Jedynie prawda jest ciekawa


W dawnym Ratuszu na Oruni powstanie centrum społeczno-kulturalne

01.04.2018
gdansk01042018
W dawnym Ratuszu na Oruni powstanie centrum społeczno-kulturalne

Gdański samorząd chce wyremontować i zagospodarować na nowo nieużytkowany od wielu lat zabytkowy ratusz w dzielnicy Orunia. W obiekcie mają działać m.in.: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, rada dzielnicy oraz mediateka.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, ta miejska instytucja czeka do 16 kwietnia na zgłoszenia chętnych do opracowania dokumentacji projektowej ratusza. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2018 roku. "Rozpoczęcie realizacji robót przy obiekcie jest planowane na rok 2019" - zaznaczyła.

Wśród zadań, jakie ma obejmować projekt, znajdują się prace konserwatorskie przy elewacjach trzykondygnacyjnego budynku. Przewidziano też częściową przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. Wnętrza obiektu mają zostać przebudowane tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych.

Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że w wyremontowanym i przebudowanym ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Ma tam również znaleźć siedzibę Rada Dzielnicy, obejmująca swoim zasięgiem dzielnice: Orunia, Św. Wojciech i Lipce.

"W obiekcie powstanie też mediateka, w której można będzie wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych" - dodała Schneider.

Jak przypomniała, dawny oruński ratusz został zbudowany w stylu neogotyckim, a pochodzi on z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stał niezagospodarowany. W 2016 r. Gdańsk kupił obiekt od Agencji Mienia Wojskowego, która rozporządzała nim w imieniu Skarbu Państwa.

Prace przy ratuszu będą jednym z elementów prowadzonego przez gdański samorząd programu rewitalizacji, obejmującego cztery obszary miasta: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunię oraz Biskupią Górkę ze Starym Chełmem. Przedsięwzięcie, obejmujące swoim zasięgiem obszar około 500 ha, współfinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty obejmują zadania warte ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł stanowi unijna dotacja.

W sumie w ramach przedsięwzięcia planowany jest m.in. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Poza inwestycjami, w ramach projektu prowadzone mają być również działania społeczne, realizowane w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które mają oferować pomoc głównie dzieciom, młodzieży i seniorom. (PAP)

autor: Anna Kisicka


Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook