Jedynie prawda jest ciekawa

W Polsce jest 91 wiceministrów

02.07.2013

Polska jest drugim krajem w Europie pod względem powołanych wiceministrów. W polskim peletonie resortowych obsadzeń wygrywa minister finansów Jacek Rostowski, który powołał aż 9 zastępców.

„Dziennik Gazeta Prawna” dokonał podliczenia wiceministrów zasiadających w rządzie Donalda Tuska z okazji powołania na stanowisko sekretarza stanu w resorcie skarbu Zdzisława Gawlika. Analiza została dokonana na bazie 12 państw posiadających podobny system polityczny do Polski.

Jeszcze do wczoraj nasz kraj był liderem, pod względem urzędujących wiceministrów, jednak Chorwacja, która wczoraj oficjalnie została członkiem UE, przebiła nas o 4 urzędników, posiadając łącznie 95 osób na porównywalnych stanowiskach w systemie własnego kraju. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia, która posiada 66 wiceministrów.

Co ciekawe, daleko za Polską jest nawet uznawane za promujące biurokrację południe Europy. Włosi mają zaledwie 34 wiceministrów. – czytamy w DGP.

Liderem zestawienia w Polsce jest resort finansów, w którym zasiada 9 wiceministrów.

Zdaniem byłego ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, to stanowcza przesada, gdyż minister finansów nie dysponuje tak szerokimi kompetencjami.

Podobną ilość zastępców posiada węgierski resort zasobów ludzkich z 10 ministrami stanu i sekretarzami stanu.

Jednak urząd Zoltana Baloga to prawdziwy moloch: dba jednocześnie o ochronę zdrowia, relacje z Kościołami, politykę społeczną, edukację, kulturę i sport. W Polsce analogiczną tematyką zajmuje się 25 sekretarzy i podsekretarzy stanu. - czytamy w DGP.

Istnieją jednak kraje, w których systemy nie są tak obficie rozbudowane. W Słowenii liczba wiceministrów ograniczona jest do 2 na jeden resort, natomiast w Niemczech jest 15 ministrów, którym podlega łącznie 51 parlamentarnych sekretarzy stanu.

Oni jednak wypracowują siedmiokrotnie większy PKB przy dwukrotnie większej liczbie ludności. - konkluduje gazeta.

DGP, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 8. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook