Jedynie prawda jest ciekawa


W Kielcach będzie ulica im. Gosiewskiego

06.09.2012

Rada Miasta podjęła w czwartek decyzję o nadaniu imienia Przemysława Gosiewskiego jednej z ulic w centrum Kielc. Z inicjatywą tą wystąpili radni PiS, podkreślając zasługi Gosiewskiego dla regionu. Nie poparli jej radni SLD i PO.

Rada Miasta zdecydowała o nadaniu imienia Przemysława Gosiewskiego budowanemu łącznikowi między ul. Żelazną i 1 Maja. Budowa ma być ukończona w marcu 2013 roku, a uroczystość otwarcia ulicy planowana jest przy okazji trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej.          

Za nazwaniem ulicy imieniem Gosiewskiego zagłosowało 13 radnych PiS oraz Porozumienia Samorządowego Wojciech Lubawski, przy 9 głosach wstrzymujących się i 3 przeciwnych radnych z PO i SLD. Wnioskodawcy uchwały o nadaniu ulicy imienia Gosiewskiego - radni z klubu PiS - podkreślali zasługi Gosiewskiego dla Kielc i regionu świętokrzyskiego.          

Radni PiS zaznaczyli, że Kielce będą pierwszym miastem w Polsce, które będzie mieć ulicę imienia Gosiewskiego.            

Przeciwko nadaniu ulicy imienia posła PiS wypowiadali się radni lewicy. Jan Gierada (SLD) powiedział, że lepiej byłoby zachować pięcioletni okres między śmiercią patrona a nadaniem jego imienia ulicy, aby "dać historii czas na ocenę zasług".          

Poparła go koleżanka klubowa, Joanna Grzela, prosząc równocześnie o informację o tym, ile nazwisk znanych osób oczekuje w kolejce, aby stać się patronami ulic. "Argument, że pan Gosiewski był dobrym posłem nie przekonuje mnie. W Świętokrzyskiem mamy też posła, byłego ‘agenta Tomka’ i aż boję się myśleć, co będzie za kilka lat" - dodała.        

W odpowiedzi sekretarz miasta Janusz Koza powiedział, że dotychczas w Kielcach, mimo że nie minęło pięć lat od ich śmierci, nadano ulicom imiona prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy również zginęli w katastrofie smoleńskiej.           

Na uhonorowanie nazwami ulic czekają natomiast Irena Sendlerowa i generał Antoni Heda "Szary". "Przypomnę, że region świętokrzyski nie znalazłby się w Programie Operacyjnym Polska - Wschód, gdyby nie zaangażowanie ówczesnego wicepremiera Gosiewskiego" - powiedział Koza. "Te dwie osoby, które czekają w kolejce, mają większe zasługi. Nie można nadawać nazwy ulicy osobie tylko za to, że pełniła funkcję państwową i pracowała dla regionu, który reprezentowała jako poseł" - ripostował Gierada.

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 2. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 3. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 4. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 5. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 6. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 7. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 8. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook