Jedynie prawda jest ciekawa


W Białymstoku marsz pamięci w 2. rocznicę katastrofy

11.04.2012

Marsz pamięci przeszedł w środę ulicami Białegostoku w ramach obchodów 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta, przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Marsz odbył się w Białymstoku po raz trzeci. Organizatorem był społeczny komitet obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowano 17 kwietnia 2010 r., gdy do miasta dotarła trumna z ciałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry. 

Uczestnicy środowego marszu spotkali się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Jak powiedział tam jeden z organizatorów marszu, poseł PiS Dariusz Piontkowski, jest to "naturalne miejsce", w którym dwa lata temu gromadzili się białostoczanie, gdy dotarła do nich informacja o katastrofie. Dodał, że właśnie tu pojawiły się pierwsze znicze, kwiaty, a także zdjęcia Podlasian, którzy zginęli w katastrofie. Dlatego też stąd wyruszono i tym razem.

Na czele marszu niesiono zdjęcie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, a także czterech innych osób - ofiar katastrofy, które były związane z Białymstokiem i regionem: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP arcybiskupa Mirona Chodakowskiego oraz stewardessy Justyny Moniuszko.

Było widać transparenty, m.in. z napisami "Pamiętamy", "Człowiek bez honoru to gorsze niż śmierć". Były też flagi narodowe. W trakcie marszu modlono się. 

Marsz zakończył się przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Został on odsłonięty w styczniu 2011 roku przy kościele św. Rocha.

Syn wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, Sebastian, powiedział, że dla niego katastrofa smoleńska jest zarówno tragedią rodzinną, jak i tragedią "członka społeczności takiego wielkiego kraju, jakim jest Polska". 

"Mam nadzieję, że będziemy tutaj spotykać się co roku. (...) Nie zapomnimy, nie zamkniemy się w czterech ścianach i będziemy pamiętać o tych ludziach, którzy jechali nie na wycieczkę, tylko oddać cześć tragicznie zamordowanym w Katyniu" - mówił Sebastian Putra, obecnie radny miejski Białegostoku z listy PiS. 

"Ja osobiście w tej chwili nie wierzę chyba w nic" - dodał, mówiąc o wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. "Czuję, że tracę nadzieję, że kiedykolwiek zostanie wyjaśniona przyczyna tej katastrofy" - powiedział. 

Na zakończenie marszu odczytano też apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.

PAP
[fot.PAP/Hrechorowicz - fot. obchody II rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane w Warszawie]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 8. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook