Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa o szkolnictwie zgodna ze zmianami w oświacie

25.01.2017

- Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, planowany na jesień, wprowadza zmiany, które są potrzebne polskiej nauce, ale również wychodzi naprzeciw tym zmianom, które dzieją się już w oświacie - powiedziała premier Beata Szydło.

- Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, planowany na jesień, wprowadza zmiany, które są potrzebne polskiej nauce, ale również wychodzi naprzeciw tym zmianom, które dzieją się już w oświacie - powiedziała w środę premier Beata Szydło, która kontynuuje przegląd ministerstw.

W ramach przeglądu resortów Beata Szydło w środę rano spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

"Wicepremier Gowin zadeklarował, że jesienią zostanie przedłożony nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. On wprowadza zmiany, które są potrzebne polskiej nauce, ale również jest projekt wychodzący naprzeciw tym zmianom, które dzieją się już w oświacie" - powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami premier Beata Szydło.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosława Gowin skomentował: "Ta nowa ustawa nie powstaje na biurkach ministrów czy urzędników ministerialnych, tylko w dialogu ze środowiskiem akademickim". Przypomniał, że w konkursie wyłoniono trzy zespoły, które do końca stycznia br. mają przedstawić trzy konkurencyjne koncepcje ustaw. Równolegle toczą się debaty poprzedzające Narodowy Kongres Nauki. Odbędzie się on we wrześniu br. w Krakowie. "Tam przedstawię projekt ustawy, która będzie już szeroko przedyskutowana ze środowiskiem akademickim".

Gowin dodał: "Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany, nie możemy zadowalać się tym, co jest teraz, nie możemy zadowalać się średnim poziomem, także w nauce. Stać nas na więcej (...) dzięki tym zmianom, które planuję, jestem przekonany, że polskie uczelnie zaczną nadrabiać dystans dzielące je od najlepszych ośrodków akademickich świata".

Beata Szydło podkreśliła, że system oświaty rząd traktuje jako całość. "Od momentu, kiedy dziecko trafia do systemu szkolnego, potem przez kolejne etapy jego kształcenia, a potem młody człowiek trafiający do systemu szkolnictwa wyższego. Chcemy, aby na każdym z tych etapów ten rozwój młodego człowieka był pełny. Był jak najbardziej odpowiadający jego oczekiwaniom, jego preferencjom i dający mu w przyszłości szanse na znalezienie dobrej pracy i spełnienie swoich ambicji" - podkreśliła.

Premier przypomniała, że już w 2016 roku w szkolnictwie wyższym wprowadzono rozwiązania dotyczące szkolnictwa wyższego. "Pojawiają się obawy przy okazji dyskusji o zmianach w systemie szkolnictwa wyższego o przyszłość Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Tutaj mam zapewnienie premiera Gowina, że przyszłość tych szkół jest również planowana i będą się one rozwijały, co jest ważne dla środowisk lokalnych, dla których te placówki bardzo często stanowią najważniejszą instytucję, która na ich terenie funkcjonuje" - zaznaczyła Beata Szydło.

Podsumowując dotychczasowe prace resortu Gowin wymienił, że do tej pory jego resort m.in. wprowadził nowelizację ograniczającą biurokrację na uczelniach, a także zmienił przepisy dotyczące finansowania uczelni, które sprawią, że uczelnie stawiać będą nie na liczbę studentów, ale na jakość.

Przypomniał, że 1 stycznia br. weszła w życie ustawa o innowacyjności. "Ta ustawa - wierzę w to - stworzy naukowy fundament dla planu odpowiedzialnego rozwoju" - skomentował. Dodał, że trwają prace nad kolejną ustawą z tego zakresu. "Dzisiaj jest tak, że 50 proc. kosztów na badania i rozwój przedsiębiorca może odpisać sobie od podatku. Mam nadzieję, że od 1 stycznia 2018 roku każdą złotówkę przeznaczoną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł od podatków odpisać" - zapowiedział.

"W 2017 powołamy do życia Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, która będzie odpowiedzialna za stworzenie systemu współpracy naukowej" - zapowiedział minister.

Gowin mówił też o planach reform instytutów badawczych. "Lada moment przedstawimy projekt powołania Narodowego Instytutu Technologicznego. Chcemy powiązać obecnie rozproszone instytuty badawcze w sieci kompetencji" - powiedział.

Gowin zwrócił też uwagę, że w 2016 r. jego resort rozpoczął szereg działań popularyzujących naukę. Wymienił, że chodzi o system grantowy dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także dla Uniwersytetów Dzieci. Przypomniał też, że w Polskę ruszyły Naukobusy - wyposażone w mobilne laboratoria naukowe, a z okazji stulecia odzyskania niepodległości ma zacząć się program związany z budową ok. 100 minicentrów Nauki Kopernik.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook