Jedynie prawda jest ciekawa


W rocznicę Bitwy Warszawskiej

15.08.2013

Bronisław Komorowski odsłonił w Warszawie tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Prezydent złożył też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu.

Uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego a zarazem rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Prezydentowi towarzyszyli: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej oraz generalicja. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez prezydenta Komorowskiego.

Spod pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, odprawiana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Potrzebne jest ustawiczne przypominanie narodowi, że bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone - podkreślił biskup  Guzdek podczas liturgii.

Dziś, w Święto Wojska Polskiego, gromadzimy się na uroczystej liturgii przy ołtarzu Chrystusa, by wspominając zwycięską bitwę z 1920 roku polecać miłosierdziu Bożemu poległych w obronie ojczyzny. Chcemy się także modlić za żyjących weteranów i kombatantów, którzy nie szczędzili krwi, nie ociągali się, ale z pośpiechem udawali się tam, gdzie potrzebowała ich ojczyzna - mówił w homilii biskup polowy WP.

Dodał, że katedra nie jest właściwym miejscem do refleksji o strukturach i uzbrojeniu polskiej armii, ale uzasadnione jest  stawianie pytań o siłę moralną wojska i o przymioty duchowe żołnierzy,które mogą prowadzić do zwycięstwa.

Bp Guzdek podkreślił, że każda wojna jest następstwem katastrofy duchowej. Kiedy brakuje wystarczającego sprzeciwu wobec tych, którzy uczą nienawiści, kiedy szaleńcy sieją ziarna pogardy wobec ludzi innej rasy, chorych i niepełnosprawnych, przy przerażającej zmowie milczenia, świat stacza się ku przepaści zagłady - wyjaśnił.

Zdaniem biskupa dla zapewnienia bezpiecznych granic nie wystarczą właściwe struktury dowodzenia, nowoczesne uzbrojenie i dobrze wyszkolony żołnierz.

Bez czystości serca umysł ludzki często błądzi. (...) Aby temu zapobiec należy kształtować prawe sumienie każdego obywatela, zwłaszcza żołnierza. Należy pochylać się nad jego duszą i kształtować ją tak, aby ten w drugim człowieku zawsze dostrzegał bliźniego. I aby w dobie kultu tymczasowości i względności wszelkich wartości, dochował wierności ideałom, które przyrzekał strzec i bronić ślubując na wojskowy sztandar -podkreślił w homilii.

Bp Guzdek zaznaczył też, że w historii Polski wkład w kształtowanie patriotycznych postaw i formowanie sumień wnieśli księża kapelani, którzy zachęcali do poświęcenia i ofiary, stawali w pierwszym szeregu w okopach, jak legendarny ks. Ignacy Skorupka.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października,w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Po mszy prezydent Bronisław Komorowski odsłonił  tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Prezydent złożył też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent, który wcześniej złożył także wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia, podkreślał, że potrzebne są nam "wzorce do naśladowania, które pozwalałyby
przekraczać granice niechęci, zbyt daleko idącej konkurencji politycznej".


Komorowski podziękował wszystkim tym, którzy mają wkład w to, że odsłonięcie tablicy było możliwe, w tym rodzinie Szeptyckich oraz Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "Dziękuję, że możemy w
ten sposób podkreślić bezpośredni związek między historią, tradycją Święta Żołnierza i historią całego narodu" - zaznaczył.

Prezydent powiedział, że gen. Szeptycki blisko współpracował z Józefem Piłsudskim. "Potem ich drogi polityczne w sposób zasadniczy się rozeszły, jak to bywa w polityce w warunkach już normalnego
państwa, gdzie istnieją różne poglądy, sympatie polityczne czy partyjne" - powiedział Komorowski. "Tak samo jak dzisiaj przeżywamy często różne rozstania polityczne, które są bolesne i trudne, tak
samo było to udziałem tamtego pokolenia, które jednak było spięte wspólną ramą zwycięstwa w walce o niepodległe państwo polskie, o granice, o bezpieczeństwo narodu" - zaznaczył.

Komorowski dodał, że te wspólne dokonania wiązały ludzi ponad podziałami partyjnymi i politycznymi. "Wielką zasługą nie tylko dla samej tradycji wojskowej, ale także zasługą z punktu widzenia tworzenia dobrych obyczajów w relacjach pomiędzy ludźmi, którzy mają wspólne korzenie ulokowane gdzieś w okresie heroicznym, i którzy się dzielą i różnicują w okresie normalnego funkcjonowania w warunkach normalnego państwa, ma także generał Stanisław Szeptycki" - powiedział Komorowski.

Jak mówił prezydent, to gen. Szeptycki podjął decyzję o utworzeniu Święta Żołnierza Polskiego w dniu 15 sierpnia. Dodał, że ta data była, jest i zawsze będzie związana w sposób szczególny z
marszałkiem Piłsudskim.

"Także i dzisiaj są potrzebne wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać złe, twarde granice niechęci, czy zbyt daleko idącej konkurencji politycznej" - ocenił Komorowski.

Prezydent podkreślił, że do końca II Rzeczypospolitej Święto Wojska Polskiego "funkcjonowało w sposób konspiracyjny w sercach Polaków, w różnych formach ukrytych obchodów". "Warto pamiętać, że w
momencie kiedy Polska odzyskała suwerenność, kiedy także i polskie siły zbrojne stały się zbrojnym ramieniem państwa demokratycznego i niepodległego, wróciło silne oczekiwanie nawiązania do tradycji
15 sierpnia" - powiedział Komorowski.

Program uroczystości przewiduje "przemarsz asysty honorowej, przejazd pojazdów wojskowych i przelot lotnictwa bojowego". Defilować będą pododdziały, studenci dęblińskiej "szkoły orląt", żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego. Al. Ujazdowskimi przejedzie też historyczny i współczesny sprzęt wojskowy - samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak,samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt. Nad głowami zgromadzonych przelecą samoloty TS-11 Iskra z Sił Powietrznych i dwa klucze po trzy śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół z Wojsk Lądowych.

Równolegle z festynem przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów można obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. Według wstępnego planu na wystawie znajdą się czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejadą Al. Ujazdowskimi. Ponadto będzie można zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

asa/PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 3. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 4. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 5. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 6. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook