Jedynie prawda jest ciekawa


W służbie Polsce – takim go pamiętamy

24.09.2011

Wystawa zatytułowana "Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" składa się z kilkudziesięciu zdjęć pokazujących historię prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Uroczyste otwarcie miało miejsce 23 września, w sopockim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ekspozycja składa się z tablic, pogrupowanych według haseł: Prezydent, Tożsamość, Naród, Państwo, Ojczyzna. Niektóre z prezentowanych zdjęć uzupełnione są fragmentami publikacji, wystąpień. Pokazane w oszczędnej formie, zostawiają jednak niezwykle silne wrażenie. Dla każdego z pewnością inne – największe emocje otwarcie wystawy wywołało jednak wśród tych, którzy znali Pana Prezydenta osobiście, prywatnie bądź zawodowo. Był dla tych osób postacią diametralnie innym niż wizerunek często prezentowany w mediach.

Inicjatorem powstania wystawy był Jerzy Milewski, wieloletni przyjaciel pary prezydenckiej. Zgromadzone zdjęcia  pochodzą z okresu, gdy Lech Kaczyński pełnił funkcję Prezydenta. Są autorstwa dwóch fotografów, którzy towarzyszyli Lechowi Kaczyńskiemu podczas jego wystąpień publicznych.

–  Największe wrażenie ta wystawa robi z pewnością na osobach, których wspomnienia wiążą się z Panem Prezydentem i jego małżonką – wyjaśnia Jerzy Milewski. –  Moim zamysłem było pokazanie Pana Prezydenta takim, jaki był, nie takim, jak prezentowały go media. Zdjęcia wybierałem osobiście wraz z ich autorami, choć kilka z nich pochodzi ze zbiorów prywatnych. Wystawa mówi o wartościach, które były najbliższe Panu Prezydentowi, a jej przyjęcie oceniam na bardzo pozytywne – ocenia.

Mam nadzieję, że ta wystawa przybliży postać mojego taty zarówno mieszkańcom Trójmiasta, jak i całej Polski. Jego poglądy i wizję Polski, czyli to, czego nie mogliśmy się dowiedzieć z mediów – podkreśla córka Marii i Lecha Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, która otworzyła oficjalnie ekspozycję.

W parku zgromadziło się około 100 osób, dla których Lech Kaczyński był nie tylko Prezydentem, ale również przyjacielem i człowiekiem, którego szanowali i podziwiali.

To był wybitny prezydent i prawdziwy mąż stanu – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas otwarcia Maciej Łopiński, minister w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński był jednym z najwybitniejszych polskich przywódców, na miarę Józefa Piłsudskiego – oceniła również Anna Fotyga, była szefowa MSZ, obecna podczas otwarcia.

Jako pierwotną lokalizację tej wyjątkowej wystawy wybrano wyjątkowe miejsce – dawny Park Południowy, który zmienił nazwę 10 lipca 2010 r. , czyli dwa miesiące po katastrofie smoleńskiej, na Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ekspozycja została przygotowana w sposób umożliwiający przewożenie i prezentację w różnych miejscach.

– Zgłaszają się do nas kolejne instytucje zainteresowane prezentacją wystawy – informuje Jerzy Milewski. – Planujemy pokazać ją m.in. w Centrum Solidarności oraz w Krakowie.

Izabela Adamska

[fot.Sonia Samulska]


Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook