Jedynie prawda jest ciekawa


W Sejmie debata nad wotum nieufności dla rządu

07.04.2017

Po godzinie 9:00 rozpoczęła się w Sejmie debata nad wyrażeniem konstruktywnego wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez premier Beatę Szydło. Platforma Obywatelska, która złożyła wniosek, na stanowisko premiera zaproponowała swojego lidera Grzegorza Schetynę.

Z zapowiedzi obu partii wynika, że wniosek poprą Nowoczesna i PSL. Posłowie Kukiz'15 prawdopodobnie wstrzymają się od głosu. Ich zdaniem debata, której wynik jest już przesądzony, to strata czasu. -Polacy nie mogą już na Was patrzeć- stwierdził na wstępie Schetyna. -Wiem, że wam się demokracja nie podoba, ale musicie z tym żyć - mówił, zwracając się do rządzących. Lider PO stwierdził rzekomo, że PiS ma większość w Sejmie, ale nie w kraju.

Schetyna przypomniał obietnice premier Beaty Szydło z początku kadencji: "pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu, koniec z pychą i arogancją władzy". - jego zdaniem "nikt od 1989 r. nie powiedział w Sejmie takiego kłamstwa". -Zdemolowaliście system prawny, podeptaliście wielokrotnie konstytucję, (...) stworzyliście instytucję "Misiewiczów" - "misie-pisie" - aroganci partyjni, bez żadnych zasług i kompetencji, w urzędach, spółkach, w dyplomacji i oczywiście w wojsku. Ponieśliście klęskę 1:27 w Brukseli. To okrywa was hańbą - wyliczał lider PO. I kontynuował: - Chaos w szkolnictwie, rozbijanie rządowych limuzyn, upartyjnianie mediów publicznych, demontaż armii i upadek polityki zagranicznej - to osiągnięcie waszego 1,5 roku rządu. Pani premier, pani jest za to odpowiedzialna prawnie, bo jest pani szefową rządu - mówił.

Schetyna zauważył, że za tym stanem rzeczy stoją "fobie i decyzje" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Kaczyński to faktyczny twórca i kierownik tego najgorszego rządu - powiedział lider PO. W jego opinii, rząd PiS to najbardziej szkodliwa władza po 1989 r. Lider PO próbował udowadniać, że PiS nie potrafi sensownie wydawać pieniędzy unijnych. I powtarzał jak mantrę: Polacy nie chcą, żebyście prowadzili Polskę na ekonomiczne i kulturalne peryferie Europy. - Niczego nie rozumiecie, a gospodarki szczególnie - mówił. Co zabawne przekonywał, że koalicja PO-PSL zostawiła polską gospodarkę w bardzo dobrym stanie.

Zdaniem Schetyny, "katastrofalna polityka rządu" doprowadzi do upadku programu Rodzina 500 plus. - Jedyna szansą na to, żeby ten program był kontynuowany jest Platforma Obywatelska - mówił. Dalej Schetyna przekonywał, że polski rząd coraz więcej łączy z dyktatorską Rosją. Wypomniał także premier Szydło "absurdalną szarżę w Brukseli przeciw Donaldowi Tuskowi. Zdaniem Schetyny, działanie rządu doprowadziło też do przestania funkcjonowania Trójkąta Weimarskiego (Francja-Niemcy-Polska). - Przestaje też działać Grupa Wyszehradzka. Przedstawiciele rządów V4 przyjeżdżają kurtuazyjnie, ale głosują przeciw wam. Nie ma się z czego śmiać, pani premier - mówił szef Platformy. - Skonfliktowaliście Polskę z Komisją Europejską, Radą Europejską i Komisją Wenecką - wyliczał.

Jego słowa były pełne buty ni pogardy dla obecnego rządu. - Wiem, że PiS to stan umysłu, który kreuje bezmyślność i pazerność. Zrobimy wszystko, żeby tak nie było - podkreślił. - Nie pozwolimy wam na drogę przez populizm do dyktatury! - dodał. Jak zaznaczył, PO będzie protestować przeciw zawłaszczaniu i upolitycznianiu mediów, kneblowaniu kultury, zagarnianiu historii. - Jeżeli nie będziecie szanować historii, nie będziecie szanować Polaków. (...) Wasze spojrzenie na historię nie może wypychać prawdy historycznej - przekonywał w Sejmie.

fot.[PAP/Paweł Supernak]

pc/IAR/INTERIA.PL/RMF/PAP

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook