Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie. "Przywraca elementarne zasady sprawiedliwości"

01.10.2017

Ustawa dezubekizacyjna jest potrzebna, gdyż ona przywraca elementarne zasady sprawiedliwości - powiedział PAP publicysta Roman Mańka. "Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką sytuacja, że utrwalane było pewne postkomunistyczne status quo"- podkreślił.

Od 1 października tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. zlikwidowano Służbę Bezpieczeństwa, a utworzono Urząd Ochrony Państwa). Na jej mocy emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (w 2015 r. emerytura wynosiła ok. 2 tys. zł brutto, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

- Osoby, które w okresie PRL-u działały na niekorzyść państwa polskiego, na niekorzyść obywateli, które często ich prześladowały albo inwigilowały, albo w różny inny sposób działały na niekorzyść służb specjalnych, milicji itd. otrzymywały bardzo wysokie emerytury sięgające kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy normalni obywatele otrzymywali tysiąc złotych, tysiąc dwieście, tysiąc pięćset złotych - mówił Mańka.

Jego zdaniem, "to budziło elementarne poczucie niesprawiedliwości i tworzyło taki zły porządek, że ci, którzy byli agresorami, ci, którzy prześladowali, ci, którzy zbierali informacje, byli nagradzani".

Publicysta podkreślał, że mimo, iż skończył się PRL, to byli funkcjonariusze "byli nadal nagradzani przez III Rzeczpospolitą, przez nowe państwo, a ci, którzy byli ofiarami byli karani, bo otrzymywali bardzo niskie świadczenia".

Zdaniem Mańki to jest głębszy problem, którym należało się zająć już na początku lat 90. - Należało przeprowadzić restytucję niepodległości - takie ustawy były zgłaszane, ale one zostały niestety odrzucone. Należało przeprowadzić lustrację - tutaj też były próby, ale również one spełzły na niczym, lustracja musiała czekać bardzo długo na zrealizowanie - wyjaśniał.

Według publicysty należało przeprowadzić przede wszystkim dekomunizację, dezubekizację. A ponieważ tego nie zrobiono, te problemy się nawarstwiły i strukturalnie były utrzymywane.

- Nikt tego nie chciał dotknąć, m.in. dlatego, że ta sfera agentów służb specjalnych to jest bardzo silne środowisko, to jest potężna grupa wpływów, potężna grupa interesów, mająca umiejętność wytwarzania narracji opiniotwórczych, a także mobilizowania grup społecznych, aranżowania rozmaitych prowokacji - powiedział Mańka.

Jego zdaniem, władza polityczna często się tych środowisk bała. - Nawet władza postsolidarnościowa, która miała moralny mandat i interes w tym, żeby te świadczenia, te przywileje odebrać - mówił publicysta.

- Trzeba też pamiętać, że przez długi okres transformacji, w Polsce władzę sprawował Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe, a więc partie postkomunistyczne, które wyrosły z komunizmu - podkreślił Mańka.

Jak wyjaśniał: "one w ogóle nie były zainteresowane odebraniem tych przywilejów, wręcz przeciwnie - one chciały je utrwalać, one powstały w dużej mierze dlatego, aby bronić tych postpeerelowskich, grup interesów, ośrodków wpływu i aby zapewniać im spokojne życie".

Jak podkreślił, sytuacja zmieniła pod koniec 2015 r., "kiedy do władzy doszła partia, która głosi radykalną zmianę i chce to stare, postkomunistyczne status quo naruszyć i przerwać".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook