Jedynie prawda jest ciekawa


W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

22.10.2017

Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

- To jest bohater, który w tym muzeum za 500 milionów złotych, postawiony został w siódmym szeregu za taką postacią jak Władysław Bartoszewski. Jesteśmy na placu imienia Władysława Bartoszewskiego, na którym stanęło najdroższe muzeum w historii Polski. Muzeum, w którym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poświęcono zaledwie dwa legitymacyjne zdjęcia i cztery zdania. To hańba, że tak się stało - mówił Nawrocki podczas konferencji pt. "Polskie doświadczenie podczas II Wojny Światowej", zorganizowanej w siedzibie MIIWŚ przez Kluby "Gazety Polskiej" w Wejherowie i Filadelfii.

Nawrocki dodał, że "przywracaniu aury polskich doświadczeń" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "patronować powinien bohater czasów wojny i pokoju". - Bohater, który zadrwił z nazistowskich Niemiec, stając się ochotnikiem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wierny polski żołnierz, którego nie złamali Sowieci po 1945 r. - stwierdził.

Jak podkreślił, będzie to pomnik "symbolizujący męża, ojca, żołnierza, działacza społecznego, artystę, wyjątkowego człowieka".

W rozmowie z PAP Nawrocki powiedział, że społeczny komitet budowy pomnika rtm. Pileckiego może powstać w ciągu dwóch tygodni. - Nasz jest plac, nasza jest ziemia, my też zapewnimy część środków na powstanie tego pomnika, część zbierze komitet. Oczywiście potrzebna jest też zgoda władz samorządowych, ale mam nadzieję, że prezydent Gdańska nie będzie się wygłupiał i nie będzie nam przeszkadzał w powstaniu pomnika. Jest taka wola moja, jest taka wola społeczna - powiedział. 

Jego zdaniem, pomnik rtm. Pileckiego przed siedzibą MIIWŚ może stanąć w przyszłym roku.

Nawrocki powiedział, że monument ten będzie miał podwójny wymiar. - Patron placu przed muzeum, jeden z więźniów z Auschwitz, który przeżył i potem stał się symbolem dla jednej z partii politycznych został podniesiony do takiej rangi - bo nikt stąd nie wyjedzie bez znajomości placu Władysława Bartoszewskiego - a drugi jest sprowadzony do dwóch zdjęć i czterech zdań. To jest taki dysonans, który wydaje się być niepoważny - stwierdził. Dodał jednocześnie, że także na samej wystawie postać rtm. Pileckiego będzie lepiej wyeksponowana.

- W tym muzeum, jako największej inwestycji muzealnej w historii Polski, kosztującym pół miliarda złotych nie może zabraknąć odpowiedzi na podstawowe pytania: co my Polacy chcemy opowiedzieć światu o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej - mówił podczas konferencji dyrektor MIIWŚ.

Podkreślił, że jest to jego cel i nowej dyrekcji muzeum. - Musimy skorzystać - to jest nasz obowiązek - z dawna oczekiwanej szansy opowiedzenia naszej historii światu, opowiedzenia jej po sześciu latach wojny, po 45 latach sowieckiej okupacji i po ponad 20 latach niesprawiedliwości transformacyjnej III Rzeczypospolitej, niesprawiedliwości transformacyjnej w kwestii życia politycznego, społecznego i przywracania pamięci o polskiej historii - mówił do zebranych, wśród których byli m.in. dawni działacze Solidarności małżeństwo Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. 

Jego zdaniem, tej historii nie da się opowiedzieć bez "ukonstytuowania narracji o II wojnie światowej wokół Westerplatte i 1 września, pierwszego partyzanta okupowanej Europy, majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala", podkreślenia skali polskiego Państwa Podziemnego, roli Kościoła katolickiego oraz blisko 7 tysięcy Polaków, którzy stracili życie, majątek i zdrowie ratując ludność żydowską".

- Sprawię teraz na moment, że może stracicie państwo orientację - pochwalę wyraźnie moich poprzedników, którzy budowali to muzeum na zlecenie Donalda Tuska, dopasowując detale narracji do oczekiwań naszych sąsiadów i rządzącej wówczas partii - mówił szef MWIIŚ.

Jak wyjaśnił chwali za to, że w 2009 r. poprzednia dyrekcja wykonała i opublikowała badania Pentora dotyczące polskiej pamięci o wojnie. Jak podał Nawrocki wynika z nich m.in., że prawie 90 proc. Polaków uznało, iż jako naród często lub bardzo często angażowaliśmy się w walkę z okupantem i równie często pomagaliśmy Żydom.

- Wyposażeni w takie dane statystyczne poprzednicy schowali jednak bohaterów z panteonu i podjęli precyzyjną, ale bardzo skuteczną walkę o zmianę dobrego samopoczucia Polaków ze swoimi doświadczeniami II wojny światowej. Wbrew oczekiwaniom społecznym, stać się mieliśmy narodem bez bohaterów, narodem sprawców zbrodni na ludności żydowskiej, w końcu narodem z poczuciem wstydu za to, co stało się w czasie II wojny światowej - ocenił Nawrocki.

Przyznał, że zmiany na wystawie głównej w MIIWŚ są wprowadzane od co najmniej dwóch miesięcy i jest to pierwszy ich etap, który zakończy się w grudniu.

Stwierdził jednak, że wbrew pozorom treść wystawy wcale nie jest kluczowa.

- Pięć tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni, 2,5 tys. eksponatów, 260 stanowisk multimedialnych i co najmniej 4 godziny potrzebne do wcale niewnikliwego zapoznania się z wystawą sprawiają, że nie to, co jest na wystawie - bo ukrytych jest tam masa informacji - ale kto opowiada o tej wystawie jest najważniejsze - powiedział Nawrocki.

Dodał, że część z przewodników w muzeum oprowadzanie grup z Polski i zagranicy rozpoczynała od opowiadania "o stanie zagrożenia polskiej demokracji". - A następnie wchodziła w wyraźne eksponowanie dominujących polskich przywar choćby, znanego przecież na całym świecie "polskiego antysemityzmu" - mówił do zgromadzonych szef MIIWŚ.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook