Jedynie prawda jest ciekawa


W sobotę w całej Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. "Święto ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka"

04.01.2018
OrszakTrzechKroliFlickr
W sobotę w całej Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. "Święto ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka"

Ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami przejdzie w sobotę dziesiąty już Orszak Trzech Króli - poinformowała w czwartek rzeczniczka orszaku Jolanta Skwarek. Orszakowi będzie towarzyszyć zbiorka pieniędzy "Mędrcy dla Wschodu".

Hasło pochodu brzmi w tym roku "Bóg jest dla wszystkich". Jak wyjaśniła Skwarek, hasło ma przypomnieć, że "Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu". - Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od niego, zawsze jest czas, aby go odnaleźć - tłumaczyła Skwarek.

W haśle - jak dodała - zawiera się również dewiza Orszaku, która jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań w lokalnych społecznościach. Znajdzie to odzwierciedlenie w scenariuszu orszaku, który - jak zapewniła Skwara - "mieści wszystkich", bez względu na poziom życia, zawód, wiek, wykształcenie czy status społeczny, charakter, a także na to, na jakim są etapie drogi do Boga.

Skwarek zapowiedziała, że Orszak Trzech Króli w 2018 r. będzie jedną z największych imprez w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej tez okazji orszakowy śpiewnik różni się od tych z lat poprzednich: zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego - historyka sztuki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pieśniarza.

- Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności. W śpiewniku jest umieszczony list prezydenta Andrzeja Dudy z pozdrowieniami dla uczestników Orszaku - powiedziała Skwarek.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych poinformował z kolei, że Trzej Królowie będą przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń: młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie; mężczyzna w sile wieku - reprezentujący mężów i ojców rodzin - który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny oraz starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa.

- Królowie podczas swojej wędrówki do stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi - pierwszy grzech, zmagania dobra ze złem, miną dwór Heroda i gospodę, ujrzą chóry anielskie, które będą wychwalać Boga, przejdą przez bramę anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa - ujawnił Giertych.

Skwarek zapowiedziała, że w czasie orszaku pod hasłem "Mędrcy dla Wschodu" będą zbierane pieniądze dla instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą Polski.

Rzeczniczka zaznaczyła, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa miejscowości - ostatnio przybyło ok. 100 - nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. W tym roku, poza Europą, parada odbędzie się także w Afryce i w Ameryce Północnej.

Największy spośród orszaków - warszawski - rozpocznie się w sobotę na pl. Zamkowym w samo południe od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz.

Każdy król inaczej będzie podróżował do Betlejem: afrykański na wielbłądzie, azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a europejski - na tronie umieszczonym na rikszy, a jego orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczach przez dzieci. Finał pochodu będzie na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. - Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy "Bóg się rodzi" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - zapowiedziała Skwarek. Potem będzie można posłuchać kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później - warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Ignaczak.

Piotr Giertych przypomniał, że inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole "Żagle" prowadzonej przez stowarzyszenie "Sternik".

PAP
Fot: Piotr Drabik/Flickr

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook