Jedynie prawda jest ciekawa


Uszanujcie wolność sumienia

19.10.2012

Prezydium Episkopatu przypomniało o konieczności poszanowaniu wolności sumienia parlamentarzystów podczas głosowań. Z uznaniem przyjęło prace nad nowelizacją ustawy, zmierzającej do ochrony życia osób z zaburzeniami genetycznymi.

Prezydium Episkopatu z uznaniem przyjęło prace nad nowelizacją ustawy z 1993 roku tak, by pozwoliła uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi. Prezydium zajęło stanowisko w związku z toczącą się dyskusją społeczną, a także w kontekście prób wywierania nacisku na posłów przy okazji prac Sejmu RP nad nowelizacją ustawy z 1993 r. Z uznaniem przyjęło prace nad wykreśleniem części zapisu wspomnianej ustawy tak, by pozwoliła uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi. Mowa tu o dzieciach z zespołem Downa, Turnera, Retta i innymi z grupy ponad 20 tys. znanych schorzeń genetycznych.

"Dzieci ze schorzeniami genetycznymi mają prawo do tego, by urodzić się i żyć wśród nas, by kochać i być kochanymi" - napisali biskupi Prezydium w wydanym oświadczeniu. Ważne jest tworzenie jak najbardziej przyjaznego klimatu społecznego dla dzieci z wadami genetycznymi oraz dla ich rodziców - podkreślają w dokumencie.

Prezydium Episkopatu wyraziło wdzięczność wszystkim, którzy bronili i będą bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Kościół nie stanowi prawa w Polsce, ale domaga się pełnego poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów w głosowaniach.

W skład Prezydium Episkopatu wchodzą abp Józef Michalik - przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gadecki – jego zastępca i bp Wojciech Polak - sekretarz generalny Konferencji.

KAI/ansa

[fot.sxc.hu]


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook