Jedynie prawda jest ciekawa


W KGP powstanie komórka tzw. Archiwum X

12.05.2017

Tzw. Archiwum X, komórka ds. niewykrytych, powstanie w Komendzie Głównej Policji - zapowiedział w piątek szef KGP Jarosław Szymczyk. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak podkreślił, że przestępcy nie mogą czuć się bezkarnie, nawet po upływie wielu lat.

Minister podziękował funkcjonariuszom z tzw. Archiwum X za to, że po 19 latach doprowadzili do postawienia zarzutów w głośnej sprawie zabójstwa Iwony Cygan. 


"Chcemy stworzyć komórki do spraw niewykrytych we wszystkich komendach wojewódzkich w kraju. Chcemy je rozbudować (...), wzmocnić i zamknąć tę strukturę organizacyjną wydziałem, który powstanie tutaj w Komendzie Głównej Policji, w biurze kryminalnym" - powiedział Szymczyk. Jak mówił, obecnie komórki tzw. Archiwum X funkcjonują w 15 komendach wojewódzkich policji, pracuje tam 45 policjantów. 

"W ich zainteresowaniu jest ponad 1000 spraw" - powiedział. Szymczyk poinformował, że do tej pory udało się wykryć sprawców w 60 sprawach. 

"Zależy nam na tym, aby nikt, kto dopuścił się zbrodni w naszym kraju, nie czuł się bezkarny. Stąd też wracamy do tych spraw. Zależy nam na tym, aby dziś wykorzystać nowe możliwości, nowe technologie, to, czym dysponują laboratoria kryminalistyczne. Chcemy jeszcze raz przeanalizować ślady w tych sprawach. Stąd też potrzebne są struktury, komórki" - wyjaśnił komendant główny. 

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak złożył podziękowania i gratulacje dla funkcjonariuszy z tzw. Archiwum X za to, że po 19 latach doprowadzili do tego, że prokuratura postawiła zarzuty ws. zabójstwa. 

"Jest to bardzo wyraźny sygnał płynący do przestępców, że nie mogą spać spokojnie, że nie mogą czuć się bezkarnie nawet po upływie tylu lat" - powiedział Błaszczak.

"To jest też dowód na to, że polska policja jest profesjonalna. Polscy policjanci w sposób bardzo odważny i profesjonalny wykonują swoje powinności. Polska policja jest w stanie zapewnić realne bezpieczeństwo w naszym kraju. Nam zależy na tym żeby doprowadzić do tego żeby zatriumfowała sprawiedliwość i mogę zapewnić państwa, że będziemy konsekwentni w swoim działaniu" - dodał. 

Komendant główny policji powiedział, że ma świadomość, iż w tej sprawie przed laty było wiele nieprawidłowości. 

"Mamy świadomość wielu nieprawidłowości w tym postępowaniu w poprzednich latach. Mamy też świadomość tego, że sześciu były funkcjonariuszy policji w tej sprawie usłyszało zarzuty - sześciu zostało aresztowanych, pięciu pozostaje w areszcie. Podkreślę tylko fakt, że z dwóch czynnych jeszcze na moment zatrzymania funkcjonariuszy policji jeden już został wydalony, w stosunku do drugiego te czynności trwają" - powiedział. 

"Jesteśmy zdeterminowani do pełnego i głębokiego wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej zbrodni, ale także wielu nieprawidłowości, które później w tej sprawie występowały" - zapewnił. 

Do zabójstwa 17-latki ze Szczucina doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia, przy wale Wisły, w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona. Nie udało się ustalić sprawcy i śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone. 

Obecnie kontynuuje je zamiejscowy, krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W wyniku intensywnej pracy śledczych pod koniec grudnia 2016 r. ustalono dziewięć osób podejrzanych w tej sprawie. W czwartek do Polski został sprowadzony z Austrii w ramach ekstradycji Paweł K., podejrzanym o zabójstwo Iwony Cygan.

wkt/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook