Jedynie prawda jest ciekawa

Ustawiony przetarg w resorcie środowiska?

01.09.2013

Tygodnik „Wprost” donosi o probie ustawienie gigantycznego przetargu w ministerstwie środowiska. Chodzi o kryteria konkursowe na których oparta została procedura przetargowa.

Tygodnik ujawnia, że chodzi o konkurs na organizację Szczytu Klimatycznego warty 34 miliony złotych. Sposób ustawienia przetargu pod konkretne firmy był bardzo prosty – w kryteriach konkursowych został dopisany punkt mówiący o możliwości uzyskania dodatkowej liczby punktów za wykazanie zdolności kredytowej.

Do finału, czyli etapu składania ofert finansowych (spośród kilkunastu) zakwalifikowano 5 firm, które złożyły bardzo podobne propozycje. Trafiły tam z jednego powodu. Wszystkie udostępniły zdolności kredytowe dwóch, tych samych spółek – czytamy w tygodniku „Wprost”.

Kwoty udostępnione przez firmy były gigantyczne – od 100 do 221 mln złotych. W taki sposób mała grupa zapewniła sobie pewne przejście do kolejnego etapu procedury przetargowej.

Warto podkreślić, że zwykłe wykazanie zdolności kredytowej w żaden sposób nie zabezpiecza skarbu państwa przed ewentualnymi stratami. Jeden z urzędników ministerstwa środowiska tłumaczy w rozmowie z tygodnikiem, że w razie jakichkolwiek problemów, resort nie mógłby domagać się pieniędzy od spółki, która udostępniła swą zdolność kredytową.

Resort zdecydował się powiadomić o całej sprawie ABW, a przetarg na organizację spotkania został unieważniony.

Szczyt Klimatyczny ONZ rozpocznie się 11 listopada na Stadionie Narodowym. Na spotkanie ma przyjechać blisko 10 tys. gości z całego świata.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Wprost, lz

[fot: CCWikimedia/Alina Zienowicz]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook