Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Armia: redukcje, likwidacje, zwolnienia

24.02.2012

Premier Donald tusk spotkał się dziś z ministrami oświaty i obrony. Po spotkaniach zoragnizowano konferencję prasową, na której Tusk, informował o efektach obu rozmów. Efektem dyskusji z ministrem Siemoniakiem jest m. in. decyzja o likwidacji projektu budowy korwety "Gawron".

- Głównym zadaniem resortu obrony jest racjonalizacja wydatków - poinformował premier. - Tak, aby pieniądze, które trafiają do wojska, a  które się nie zmniejszają, dały większą wydajność, a więc większą obronność. Dużo pieniędzy idzie bowiem na rzeczy, które z obronnością mają niewiele wspólnego, więc zamykamy bezsensowny projekt korwety "Gawron".

Tusk uznał, że choć w Marynarce Wojennej i w Stoczni MW ta decyzja budzi opór, "utrzymywanie tego wydatku nawet na poziomie konserwacji, nie ma sensu." Jego zdaniem nie ma potrzeby budowy tak dużej jednostki i utrzymywania tego typu okrętów bojowych na Bałtyku. Zapadły też decyzje, że nie będą remontowane fregaty i okręty rakietowe. Ministerstwa Obrony i Skarbu wspólnie przygotowują plan dla Stoczni Marynarki Wojennej. na razie nie znane są szczegóły tych prac.

Kolejny pomysł na redukcję kosztów to likwidacja etatów kapelanów wojskowych. Z obecnej liczby wszystkich duchownych pracujących w armii, do końca roku ma odejść połowa.

Z kolei minister Tomasz Siemoniak poinformował, że resort pracuje nad "konsolidacją dowodzenia" na szczeblu centralnym. Ma to przynieśc kolejne oszczędności i podnieśc jakość dowodzenia.

AT
[fot. mw.mil.pl/DZH]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook