Jedynie prawda jest ciekawa

Uwaga! Nasze emerytury są zagrożone

21.06.2014

To nie są żarty, a prawdziwy obraz sytuacji wyłaniający się ze słów szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, który w rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką mówi, że sytuacja budżetowa jest “kiepska“.

Sienkiewicz w ujawnionych ostatnio słynnych “taśmach PO” mówił, że “mamy d... pogłębiającą się na poziomie budżetu państwa”, dodawał, że rząd 25 mld złotych jakoś wyskrobie, ale z 35 mld, które mają pójść na emerytury Polaków może być problem. 

Co w tej sytuacji? Dziennik “Fakt” zapytał o zdanie Jeremiego Mordaswwicza, który jest członkiem radzy nadzorczej ZUS i ekspertem Konfederacji Lewiatan: 

“Nasza sytuacja rok temu była bardzo trudna, ponieważ rządy przez lata zadłużały nasze państwo aż do progu bezpieczeństwa opisanego w konstytucji. Gdyby nie pieniądze z OFE, gdyby nie poprawa koniunktury na świecie, mogłoby dojść do na tyle dużego przekroczenia progu bezpieczeństwa” - mówi ekspert w rozmowie z dziennikiem. 

Dlatego zdaniem rządu, zamiast oszczędzać, to lepiej dodrukować? 

“Fakt” przekonuje, że nasze emerytury są poważnie zagrożone. Jak wynika z danych ZUS tylko w br. na wypłatę emerytur zabraknie około 33,9 mld złotych. 

“Dużego pola manewru nie ma – albo podniesie nam podatki i składki, albo jeszcze obniży emerytury. Ale przecież wtedy będzie już po wyborach…” - podsumowuje dziennik. 

Fakt, lz 

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook