Jedynie prawda jest ciekawa


W KGP powstanie komórka tzw. Archiwum X

12.05.2017

Tzw. Archiwum X, komórka ds. niewykrytych, powstanie w Komendzie Głównej Policji - zapowiedział w piątek szef KGP Jarosław Szymczyk. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak podkreślił, że przestępcy nie mogą czuć się bezkarnie, nawet po upływie wielu lat.

Minister podziękował funkcjonariuszom z tzw. Archiwum X za to, że po 19 latach doprowadzili do postawienia zarzutów w głośnej sprawie zabójstwa Iwony Cygan. 


"Chcemy stworzyć komórki do spraw niewykrytych we wszystkich komendach wojewódzkich w kraju. Chcemy je rozbudować (...), wzmocnić i zamknąć tę strukturę organizacyjną wydziałem, który powstanie tutaj w Komendzie Głównej Policji, w biurze kryminalnym" - powiedział Szymczyk. Jak mówił, obecnie komórki tzw. Archiwum X funkcjonują w 15 komendach wojewódzkich policji, pracuje tam 45 policjantów. 

"W ich zainteresowaniu jest ponad 1000 spraw" - powiedział. Szymczyk poinformował, że do tej pory udało się wykryć sprawców w 60 sprawach. 

"Zależy nam na tym, aby nikt, kto dopuścił się zbrodni w naszym kraju, nie czuł się bezkarny. Stąd też wracamy do tych spraw. Zależy nam na tym, aby dziś wykorzystać nowe możliwości, nowe technologie, to, czym dysponują laboratoria kryminalistyczne. Chcemy jeszcze raz przeanalizować ślady w tych sprawach. Stąd też potrzebne są struktury, komórki" - wyjaśnił komendant główny. 

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak złożył podziękowania i gratulacje dla funkcjonariuszy z tzw. Archiwum X za to, że po 19 latach doprowadzili do tego, że prokuratura postawiła zarzuty ws. zabójstwa. 

"Jest to bardzo wyraźny sygnał płynący do przestępców, że nie mogą spać spokojnie, że nie mogą czuć się bezkarnie nawet po upływie tylu lat" - powiedział Błaszczak.

"To jest też dowód na to, że polska policja jest profesjonalna. Polscy policjanci w sposób bardzo odważny i profesjonalny wykonują swoje powinności. Polska policja jest w stanie zapewnić realne bezpieczeństwo w naszym kraju. Nam zależy na tym żeby doprowadzić do tego żeby zatriumfowała sprawiedliwość i mogę zapewnić państwa, że będziemy konsekwentni w swoim działaniu" - dodał. 

Komendant główny policji powiedział, że ma świadomość, iż w tej sprawie przed laty było wiele nieprawidłowości. 

"Mamy świadomość wielu nieprawidłowości w tym postępowaniu w poprzednich latach. Mamy też świadomość tego, że sześciu były funkcjonariuszy policji w tej sprawie usłyszało zarzuty - sześciu zostało aresztowanych, pięciu pozostaje w areszcie. Podkreślę tylko fakt, że z dwóch czynnych jeszcze na moment zatrzymania funkcjonariuszy policji jeden już został wydalony, w stosunku do drugiego te czynności trwają" - powiedział. 

"Jesteśmy zdeterminowani do pełnego i głębokiego wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej zbrodni, ale także wielu nieprawidłowości, które później w tej sprawie występowały" - zapewnił. 

Do zabójstwa 17-latki ze Szczucina doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia, przy wale Wisły, w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona. Nie udało się ustalić sprawcy i śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone. 

Obecnie kontynuuje je zamiejscowy, krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W wyniku intensywnej pracy śledczych pod koniec grudnia 2016 r. ustalono dziewięć osób podejrzanych w tej sprawie. W czwartek do Polski został sprowadzony z Austrii w ramach ekstradycji Paweł K., podejrzanym o zabójstwo Iwony Cygan.

wkt/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook