Jedynie prawda jest ciekawa

W niedziele referendum w Żórawinie

27.09.2013

Mieszkańcy podwrocławskiej Żórawiny w niedzielę będą głosować w referendum w sprawie odwołania wszystkich gminnych władz. Inicjatywa referendalna wzięła się m.in. z powodu kontrowersyjnej inwestycji w fermę norek.

Jak powiedziała jedna z mieszkanek gminy inicjujących referendum Iwona Wall-Pajtak, od czerwca zebrano ponad 1400 podpisów za przeprowadzeniem referendum.

"Nie było z tym najmniejszych problemów, choć wymagana minimalna liczba podpisów to było niewiele ponad 700. Ludzie mają dosyć, że gmina sąsiadująca z Wrocławiem wygląda jak skansen, m.in. trzeba chodzić po błotnistych drogach w ciemności, w gimnazjum nie ma sali gimnastycznej. Sprawa budowy fermy norek przelała tylko czarę goryczy i zmobilizowała mieszkańców do działania" – powiedziała Wall-Pajtak.

Budowa fermy norek po protestach została wstrzymana, ale mieszkańcy chcą również odwołania radnych. "Trudno nam uwierzyć w tłumaczenia, że radni nie wiedzieli o tym, że wójt już w 2008 r. sprzedał swą prywatną działkę inwestorowi, który próbuje cały czas budować fermę norek. Ta ferma powstaje w okolicy naszych domów i znacząco obniża ich wartość. Ludzie brali kredyty i wyprowadzali się z centrum Wrocławia na wieś nie po to, by teraz mieć w sąsiedztwie taką fermę" – podkreśliła Wall-Pajtak.

Jak zaznaczyła, mieszkańcy inicjujący referendum złożyli na wójta doniesienie do prokuratury i CBA, ponieważ "uważają, że działał on na szkodę gminy i złamał prawo".

W gminie uprawnionych do głosowania jest 7637 osób. Żórawina to typowa gmina wiejska w powiecie ziemskim wrocławskim. Liczy 33 wsie, jej atutem jest bliskość Wrocławia oraz fakt, że przez gminę przebiega autostrada A4. Wójt Jan Żukowski pełni swą funkcję już trzecią kadencję. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

referendum

,

Wrocław

,

interes

Warto poczytać

 1. woodstockwiki 26.07.2017

  Rząd Niemiec interweniuje ws Woodstocku

  - Jestem zdziwiony, że strona polska uzasadnia odmowę pomocy potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym - napisał w liście do sekretarza stanu w MSWiA koordynator rządu RFN ds. polsko - niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmar Woidke

 2. KamilRybikowski26072017 26.07.2017

  List otwarty do ZDF. "Nigdy nie istniały polskie obozy koncentracyjne"

  Organizatorzy akcji German Death Camps oraz przedstawiciele Młodej Prawicy skierowali do niemieckiej telewizji publicznej ZDF list ws. "polskich obozów zagłady". Wnoszą w nim, aby wyroki polskich i niemieckich sądów w tej sprawie zostały przez ZDF uznane.

 3. Policja 26.07.2017

  Umorzono sprawę policjanta, który postrzelił 14-latka

  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało 5 nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka.

 4. KaczynskiWalesa 26.07.2017

  Kaczyński pozywa Wałęsę za słowa o Smoleńsku

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę. Domaga się od byłego prezydenta przeprosin m.in. za zarzut, że J. Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Na pytanie, czy przeprosi prezesa PiS, Wałęsa powiedział PAP: "w żadnym wypadku".

 5. Narkotyki 26.07.2017

  Policyjna specgrupa zatrzymała 7 osób podejrzanych o produkcję narkotyków

  Policyjna specgrupa zatrzymała siedmiu mężczyzn podejrzanych o produkcję i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych; wszyscy zostali aresztowani - poinformowały w środę PAP Komenda Główna Policji i Prokuratura Krajowa.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook