Jedynie prawda jest ciekawa


Verhofstadt będzie pozwany za skandaliczne słowa o "tysiącach faszystów"!

16.11.2017
Bawerpozew
Verhofstadt będzie pozwany za skandaliczne słowa o "tysiącach faszystów"!

Polacy zamierzają zastosować środki prawne przeciwko byłemu premierowi Belgii po jego skandalicznych słowach w Parlamencie Europejskim.

Oburzenie wśród Polaków wywołały słowa Verhofstadt'a, który podczas debaty nad rezolucją w Parlamencie Europejskim określił uczestników Marszu Niepodległości mianem "faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy".

Podjęcie kroków prawnych przeciwko belgijskiemu politykowi zapowiedział dziś wiceprezes Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mecenas Jerzy Kwaśniewski. Będzie on reprezentował dr Bawera Aondoo-Akaa, który brał udział w marszu. Pozew ze strony dra Bawera, urodzonego w Krakowie czarnoskórego, niepełnosprawnego teologa, sam w sobie zadaje kłam forsowanej przez Verhofstadt'a tezie o "marszu faszystów". Bawer jest stałym uczestnikiem Marszów Niepodległości. Podkreśla, że kocha Polskę i czuje się Polakiem. 

- (...) Jestem polskim patriotą. Polska to moja ojczyzna. Nawet ją trochę personifikuje jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”. Trzecia i czwarta część „Dziadów” wywarła na mnie ogromny wpływ. Polskość rozpatruję w różnych aspektach. Przede wszystkim jako przestrzeń fizykalną. Polskość to dla mnie Bałtyk, Gdynia, Hel, Westerplatte, nasza stolica Warszawa, Kraków, to duchowa stolica, Jasna Góra i Czarna Madonna, matka wszystkich Polaków. Polskość to również wymiar duchowy znany nam z dzieł Adama Mickiewicza, o którym już wspomniałem, a także z twórczości Henryka Sienkiewicza - mówił w niedawnym wywiadzie w serwisie wPolityce.pl.

Do podjęcia kroków prawnych przeciwko byłemu premierowi Belgii wezwał również Jarosław Iwaszkiewicz. - Pozew zbiorowy to jedyna droga, żeby go czegoś nauczyć - napisał na Twitterze europoseł partii Wolność.

Proces zapowiedział również prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz. 

 

kh/Fot: PAP/EPA/Twitter

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook