Jedynie prawda jest ciekawa


Manifestacja pielęgniarek w Warszawie - relacja WIDEO

05.10.2012

Przeczytaj relację naszego reportera prosto z centrum wydarzeń!

Obrony publicznej służby zdrowia domagają się uczestnicy manifestacji, która rozpoczęła się w piątek w Warszawie po godz. 12. Organizują ją: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80.

Zobacz relację reporterską WIDEO

Według służb miejskich na pl. Defilad, skąd wyruszyła manifestacja, zgromadziło się ok. 2 tys. osób. Jak mówi reporter serwisu Stefczyk.info obecny na miejscu wydarzeń, organizatorzy oceniają liczbę uczestników na dwukrotnie większą niż szacują to służby. Na manifestacji obecni są reprezentanci wszelkich zawodów związanych ze służbą zdrowia: głównie są nimi pielęgniarki, ale można spotkać także wielu lekarzy i ratowników medycznych.

Pielęgniarki choć są mocno zdesperowane, to z ich ust nie znikają hasła i śpiewy. Jedna z przyśpiewek brzmi: "Hej, sokoły - omijajcie pielęgniarskie szkoły". W rękach wielu z pielęgniarek pojawiają się butelki z monetami w nawiązaniu do białego miasteczka, które powstało pod kancelarią premiera w 2007 roku. Manifestujący mają też gwizdki i trąbki.

Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska w rozmowie z naszym reporterem oceniła wczorajsze spotkanie pielęgniarek z Donaldem Tuskiem: "To niepoważne spotkanie, ponieważ z ust szefa rządu padły kolejne zapewnienia i obietnice, jednak te słyszałyśmy ze strony rządowej wielokrotnie. Warto przypomnieć nasze spotkania z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem - wszystko jednak kończyło się na etapie zapewnień i obietnic. Terminy były ciągle przekładane. Oczekujemy działań i konkretów. Dlatego pomimo wczorajszego spotkania marsz uznajemy za konieczność" - mówiła Borchulska. 

Na marszu reprezentowane są niemal wszystkie regiony kraju. Pielęgniarki z którymi rozmawialiśmy oburzają się, że po 25 czy nawet 35 latach pracy ich płaca wynosi nieco ponad 1500 złotych. "Dwadzieścia pięć lat temu wybrałam sobie ten zawód, ponieważ chciałam i nadal chcę pracować z ludźmi i pomagać im, jak umiem. Natomiast teraz żeby dobrze wykonywać swoją pracę na dwóch etatach, muszę to robić własnym kosztem. Nie odbija się to na pacjentach, bo nigdy bym sobie na coś takiego nie pozwoliła, ale cierpi moja rodzina i odbija się to na moim zdrowiu" - mówi rozgoryczona jedna z protestujących. 

Pielęgniarki podkreślają, że w ich pracy nie chodzi tylko o podanie pacjentom herbaty czy zrobienie zastrzyku, ale że często muszą też pracować jako psycholodzy. "To bardzo delikatne rozmowy, często rozmawiamy z ludźmi, którzy są psychicznie i fizycznie załamani. To bardzo ciężka praca" - mówi jedna z pielęgniarek. 

Na manifestacji obecne są także delegacje związkowe z Belgii, Portugalii, Niemiec i kilku innych krajów europejskich. 

Z obserwacji pielęgniarek, które uczestniczyły w białym miasteczku pięć lat temu wynika, że znacznie podwyższyła się średnia wieku manifestujących. "Nie dziwimy się temu zjawisku - młodsze dziewczyny korzystają z przynależności Polski do Unii Europejskiej i po prostu wyjeżdżają. Nie możemy mieć do nich żalu, że szukają lepszej ścieżki życiowej. Opieka socjalna dla pielęgniarek jest za granicą zupełnie inna i z tej pracy spokojnie można utrzymać rodzinę. W Polsce jest to niemożliwe" - żaliła się kolejna z protestujących.

Zapytaliśmy też jedną z pielęgniarek, co chciałaby powiedzieć premierowi, gdyby miała możliwość rozmowy w cztery oczy: "Chciałabym, żeby premier choć przez jeden miesiąc spróbował przeżyć za takie pieniądze i w takich warunkach jak my" - mówiła. 

Manifestanci wychodzą z placu Defilad przed kancelarię premiera, gdzie miało stanąć "europejskie białe miasteczko". Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska powiedziała PAP, że Zarząd Dróg Miejskich nie wydał jednak zgody na taką formę protestu, więc "białe miasteczko" stanie, ale "w symbolicznej formie"; nie zdradziła szczegółów.

W manifestacji obok pielęgniarek uczestniczą też przedstawiciele forum związków zawodowych Sierpnia 80, górnicy i ratownicy medyczni. Protestujący trzymają transparenty z hasłami: "Szpitale dla ludzi nie dla zysku", "Umowa o pracę jest prawem", "Praca 24 godziny - bomba zegarowa". Wznoszą okrzyki m.in. "Tusku, Tusku wywieziemy cię na wózku". Pielęgniarki mają czepki i białe fartuchy. Słychać dźwięk gwizdków i wuwuzeli.

Pielęgniarki trzymają też olbrzymie nosze, na których ułożyły czepek pielęgniarski z napisem "agonia". W manifestacji biorą udział pracownicy Centrum Zdrowia Dziecka.

Demonstracja została zgłoszona do warszawskiego urzędu miasta na godziny 11-21. Manifestujący podali trasę: od placu Defilad, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W innych europejskich stolicach mają odbyć się tego dnia pikiety solidarności z "europejskim ruchem oporu wobec niszczenia publicznego wymiaru ochrony zdrowia".

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

ll, PAP

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 2. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński zrezygnuje za rok z polityki? Beata Mazurek komentuje spekulacje medialne

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 3. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 4. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 5. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 6. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 7. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 8. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook