Jedynie prawda jest ciekawa


W Białymstoku marsz pamięci w 2. rocznicę katastrofy

11.04.2012

Marsz pamięci przeszedł w środę ulicami Białegostoku w ramach obchodów 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta, przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Marsz odbył się w Białymstoku po raz trzeci. Organizatorem był społeczny komitet obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowano 17 kwietnia 2010 r., gdy do miasta dotarła trumna z ciałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry. 

Uczestnicy środowego marszu spotkali się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Jak powiedział tam jeden z organizatorów marszu, poseł PiS Dariusz Piontkowski, jest to "naturalne miejsce", w którym dwa lata temu gromadzili się białostoczanie, gdy dotarła do nich informacja o katastrofie. Dodał, że właśnie tu pojawiły się pierwsze znicze, kwiaty, a także zdjęcia Podlasian, którzy zginęli w katastrofie. Dlatego też stąd wyruszono i tym razem.

Na czele marszu niesiono zdjęcie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, a także czterech innych osób - ofiar katastrofy, które były związane z Białymstokiem i regionem: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP arcybiskupa Mirona Chodakowskiego oraz stewardessy Justyny Moniuszko.

Było widać transparenty, m.in. z napisami "Pamiętamy", "Człowiek bez honoru to gorsze niż śmierć". Były też flagi narodowe. W trakcie marszu modlono się. 

Marsz zakończył się przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Został on odsłonięty w styczniu 2011 roku przy kościele św. Rocha.

Syn wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, Sebastian, powiedział, że dla niego katastrofa smoleńska jest zarówno tragedią rodzinną, jak i tragedią "członka społeczności takiego wielkiego kraju, jakim jest Polska". 

"Mam nadzieję, że będziemy tutaj spotykać się co roku. (...) Nie zapomnimy, nie zamkniemy się w czterech ścianach i będziemy pamiętać o tych ludziach, którzy jechali nie na wycieczkę, tylko oddać cześć tragicznie zamordowanym w Katyniu" - mówił Sebastian Putra, obecnie radny miejski Białegostoku z listy PiS. 

"Ja osobiście w tej chwili nie wierzę chyba w nic" - dodał, mówiąc o wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. "Czuję, że tracę nadzieję, że kiedykolwiek zostanie wyjaśniona przyczyna tej katastrofy" - powiedział. 

Na zakończenie marszu odczytano też apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.

PAP
[fot.PAP/Hrechorowicz - fot. obchody II rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane w Warszawie]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook