Jedynie prawda jest ciekawa


W marcu spotkanie prezydentów Dudy i Adera

09.02.2017

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Węgier Janos Ader spotkają się pod koniec marca w Piotrkowie Trybunalskim. Wezmą udział w uroczystościach związanych z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy głów państw.

Poinformował o tym w czwartek PAP Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego magistratu. Prezydenci mają odwiedzić Piotrków Trybunalski 24 i 25 marca. Jak mówi kierownik Biura Prasowego urzędu, w środę w mieście gościli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas wizyty "dopinano kolejne szczegóły dotyczące oficjalnych uroczystości Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej".

Według Bąkowicza prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader mają pojawić się w Piotrkowie Trybunalskim w piątek 24 marca ok. godz. 15.00. Zostaną powitani na pl. Zamkowym przez mieszkańców oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie na Zamku Królewskim zaplanowano rozmowy międzypaństwowe głów państw, po których prezydenci wygłoszą oświadczenia i odbędzie się konferencja prasowa. Pierwszy dzień wizyty zakończy uroczysta gala w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas której przekazana zostanie flaga Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przedstawicielowi miasta-gospodarza przyszłorocznych uroczystości. 

-Prawdopodobnie będzie nim węgierskie Mosonmagyarovar - miasto partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego- dodaje Bąkowicz. Dzień później uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 od wizyty na piotrkowskim lotnisku. Tutaj prezydenci mają wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamięci Eugeniusza Szyklay - węgierskiego pilota, pioniera spadochroniarstwa, który zginął w Piotrkowie Trybunalskim i pochowany jest na tamtejszym cmentarzu.

W południe w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie msza święta, której przewodniczył będzie bp Marek Marczak, obecny administrator Archidiecezji Łódzkiej. Jak informuje Bąkowicz, część miejsc w świątyni będzie zarezerwowana dla gości, pozostałe będą udostępnione dla mieszkańców. Ci, którzy nie zmieszczą się w kościele, będą mogli obejrzeć transmisję eucharystii na telebimie ustawionym na Rynku Trybunalskim. Po mszy świętej prezydenci przejdą przez rynek i spotkają się z mieszkańcami, po czym zakończą wizytę.

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak podkreśla, że udział prezydentów polski i Węgier w marcowych uroczystościach to wielkie wyróżnienie i nobilitacja dla miasta i jego mieszkańców. Z kolei Bąkowicz zwraca uwagę, że wizyta prezydentów Andrzeja Dudy i Janosa Adera to jedynie część tygodniowych obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które zakończą się koncertem plenerowym z udziałem Michała Szpaka i węgierskiej legendy rocka - zespołu Omega.

fot.[PAP/Radek Pietruszka]

pc/PAP

PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook