Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mróz zabił już niemal 40 Polaków

03.02.2012

Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych osiem osób; w ciągu tygodnia w całym kraju zamarzło w sumie 37 osób - poinformowało w piątek MSW. Resort przypomina, by informować służby o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu.

Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, tylko przez pierwsze dwa dni lutego z powodu wychłodzenia zmarło 17 osób.

Podczas ubiegłej doby z wychłodzenia zmarło w sumie 8 osób: 3 osoby w województwie łódzkim, 1 osoba w województwie lubelskim, 1 osoba w województwie mazowieckim, 1 osoba w województwie lubuskim, 1
osoba w województwie podlaskim oraz 1 osoba w województwie świętokrzyskim.

Woźniak podała ponadto, że ubiegłej doby podtruciu uległy 54 osoby; woj. dolnośląskim 2 osoby zmarły z tego powodu. Od początku lutego 106 osób podtruło się tlenkiem węgla, a w wyniku zatrucia nim zmarły 4 osoby.

Stale ponawiany jest apel strażaków o prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych, ponieważ niesprawdzane mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

W piątek z powodu silnych mrozów w województwie świętokrzyskim odwołano zajęcia szkolne m.in. w powiecie ostrowieckim i włoszczowskim. Zajęcia odwołano także w szkołach na terenie województwa małopolskiego m.in. w powiatach: brzeskim, dąbrowskim, myślenickim, nowosądeckim. Na terenie województwa mazowieckiego lekcje nie odbędą się m.in. w powiecie mławskim.

Rzeczniczka MSW przypomniała, że 30 stycznia podczas odprawy z komendantami służb podległych MSW minister Jacek Cichocki, zaapelował o pomoc osobom wymagającym wsparcia, w okresie silnych mrozów. Na cotygodniowej odprawie z szefami m.in. policji i Państwowej Straży Pożarnej minister spraw wewnętrznych zwrócił się z apelem do funkcjonariuszy, aby w sposób szczególny w okresie silnych mrozów, zwracali uwagę na wszystkie osoby wymagające pomocy.

Podczas wideokonferencji, która odbyła się w czwartek z udziałem 16 wojewodów oraz ministra administracji i cyfryzacji oraz szefa MSW, a także komendanta głównego policji i zastępcy komendanta PSP, ministrowie zaapelowali do wojewodów o wsparcie, ze strony służb miejskich, dla osób starszych i schorowanych.

MSW cały czas przypomina, aby w trakcie silnych mrozów zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach: m.in. pustostanach, piwnicach czy ogródkach działkowych. W tym okresie na szczególną uwagę zasługują także osoby starsze i samotne.

Woźniak zapewniła, że funkcjonariusze służb podległych MSW sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te są za każdym razem informowane o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

PAP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

wychłodzenie

,

mrozy

,

śmierć

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook