Jedynie prawda jest ciekawa


W służbie Polsce – takim go pamiętamy

24.09.2011

Wystawa zatytułowana "Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" składa się z kilkudziesięciu zdjęć pokazujących historię prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Uroczyste otwarcie miało miejsce 23 września, w sopockim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ekspozycja składa się z tablic, pogrupowanych według haseł: Prezydent, Tożsamość, Naród, Państwo, Ojczyzna. Niektóre z prezentowanych zdjęć uzupełnione są fragmentami publikacji, wystąpień. Pokazane w oszczędnej formie, zostawiają jednak niezwykle silne wrażenie. Dla każdego z pewnością inne – największe emocje otwarcie wystawy wywołało jednak wśród tych, którzy znali Pana Prezydenta osobiście, prywatnie bądź zawodowo. Był dla tych osób postacią diametralnie innym niż wizerunek często prezentowany w mediach.

Inicjatorem powstania wystawy był Jerzy Milewski, wieloletni przyjaciel pary prezydenckiej. Zgromadzone zdjęcia  pochodzą z okresu, gdy Lech Kaczyński pełnił funkcję Prezydenta. Są autorstwa dwóch fotografów, którzy towarzyszyli Lechowi Kaczyńskiemu podczas jego wystąpień publicznych.

–  Największe wrażenie ta wystawa robi z pewnością na osobach, których wspomnienia wiążą się z Panem Prezydentem i jego małżonką – wyjaśnia Jerzy Milewski. –  Moim zamysłem było pokazanie Pana Prezydenta takim, jaki był, nie takim, jak prezentowały go media. Zdjęcia wybierałem osobiście wraz z ich autorami, choć kilka z nich pochodzi ze zbiorów prywatnych. Wystawa mówi o wartościach, które były najbliższe Panu Prezydentowi, a jej przyjęcie oceniam na bardzo pozytywne – ocenia.

Mam nadzieję, że ta wystawa przybliży postać mojego taty zarówno mieszkańcom Trójmiasta, jak i całej Polski. Jego poglądy i wizję Polski, czyli to, czego nie mogliśmy się dowiedzieć z mediów – podkreśla córka Marii i Lecha Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, która otworzyła oficjalnie ekspozycję.

W parku zgromadziło się około 100 osób, dla których Lech Kaczyński był nie tylko Prezydentem, ale również przyjacielem i człowiekiem, którego szanowali i podziwiali.

To był wybitny prezydent i prawdziwy mąż stanu – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas otwarcia Maciej Łopiński, minister w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński był jednym z najwybitniejszych polskich przywódców, na miarę Józefa Piłsudskiego – oceniła również Anna Fotyga, była szefowa MSZ, obecna podczas otwarcia.

Jako pierwotną lokalizację tej wyjątkowej wystawy wybrano wyjątkowe miejsce – dawny Park Południowy, który zmienił nazwę 10 lipca 2010 r. , czyli dwa miesiące po katastrofie smoleńskiej, na Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ekspozycja została przygotowana w sposób umożliwiający przewożenie i prezentację w różnych miejscach.

– Zgłaszają się do nas kolejne instytucje zainteresowane prezentacją wystawy – informuje Jerzy Milewski. – Planujemy pokazać ją m.in. w Centrum Solidarności oraz w Krakowie.

Izabela Adamska

[fot.Sonia Samulska]


Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook