Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawiony przetarg w resorcie środowiska?

01.09.2013

Tygodnik „Wprost” donosi o probie ustawienie gigantycznego przetargu w ministerstwie środowiska. Chodzi o kryteria konkursowe na których oparta została procedura przetargowa.

Tygodnik ujawnia, że chodzi o konkurs na organizację Szczytu Klimatycznego warty 34 miliony złotych. Sposób ustawienia przetargu pod konkretne firmy był bardzo prosty – w kryteriach konkursowych został dopisany punkt mówiący o możliwości uzyskania dodatkowej liczby punktów za wykazanie zdolności kredytowej.

Do finału, czyli etapu składania ofert finansowych (spośród kilkunastu) zakwalifikowano 5 firm, które złożyły bardzo podobne propozycje. Trafiły tam z jednego powodu. Wszystkie udostępniły zdolności kredytowe dwóch, tych samych spółek – czytamy w tygodniku „Wprost”.

Kwoty udostępnione przez firmy były gigantyczne – od 100 do 221 mln złotych. W taki sposób mała grupa zapewniła sobie pewne przejście do kolejnego etapu procedury przetargowej.

Warto podkreślić, że zwykłe wykazanie zdolności kredytowej w żaden sposób nie zabezpiecza skarbu państwa przed ewentualnymi stratami. Jeden z urzędników ministerstwa środowiska tłumaczy w rozmowie z tygodnikiem, że w razie jakichkolwiek problemów, resort nie mógłby domagać się pieniędzy od spółki, która udostępniła swą zdolność kredytową.

Resort zdecydował się powiadomić o całej sprawie ABW, a przetarg na organizację spotkania został unieważniony.

Szczyt Klimatyczny ONZ rozpocznie się 11 listopada na Stadionie Narodowym. Na spotkanie ma przyjechać blisko 10 tys. gości z całego świata.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Wprost, lz

[fot: CCWikimedia/Alina Zienowicz]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 8. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook