Jedynie prawda jest ciekawa

W niedziele referendum w Żórawinie

27.09.2013

Mieszkańcy podwrocławskiej Żórawiny w niedzielę będą głosować w referendum w sprawie odwołania wszystkich gminnych władz. Inicjatywa referendalna wzięła się m.in. z powodu kontrowersyjnej inwestycji w fermę norek.

Jak powiedziała jedna z mieszkanek gminy inicjujących referendum Iwona Wall-Pajtak, od czerwca zebrano ponad 1400 podpisów za przeprowadzeniem referendum.

"Nie było z tym najmniejszych problemów, choć wymagana minimalna liczba podpisów to było niewiele ponad 700. Ludzie mają dosyć, że gmina sąsiadująca z Wrocławiem wygląda jak skansen, m.in. trzeba chodzić po błotnistych drogach w ciemności, w gimnazjum nie ma sali gimnastycznej. Sprawa budowy fermy norek przelała tylko czarę goryczy i zmobilizowała mieszkańców do działania" – powiedziała Wall-Pajtak.

Budowa fermy norek po protestach została wstrzymana, ale mieszkańcy chcą również odwołania radnych. "Trudno nam uwierzyć w tłumaczenia, że radni nie wiedzieli o tym, że wójt już w 2008 r. sprzedał swą prywatną działkę inwestorowi, który próbuje cały czas budować fermę norek. Ta ferma powstaje w okolicy naszych domów i znacząco obniża ich wartość. Ludzie brali kredyty i wyprowadzali się z centrum Wrocławia na wieś nie po to, by teraz mieć w sąsiedztwie taką fermę" – podkreśliła Wall-Pajtak.

Jak zaznaczyła, mieszkańcy inicjujący referendum złożyli na wójta doniesienie do prokuratury i CBA, ponieważ "uważają, że działał on na szkodę gminy i złamał prawo".

W gminie uprawnionych do głosowania jest 7637 osób. Żórawina to typowa gmina wiejska w powiecie ziemskim wrocławskim. Liczy 33 wsie, jej atutem jest bliskość Wrocławia oraz fakt, że przez gminę przebiega autostrada A4. Wójt Jan Żukowski pełni swą funkcję już trzecią kadencję. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook