Jedynie prawda jest ciekawa


Armia: redukcje, likwidacje, zwolnienia

24.02.2012

Premier Donald tusk spotkał się dziś z ministrami oświaty i obrony. Po spotkaniach zoragnizowano konferencję prasową, na której Tusk, informował o efektach obu rozmów. Efektem dyskusji z ministrem Siemoniakiem jest m. in. decyzja o likwidacji projektu budowy korwety "Gawron".

- Głównym zadaniem resortu obrony jest racjonalizacja wydatków - poinformował premier. - Tak, aby pieniądze, które trafiają do wojska, a  które się nie zmniejszają, dały większą wydajność, a więc większą obronność. Dużo pieniędzy idzie bowiem na rzeczy, które z obronnością mają niewiele wspólnego, więc zamykamy bezsensowny projekt korwety "Gawron".

Tusk uznał, że choć w Marynarce Wojennej i w Stoczni MW ta decyzja budzi opór, "utrzymywanie tego wydatku nawet na poziomie konserwacji, nie ma sensu." Jego zdaniem nie ma potrzeby budowy tak dużej jednostki i utrzymywania tego typu okrętów bojowych na Bałtyku. Zapadły też decyzje, że nie będą remontowane fregaty i okręty rakietowe. Ministerstwa Obrony i Skarbu wspólnie przygotowują plan dla Stoczni Marynarki Wojennej. na razie nie znane są szczegóły tych prac.

Kolejny pomysł na redukcję kosztów to likwidacja etatów kapelanów wojskowych. Z obecnej liczby wszystkich duchownych pracujących w armii, do końca roku ma odejść połowa.

Z kolei minister Tomasz Siemoniak poinformował, że resort pracuje nad "konsolidacją dowodzenia" na szczeblu centralnym. Ma to przynieśc kolejne oszczędności i podnieśc jakość dowodzenia.

AT
[fot. mw.mil.pl/DZH]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook