Jedynie prawda jest ciekawa


W PiS wybiorą szefów okręgów

10.03.2012

W następną sobotę rozpoczną się wybory szefów okręgów PiS. Wcześniej część kandydatur zatwierdzi kierownictwo partii.

Wybory szefów i zarządów okręgów odbędą się w weekendy 17-18 marca oraz 24-25 marca. W następną sobotę i niedzielę zjazdy, na których członkowie partii wybiorą przewodniczących regionów, są zaplanowane w okręgach: wałbrzyskim, bydgoskim, zielonogórskim, piotrkowskim, radomskim, rzeszowskim, częstochowskim, kieleckim, elbląskim, olsztyńskim, szczecińskim, toruńskim, chrzanowskim, tarnowskim, płockim, opolskim, krośnieńskim i koszalińskim.

Każda z czterdziestu okręgowych struktur partii będzie głosować nad jednym kandydatem na szefa, którego miał zarekomendować prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kaczyński - jak dowiedziała się PAP od polityków tej partii - postanowił jednak nie decydować sam o nominacjach, lecz skonsultować je z komitetem politycznym.

"Nie ma jeszcze decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Na pewno komitet polityczny zajmie się okręgami, gdzie zgłosił się więcej niż jeden kandydat" - powiedział PAP szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński. Komitet, z Kaczyńskim na czele, podejmie decyzję, kogo zaproponuje na szefa okręgu na podstawie szczegółowych planów działania, przedstawionych przez chętnych do objęcia tych funkcji.

Na szefów okręgów zgłosiła się większość obecnych pełnomocników okręgowych struktur PiS. W niektórych miejscach tylko oni wyrazili chęć startu i złożyli wymagany plan działania. Tak jest w Warszawie, gdzie zgłosił się b. szef CBA Mariusz Kamiński. Ale na przykład w województwie świętokrzyskim o szefostwo w regionalnym PiS ubiega się obecny pełnomocnik okręgowy partii poseł Krzysztof Lipiec oraz wdowa po pośle Przemysławie Gosiewskim, senator Beata Gosiewska. W Olsztynie zgłosili się obecny pełnomocnik okręgowy, poseł Jerzy Szmit i posłanka Iwona Arent.

Zjazdy są okazją do weryfikacji członków PiS. Tylko osoby, które nie mają zaległości w płaceniu składek będą mogły wziąć udział w głosowaniu na szefa okręgu. "W większości wypadków zakończyła się weryfikacja osób upoważnionych do uczestnictwa w zjazdach. Będą to głównie zjazdy walne, czyli wszyscy członkowie PiS będą mogli w nich uczestniczyć. Bez prawa głosu będą mogły w nich brać udział osoby, które zostały przyjęte do partii w ostatnim czasie decyzją pełnomocników szefów zarządów" - poinformował Brudziński. Dodał, że bierne i czynne prawo wyborcze będą miały osoby, które były członkami PiS przed 24 listopada 2011 roku, czyli w momencie wygaszenia kadencji zarządów okręgowych i powołania przez prezesa partii pełnomocników.

PAP
Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook