Jedynie prawda jest ciekawa

Ustawiony przetarg w resorcie środowiska?

01.09.2013

Tygodnik „Wprost” donosi o probie ustawienie gigantycznego przetargu w ministerstwie środowiska. Chodzi o kryteria konkursowe na których oparta została procedura przetargowa.

Tygodnik ujawnia, że chodzi o konkurs na organizację Szczytu Klimatycznego warty 34 miliony złotych. Sposób ustawienia przetargu pod konkretne firmy był bardzo prosty – w kryteriach konkursowych został dopisany punkt mówiący o możliwości uzyskania dodatkowej liczby punktów za wykazanie zdolności kredytowej.

Do finału, czyli etapu składania ofert finansowych (spośród kilkunastu) zakwalifikowano 5 firm, które złożyły bardzo podobne propozycje. Trafiły tam z jednego powodu. Wszystkie udostępniły zdolności kredytowe dwóch, tych samych spółek – czytamy w tygodniku „Wprost”.

Kwoty udostępnione przez firmy były gigantyczne – od 100 do 221 mln złotych. W taki sposób mała grupa zapewniła sobie pewne przejście do kolejnego etapu procedury przetargowej.

Warto podkreślić, że zwykłe wykazanie zdolności kredytowej w żaden sposób nie zabezpiecza skarbu państwa przed ewentualnymi stratami. Jeden z urzędników ministerstwa środowiska tłumaczy w rozmowie z tygodnikiem, że w razie jakichkolwiek problemów, resort nie mógłby domagać się pieniędzy od spółki, która udostępniła swą zdolność kredytową.

Resort zdecydował się powiadomić o całej sprawie ABW, a przetarg na organizację spotkania został unieważniony.

Szczyt Klimatyczny ONZ rozpocznie się 11 listopada na Stadionie Narodowym. Na spotkanie ma przyjechać blisko 10 tys. gości z całego świata.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Wprost, lz

[fot: CCWikimedia/Alina Zienowicz]

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook