Jedynie prawda jest ciekawa

W Starachowicach po staremu

12.05.2014

Kandydat SLD po kilku latach znów prezydentem Starachowic. Mieszkańcy wybrali na najwyższy urząd człowieka, który sprawował władzę w czasie słynnej afery.

53-letni Sylwester Kwiecień został wybrany na prezydenta Starachowic (Świętokrzyskie) w drugiej turze przedterminowych wyborów. Po podliczeniu głosów ze wszystkich 26 obwodowych komisji, wynika, że uzyskał on 5524 (51,9 proc.) głosów i tym samym pokonał popieranego przez PiS kandydata KWW "Praworządni i Skuteczni" 47-letniego Andrzeja Prusia, na którego zagłosowało 5120 (48,1 proc.) wyborców. Teraz wyniki muszą zostać potwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą.

Według wstępnych wyliczeń do urn poszło około 25 proc. uprawnionych. 

Kwiecień to dotychczasowy wiceprezydent Starachowic. W latach 2002-2006 był prezydentem miasta. Wcześniej przez wiele lat był radnym miejskim (1994-2002) Jak powiedział niedługo przed wyborami, w rozmowie z PAP, zdecydował się na start, bo "wie jak dokończyć rozpoczęte sprawy". "Chodzi m.in. o walkę o zapewnienie środków z Unii Europejskiej na planowane projekty. Myślę, że mam stosowne doświadczenie, wiedzę, wiem jak poruszać się w kwestiach samorządowych. Byłem chyba ostatnio - zastępując prezydenta - jednym z najbardziej kontrolowanych włodarzy. Nie ma żadnych kwestii nieprawidłowości" - tłumaczył.

Mandat poprzedniego prezydenta miasta Wojciecha Bernatowicza wygasili radni po prawomocnym wyroku skazującym go za branie łapówek.

W pierwszej turze przedterminowych wyborów, dwa tygodnie temu, startowało 8 kandydatów. Żaden z nich nie przekroczył progu 50 proc. głosów, dlatego zgodnie z ordynacją wyborczą rozstrzygająca jest druga tura głosowania, w której wystartowało dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów z pierwszej tury.

Nowo wybrany prezydent będzie pełnił funkcję około pół roku, do planowanych wyborów, które odbędą się w listopadzie. Obecnie obowiązki prezydenta w Starachowicach pełni komisarz Bożena Szczypiór. Na to stanowisko wyznaczył ją w połowie marca premier Donald Tusk.

Starachowice są trzecim co do wielkości (po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim) miastem woj. świętokrzyskiego. Położone są w północno-wschodniej części regionu. Mieszka tam ponad 50 tys. mieszkańców.

 

ruk, PAP

[Fot. sld.org.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook