Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W całym kraju wigilie dla ubogich i bezdomnych

24.12.2013

Największe spotkanie wigilijne odbyło się w Poznaniu – liczyło około 1,7 tys. gości.

W całym kraju organizowane są wigilie dla ubogich i bezdomnych, których organizatorami są najczęściej środowiska przykościelne. Największe spotkanie wigilijne odbyło się w Poznaniu – liczyło około 1,7 tys. gości.
W poniedziałek wieczorem abp Józef Michalik wziął udział w wigilii dla potrzebujących, przygotowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uczestniczyło w niej ponad 800 osób. Każdy dostał paczkę żywnościową.

Spotkanie w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i rekreacji rozpoczęła Msza św. Kazanie wygłosił dyrektor przemyskiej Caritas ks. Artur Janiec. Posłużył się w nim rekwizytem – kołem ratunkowym, które pomaga utrzymać się w wodzie. Podkreślił, że również Pan Bóg rzuca ludziom koła ratunkowe, którym jest Jezus Chrystus. Zaznaczył, że Syn Boży stał się człowiekiem, aby wyzwolić człowieka z grzechu i różnego rodzaju nałogów, bo chce jego zbawienia.

Abp Michalik zwrócił uwagę, że Jezus narodził, aby mówić do człowieka po ludzku, bo chce zbawić każdego, ale trzeba z Nim współpracować. Prosił, by święta nie były tylko przeżyciem zewnętrznym, ale przyjęciem Jezusa sercem.

Służba caritas to też zachęta, żebyśmy nad sobą pracowali, żebyśmy starali się chwytać to koło ratunkowe. Jezus „Chrystus rodzi się w Betlejem, ale rodzi się też w każdej Mszy świętej” – powiedział.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa oraz innych instytucji działających w mieście. Po Eucharystii był czas na złożenie życzeń i przełamanie się opłatkiem, następnie wszyscy zasiedli do świątecznego stołu, na którym podano m.in. barszcz czerwony z uszkami i paluszkami, rybę, kapustę z grochem oraz pierogi.

Wigilie dla ubogich, samotnych, bezdomnych i potrzebujących organizują we wtorek w Białymstoku Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej. Weźmie w nich udział kilkaset osób..

Wigilię dla swoich podopiecznych oraz samotnych osób organizuje co roku Stowarzyszenie "Droga", aby - jak mówi założyciel "Drogi" ojciec werbista Edward Konkol - każdy w ten dzień nie był sam i mógł wspólnie z kimś spędzić świąteczny czas. Wigilia odbywa się w ciągu dnia. W tym roku weźmie w niej udział ok. 200 osób. Nie zabraknie dzielenia się opłatkiem, a następnie wszyscy razem zasiądą przy wigilijnym stole.

Tradycyjnie już, późnym popołudniem, Wigilia odbędzie się też w Domu dla bezdomnych prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Wezmą w niej udział mieszkańcy domu, a także goście z miasta, osoby samotne i potrzebujące. Jak powiedziała PAP rzeczniczka białostockiej Caritas Bogumiła Maleszewska, spodziewa się, że do wspólnej kolacji zasiądzie ok. 350 osób, ale – jak zapewniła - jeśli chętnych będzie więcej, dla wszystkich wystarczy wigilijnych potraw.

Na stole pojawi się m.in. barszcz czerwony, śledzie, kutia i wigilijny kompot z suszonych owoców.

Oprócz posiłku uczestnicy wspólne podzielą się opłatkiem.
Maleszewska powiedziała, że podopieczni Caritas chętnie przychodzą na wigilię, bo to dla nich okazja do spędzenia świąt razem i zjedzenia ciepłego posiłku.

Obie organizacje przed świętami przygotowały paczki żywnościowe dla kilku tysięcy potrzebujących.

Ok. 1,7 tys. podopiecznych Caritas Archidiecezji Poznańskiej wzięło udział we wtorek w wieczerzy wigilijnej, która odbyła się w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zdaniem organizatorów to największe spotkanie wigilijne w kraju.

Życzenia zebranym złożył prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
‚Święta są symbolem rodzenia się nadziei i miłości, które co roku powinny pojawiać się na nowo, żeby dać siłę na kolejny czas. Myślę, że dla tych ludzi, którzy usiedli do stołów podczas tej wigilii, ważne jest to, że są razem” - powiedział dziennikarzom Grobelny.
Podopieczni Caritas Archidiecezji Poznańskiej wspólnie kolędowali, podzielili się opłatkiem oraz wysłuchali fragmentu Pisma Świętego.

Na wigilię przygotowane zostały tradycyjne potrawy. Na stołach pojawiło się m.in. 600 kg karpia oraz 700 kg kapusty.

W organizację wigilii zaangażowanych zostało 900 wolontariuszy. Dla dzieci przygotowano 500 paczek ze słodyczami, a każdy z uczestników wieczerzy otrzymał też słodki upominek.

„Bardzo się cieszę, że mogę w ten wyjątkowy dzień spotkać tylu wspaniałych ludzi i podzielić się z nimi opłatkiem. To dla mnie bardzo ważne" - powiedział pan Roman. "Dzięki tej wigilii mogę poczuć atmosferę świąt” - dodała pani Joanna.

Wieczorem wieczerzę wigilijną dla ponad 200 osób samotnych i bezdomnych przygotowała Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Spotkanie odbędzie się po raz 25.

„Tradycyjnie przygotowaliśmy wszystkie potrawy wigilijne, a pieniądze zdobyliśmy dzięki sprzedaży rogali świętomarcińskich” – powiedział współorganizator wigilii Edward Skoryna.

PAP/KAI/run

fot. PAP/Michał Walczak

Słowa kluczowe:

Wigilia

,

Boże Narodzenie

Warto poczytać

 1. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 2. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 3. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 4. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 5. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

 6. IMG9053 17.01.2017

  Błaszczak: Konsekwentnie wprowadzamy zmiany

  "Postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów jest w programie PiS, a więc konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę".

 7. mid-17116041 17.01.2017

  Schetyna: Prezydent przed Trybunał Stanu

  "Prezydent Andrzej Duda powinien stanąć przez Trybunałem Stanu za podpisanie nielegalnie przyjętego budżetu".

 8. 57112016JordaniaMCz43 17.01.2017

  Kanclerz Merkel spotka się z prezydentem Dudą

  " Z kancelarii pani kanclerz Angeli Merkel przyszło zapytanie o możliwość spotkania z prezydentem Dudą" - mówił Krzysztof Szczerski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook