Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie. "Przywraca elementarne zasady sprawiedliwości"

01.10.2017

Ustawa dezubekizacyjna jest potrzebna, gdyż ona przywraca elementarne zasady sprawiedliwości - powiedział PAP publicysta Roman Mańka. "Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką sytuacja, że utrwalane było pewne postkomunistyczne status quo"- podkreślił.

Od 1 października tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. zlikwidowano Służbę Bezpieczeństwa, a utworzono Urząd Ochrony Państwa). Na jej mocy emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (w 2015 r. emerytura wynosiła ok. 2 tys. zł brutto, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

- Osoby, które w okresie PRL-u działały na niekorzyść państwa polskiego, na niekorzyść obywateli, które często ich prześladowały albo inwigilowały, albo w różny inny sposób działały na niekorzyść służb specjalnych, milicji itd. otrzymywały bardzo wysokie emerytury sięgające kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy normalni obywatele otrzymywali tysiąc złotych, tysiąc dwieście, tysiąc pięćset złotych - mówił Mańka.

Jego zdaniem, "to budziło elementarne poczucie niesprawiedliwości i tworzyło taki zły porządek, że ci, którzy byli agresorami, ci, którzy prześladowali, ci, którzy zbierali informacje, byli nagradzani".

Publicysta podkreślał, że mimo, iż skończył się PRL, to byli funkcjonariusze "byli nadal nagradzani przez III Rzeczpospolitą, przez nowe państwo, a ci, którzy byli ofiarami byli karani, bo otrzymywali bardzo niskie świadczenia".

Zdaniem Mańki to jest głębszy problem, którym należało się zająć już na początku lat 90. - Należało przeprowadzić restytucję niepodległości - takie ustawy były zgłaszane, ale one zostały niestety odrzucone. Należało przeprowadzić lustrację - tutaj też były próby, ale również one spełzły na niczym, lustracja musiała czekać bardzo długo na zrealizowanie - wyjaśniał.

Według publicysty należało przeprowadzić przede wszystkim dekomunizację, dezubekizację. A ponieważ tego nie zrobiono, te problemy się nawarstwiły i strukturalnie były utrzymywane.

- Nikt tego nie chciał dotknąć, m.in. dlatego, że ta sfera agentów służb specjalnych to jest bardzo silne środowisko, to jest potężna grupa wpływów, potężna grupa interesów, mająca umiejętność wytwarzania narracji opiniotwórczych, a także mobilizowania grup społecznych, aranżowania rozmaitych prowokacji - powiedział Mańka.

Jego zdaniem, władza polityczna często się tych środowisk bała. - Nawet władza postsolidarnościowa, która miała moralny mandat i interes w tym, żeby te świadczenia, te przywileje odebrać - mówił publicysta.

- Trzeba też pamiętać, że przez długi okres transformacji, w Polsce władzę sprawował Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe, a więc partie postkomunistyczne, które wyrosły z komunizmu - podkreślił Mańka.

Jak wyjaśniał: "one w ogóle nie były zainteresowane odebraniem tych przywilejów, wręcz przeciwnie - one chciały je utrwalać, one powstały w dużej mierze dlatego, aby bronić tych postpeerelowskich, grup interesów, ośrodków wpływu i aby zapewniać im spokojne życie".

Jak podkreślił, sytuacja zmieniła pod koniec 2015 r., "kiedy do władzy doszła partia, która głosi radykalną zmianę i chce to stare, postkomunistyczne status quo naruszyć i przerwać".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 8. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook