust szefa rządu padły kolejne zapewnienia i obietnice, jednak te słyszałyśmy ze strony rządowej wielokrotnie. Warto przypomnieć nasze spotkania z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem - wszystko jednak kończyło się na etapie zapewnień i obietnic. Terminy były ciągle przekładane. Oczekujemy działań i konkretów. Dlatego pomimo wczorajszego spotkania marsz uznajemy za konieczność" - mówiła Borchulska. 

Na marszu reprezentowane są niemal wszystkie regiony kraju. Pielęgniarki z którymi rozmawialiśmy oburzają się, że po 25 czy nawet 35 latach pracy ich płaca wynosi nieco ponad 1500 złotych. "Dwadzieścia pięć lat temu wybrałam sobie ten zawód, ponieważ chciałam i nadal chcę pracować z ludźmi i pomagać im, jak umiem. Natomiast teraz żeby dobrze wykonywać swoją pracę na dwóch etatach, muszę to robić własnym kosztem. Nie odbija się to na pacjentach, bo nigdy bym sobie na coś takiego nie pozwoliła, ale cierpi moja rodzina i odbija się to na moim zdrowiu" - mówi rozgoryczona jedna z protestujących. 

Pielęgniarki podkreślają, że w ich pracy nie chodzi tylko o podanie pacjentom herbaty czy zrobienie zastrzyku, ale że często muszą też pracować jako psycholodzy. "To bardzo delikatne rozmowy, często rozmawiamy z ludźmi, którzy są psychicznie i fizycznie załamani. To bardzo ciężka praca" - mówi jedna z pielęgniarek. 

Na manifestacji obecne są także delegacje związkowe z Belgii, Portugalii, Niemiec i kilku innych krajów europejskich. 

Z obserwacji pielęgniarek, które uczestniczyły w białym miasteczku pięć lat temu wynika, że znacznie podwyższyła się średnia wieku manifestujących. "Nie dziwimy się temu zjawisku - młodsze dziewczyny korzystają z przynależności Polski do Unii Europejskiej i po prostu wyjeżdżają. Nie możemy mieć do nich żalu, że szukają lepszej ścieżki życiowej. Opieka socjalna dla pielęgniarek jest za granicą zupełnie inna i z tej pracy spokojnie można utrzymać rodzinę. W Polsce jest to niemożliwe" - żaliła się kolejna z protestujących.

Zapytaliśmy też jedną z pielęgniarek, co chciałaby powiedzieć premierowi, gdyby miała możliwość rozmowy w cztery oczy: "Chciałabym, żeby premier choć przez jeden miesiąc spróbował przeżyć za takie pieniądze i w takich warunkach jak my" - mówiła. 

Manifestanci wychodzą z placu Defilad przed kancelarię premiera, gdzie miało stanąć "europejskie białe miasteczko". Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska powiedziała PAP, że Zarząd Dróg Miejskich nie wydał jednak zgody na taką formę protestu, więc "białe miasteczko" stanie, ale "w symbolicznej formie"; nie zdradziła szczegółów.

W manifestacji obok pielęgniarek uczestniczą też przedstawiciele forum związków zawodowych Sierpnia 80, górnicy i ratownicy medyczni. Protestujący trzymają transparenty z hasłami: "Szpitale dla ludzi nie dla zysku", "Umowa o pracę jest prawem", "Praca 24 godziny - bomba zegarowa". Wznoszą okrzyki m.in. "Tusku, Tusku wywieziemy cię na wózku". Pielęgniarki mają czepki i białe fartuchy. Słychać dźwięk gwizdków i wuwuzeli.

Pielęgniarki trzymają też olbrzymie nosze, na których ułożyły czepek pielęgniarski z napisem "agonia". W manifestacji biorą udział pracownicy Centrum Zdrowia Dziecka.

Demonstracja została zgłoszona do warszawskiego urzędu miasta na godziny 11-21. Manifestujący podali trasę: od placu Defilad, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W innych europejskich stolicach mają odbyć się tego dnia pikiety solidarności z "europejskim ruchem oporu wobec niszczenia publicznego wymiaru ochrony zdrowia".

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

ll, PAP

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 7. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook