Jedynie prawda jest ciekawa


W dawnym Ratuszu na Oruni powstanie centrum społeczno-kulturalne

01.04.2018
gdansk01042018
W dawnym Ratuszu na Oruni powstanie centrum społeczno-kulturalne

Gdański samorząd chce wyremontować i zagospodarować na nowo nieużytkowany od wielu lat zabytkowy ratusz w dzielnicy Orunia. W obiekcie mają działać m.in.: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, rada dzielnicy oraz mediateka.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, ta miejska instytucja czeka do 16 kwietnia na zgłoszenia chętnych do opracowania dokumentacji projektowej ratusza. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2018 roku. "Rozpoczęcie realizacji robót przy obiekcie jest planowane na rok 2019" - zaznaczyła.

Wśród zadań, jakie ma obejmować projekt, znajdują się prace konserwatorskie przy elewacjach trzykondygnacyjnego budynku. Przewidziano też częściową przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. Wnętrza obiektu mają zostać przebudowane tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych.

Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że w wyremontowanym i przebudowanym ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Ma tam również znaleźć siedzibę Rada Dzielnicy, obejmująca swoim zasięgiem dzielnice: Orunia, Św. Wojciech i Lipce.

"W obiekcie powstanie też mediateka, w której można będzie wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych" - dodała Schneider.

Jak przypomniała, dawny oruński ratusz został zbudowany w stylu neogotyckim, a pochodzi on z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stał niezagospodarowany. W 2016 r. Gdańsk kupił obiekt od Agencji Mienia Wojskowego, która rozporządzała nim w imieniu Skarbu Państwa.

Prace przy ratuszu będą jednym z elementów prowadzonego przez gdański samorząd programu rewitalizacji, obejmującego cztery obszary miasta: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunię oraz Biskupią Górkę ze Starym Chełmem. Przedsięwzięcie, obejmujące swoim zasięgiem obszar około 500 ha, współfinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty obejmują zadania warte ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł stanowi unijna dotacja.

W sumie w ramach przedsięwzięcia planowany jest m.in. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Poza inwestycjami, w ramach projektu prowadzone mają być również działania społeczne, realizowane w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które mają oferować pomoc głównie dzieciom, młodzieży i seniorom. (PAP)

autor: Anna Kisicka


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook