Jedynie prawda jest ciekawa


W sobotę w całej Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. "Święto ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka"

04.01.2018
OrszakTrzechKroliFlickr
W sobotę w całej Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. "Święto ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka"

Ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami przejdzie w sobotę dziesiąty już Orszak Trzech Króli - poinformowała w czwartek rzeczniczka orszaku Jolanta Skwarek. Orszakowi będzie towarzyszyć zbiorka pieniędzy "Mędrcy dla Wschodu".

Hasło pochodu brzmi w tym roku "Bóg jest dla wszystkich". Jak wyjaśniła Skwarek, hasło ma przypomnieć, że "Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu". - Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od niego, zawsze jest czas, aby go odnaleźć - tłumaczyła Skwarek.

W haśle - jak dodała - zawiera się również dewiza Orszaku, która jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań w lokalnych społecznościach. Znajdzie to odzwierciedlenie w scenariuszu orszaku, który - jak zapewniła Skwara - "mieści wszystkich", bez względu na poziom życia, zawód, wiek, wykształcenie czy status społeczny, charakter, a także na to, na jakim są etapie drogi do Boga.

Skwarek zapowiedziała, że Orszak Trzech Króli w 2018 r. będzie jedną z największych imprez w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej tez okazji orszakowy śpiewnik różni się od tych z lat poprzednich: zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego - historyka sztuki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pieśniarza.

- Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności. W śpiewniku jest umieszczony list prezydenta Andrzeja Dudy z pozdrowieniami dla uczestników Orszaku - powiedziała Skwarek.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych poinformował z kolei, że Trzej Królowie będą przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń: młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie; mężczyzna w sile wieku - reprezentujący mężów i ojców rodzin - który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny oraz starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa.

- Królowie podczas swojej wędrówki do stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi - pierwszy grzech, zmagania dobra ze złem, miną dwór Heroda i gospodę, ujrzą chóry anielskie, które będą wychwalać Boga, przejdą przez bramę anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa - ujawnił Giertych.

Skwarek zapowiedziała, że w czasie orszaku pod hasłem "Mędrcy dla Wschodu" będą zbierane pieniądze dla instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą Polski.

Rzeczniczka zaznaczyła, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa miejscowości - ostatnio przybyło ok. 100 - nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. W tym roku, poza Europą, parada odbędzie się także w Afryce i w Ameryce Północnej.

Największy spośród orszaków - warszawski - rozpocznie się w sobotę na pl. Zamkowym w samo południe od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz.

Każdy król inaczej będzie podróżował do Betlejem: afrykański na wielbłądzie, azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a europejski - na tronie umieszczonym na rikszy, a jego orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczach przez dzieci. Finał pochodu będzie na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. - Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy "Bóg się rodzi" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - zapowiedziała Skwarek. Potem będzie można posłuchać kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później - warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Ignaczak.

Piotr Giertych przypomniał, że inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole "Żagle" prowadzonej przez stowarzyszenie "Sternik".

PAP
Fot: Piotr Drabik/Flickr

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook