Jedynie prawda jest ciekawa

W Białymstoku marsz pamięci w 2. rocznicę katastrofy

11.04.2012

Marsz pamięci przeszedł w środę ulicami Białegostoku w ramach obchodów 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta, przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Marsz odbył się w Białymstoku po raz trzeci. Organizatorem był społeczny komitet obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowano 17 kwietnia 2010 r., gdy do miasta dotarła trumna z ciałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry. 

Uczestnicy środowego marszu spotkali się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Jak powiedział tam jeden z organizatorów marszu, poseł PiS Dariusz Piontkowski, jest to "naturalne miejsce", w którym dwa lata temu gromadzili się białostoczanie, gdy dotarła do nich informacja o katastrofie. Dodał, że właśnie tu pojawiły się pierwsze znicze, kwiaty, a także zdjęcia Podlasian, którzy zginęli w katastrofie. Dlatego też stąd wyruszono i tym razem.

Na czele marszu niesiono zdjęcie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, a także czterech innych osób - ofiar katastrofy, które były związane z Białymstokiem i regionem: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP arcybiskupa Mirona Chodakowskiego oraz stewardessy Justyny Moniuszko.

Było widać transparenty, m.in. z napisami "Pamiętamy", "Człowiek bez honoru to gorsze niż śmierć". Były też flagi narodowe. W trakcie marszu modlono się. 

Marsz zakończył się przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Został on odsłonięty w styczniu 2011 roku przy kościele św. Rocha.

Syn wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, Sebastian, powiedział, że dla niego katastrofa smoleńska jest zarówno tragedią rodzinną, jak i tragedią "członka społeczności takiego wielkiego kraju, jakim jest Polska". 

"Mam nadzieję, że będziemy tutaj spotykać się co roku. (...) Nie zapomnimy, nie zamkniemy się w czterech ścianach i będziemy pamiętać o tych ludziach, którzy jechali nie na wycieczkę, tylko oddać cześć tragicznie zamordowanym w Katyniu" - mówił Sebastian Putra, obecnie radny miejski Białegostoku z listy PiS. 

"Ja osobiście w tej chwili nie wierzę chyba w nic" - dodał, mówiąc o wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. "Czuję, że tracę nadzieję, że kiedykolwiek zostanie wyjaśniona przyczyna tej katastrofy" - powiedział. 

Na zakończenie marszu odczytano też apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.

PAP
[fot.PAP/Hrechorowicz - fot. obchody II rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane w Warszawie]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook