Jedynie prawda jest ciekawa

W rocznicę chrztu Polski Akt Zawierzenia Matce Bożej

02.05.2016

Akt podpisali biskupia zebrani na Jasnej Górze.

Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski podpisali w poniedziałek biskupi zebrani na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tematy spotkania hierarchów to m.in. Światowe Dni Młodzieży i wizyta w Polsce papieża Franciszka.

Ślubowanie i odczytanie nowego aktu odbędzie się w częstochowskim sanktuarium podczas wtorkowych uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - jednego z najważniejszych wydarzeń Na Jasnej Górze w ciągu roku. Udział w uroczystościach wezmą m.in. przedstawiciele episkopatu.

Podpisany w poniedziałek dokument jest nawiązaniem do "Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego", czyli aktu przyjętego w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.

Nowy akt, który podpisali m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zaczyna się od słów: "Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo, Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia!".

W odniesieniu do lat "zmagań synów i córek polskiej ziemi o wierność Chrystusowi" zaznaczono: "Pośród tych trosk, wysiłków i zmagań nadeszła - jako umocnienie dla nas - tysiąc pięćdziesiąta rocznica Chrztu Polski. Pragniemy wyrazić z całym Kościołem katolickim w Polsce wdzięczność i uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego".

Ponadto - jak napisano - wierni, którzy zawierzą się we wtorek Matce Bożej, postanowią w nowych wyzwaniach, które niesie współczesność, "jak najwierniej" naśladować życie i wiarę Maryi.

Podpisanie aktu odbyło się w trakcie poniedziałkowych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematami spotkania są m.in. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które rozpoczną się 26 lipca, oraz wizyta papieża Franciszka w Polsce z tej okazji.

Podczas pobytu w Polsce papież - oprócz udziału w głównych obchodach ŚDM - odwiedzi m.in. Jasną Górę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Zdaniem rzecznika KEP ks. Pawła ks. Rytla-Andrianika, ŚDM są nie tylko ważnym wydarzeniem dla wierzących, ale i dla całego kraju.

"To jest przełomowe wydarzenie z punktu widzenia medialnego (...). To z jednej strony największa promocja Polski w historii naszego kraju, z drugiej strony jest to też bardzo głębokie przeżycie duchowe, które pokazuje uśmiechniętą, młodą twarz Kościoła - i to przesłanie pójdzie na cały świat" - wskazał podczas poniedziałkowego briefingu ks. Rytel-Andrianik.

Do tej pory - jak podał rzecznik - chęć udziału w ŚDM w Krakowie zgłosiło już ponad 577 tys. osób ze 181 krajów. Z kolei na poprzedzające główne obchody tzw. dni w diecezjach dotychczas zgłosili się młodzi z ponad 130 krajów.

Wizyta papieża Franciszka jest jego zdaniem także wyróżnieniem dla Polski, ponieważ do tej pory Ojciec Święty na dłuższe pobyty pielgrzymował jedynie do krajów pozaeuropejskich.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. W jej skład wchodzą hierarchowie wszystkich 44 polskich diecezji. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach

administracyjno-finansowych. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku.

Mly/PAP

fot. [PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 2. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 3. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

 4. Rusin1701 17.01.2018

  Mówiła że takiej dewastacji nie było nawet w czasach hitlerowskich, a teraz nieudolnie atakuje LP. Kolejna wpadka Kingi Rusin

  Tym razem prezenterka próbowała zaatakować działalność Lasów Państwowych, ale... źle przeczytała artykuł! - Nikt nie dyskredytuje jej skuteczniej niż ona sama - przekonuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

 5. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook