Jedynie prawda jest ciekawa

Uroczystości z okazji Święta WP i Bitwy 1920r.

14.08.2015

Msze św., Apele Poległych, rekonstrukcje historyczne, festyny to niektóre uroczystości zaplanowane z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego odbędzie się wiele ciekawych i ważnych uroczystości.

W Warszawie, od 8.30 do 9.00 odbędzie się już po raz szósty przed Pałacem Prezydenckim Warta Honorowa w hołdzie prezydentowi  RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim  ofiarom katastrofy smoleńskiej.  Wezmą w niej udział osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej, uhonorowane orderami i odznaczeniami. Po Warcie,  o 9.30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji w intencji ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem a także poległych w czasie bitwy warszawskiej.

Z kolei o 8. 45 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze a także o 10.05 przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Piłsudskiego. O godz. 9.00 w intencji Ojczyzny będą modlić się wierni w katedrze Wojska Polskiego.

Państwowe uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędą się w samo południe, przed Belwederem. Zaplanowane jest przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy a także defilada wojskowa ulicami stolicy.

Z pewnością dużą atrakcją dla całej rodziny będzie festyn żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego. Będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy- zarówno historyczny jak i współczesny czy spotkać się z żołnierzami- sportowcami.

Bogaty program uroczystości zaplanowany jest w Ossowie uroczystości rozpoczynają się już 14 sierpnia, o godz. 21, uroczystym Apelem Poległym przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki. W tym miejscu zaplanowano także modlitwę następnego dnia, o godz. 10.

15 sierpnia, o 10.45 nastąpi odsłonięcie popiersia Bronisława Kwiatkowskiego oraz Stefana Melaka na Polanie Dębów Pamięci. Pół godziny później, o 11.15 ks. abp Henryk Hoser odprawi Mszę św. w kaplicy na cmentarzu Bohaterów 1920r. Na cmentarzu również odbędzie się Apel Poległych oraz złożenie wieńców o 13.

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920r., otwarcie XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich a także letni festyn, to kolejne elementy uroczystości w Ossowie.

Uroczystości będą odbywać się także w Radzyminie. Od 9 do 15 na placu Tadeusza Kościuszki można zobaczyć wystawę sprzętu militarnego. o 15 dobędzie się apel przy pomniku Wincentego Witosa. Natomiast o godz. 17 na cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku będzie Msza św. oraz Apel Poległych.

Natomiast w Kobyłce, o godz. 8.30 odbędzie się złożenie wieńców przy Mogile Poległych w 1920r.

fot. M.Czutko

Warto poczytać

 1. UE 28.07.2017

  Woś: zainteresowanie UE polskim sądownictwem to przykrycie jej problemów

  Unia Europejska nie ma prawa ingerować w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, takie zainteresowanie instytucji unijnych jest pewnie przykryciem błędów i problemów wewnętrznych, które Unia ma - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

 2. gowin25072017 28.07.2017

  Gowin: popieram postulaty, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez SN zawieszona

  W pełni popieram postulaty prezes TK Julii Przyłębskiej i szefa MS Zbigniewa Ziobry, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez Sąd Najwyższy zawieszona; wyrok przeciwko M.Kamińskiemu uważam za hańbę wymiaru sprawiedliwości - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

 3. PowstanieWarszawskieFlickr 28.07.2017

  We wtorek "minuta ciszy". Warszawa uczci Powstańców Warszawskich

  Udział w obchodach można wziąć w całej Polsce, na przykład poprzez akcję Pokaż jak Pamiętasz, która zachęca do oddania hołdu poprzez media społecznościowe.

 4. Bodnar28072017 28.07.2017

  Bodnar: decyzję o udziale sędziów w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu

  Jako rzecznik praw obywatelskich nie mogę i nie uczestniczę w demonstracjach - powiedział w piątek Adam Bodnar.

 5. MuzeumIIWSwiki 28.07.2017

  Kaczyński: Muzeum II Wojny Światowej wpisuje się w niemiecką politykę historyczną

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się w niemiecką politykę historyczną. To "swoisty dar Donalda Tuska dla Angeli Merkel" - mówił w czwartek późnym wieczorem w audycji Radia Maryja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook