Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"

02.03.2012

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie zakończyły się główne uroczystości organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrało się ok. półtora do 2 tysięcy osób. Nie tylko mieszkańców Warszawy, specjalnie przybyłych w to symboliczne miejsce, ale też wszystkich tych, którzy wcześniej w dziewiętnastu symbolicznych miejscach Warszawy czcili pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego  (m.in. pod murem byłego aresztu śledczego i katowni MBP przy Rakowieckiej, pod Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956 na Cmentarzu Bródnowskim, Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie i innych).

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak możemy ich rozpoznać, byśmy sami nie błądzili? – pytał przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów prof. Jan Żaryn i odpowiadał: Byli wielkimi patriotami, żołnierzami wywodzącymi się z najwspanialszej armii na świecie, Armii Krajowej, którzy w ‘44 i ‘45 roku nie złożyli broni (…) bo złożyć jej nie mogli.

Żaryn mówił, że wybrali dalszą walkę o niepodległą Polskę, bo innego wyboru nie mieli.

To byli żołnierze i oficerowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To byli żołnierze i oficerowie formacji ROAK, 5. i 6. Brygady Wileńskiej. To byli żołnierze "Ognia" walczący na Podhalu, to byli żołnierze "Warszyca",  KWP, konspiracyjnego Wojska Polskiego, walczący na terenie Ziemi Łódzkiej, aż po Górny Śląsk.

Profesor zwrócił uwagę, by pamiętać nie tylko o żołnierzach, ale również elicie politycznej, która również nie godziła się na wprowadzany system komunistyczny i oddawała życie w mokotowskich kazamatach.

To była ta wspaniała szesnastka, która została porwana i wywieziona do Moskwy, to byli ich następcy, którzy tworzyli Delegaturę Rządu na Kraj, aż do 1947 r., to byli również Ci, którzy próbowali tworzyć parlament podziemny, to byli działacze polityczni od socjalistów przez piłsudczyków po narodowców.

Aktorka Katarzyna Łaniewska i legenda opozycji demokratycznej w PRL Adam Borowski odczytali Apel Poległych.

Niech z krwi niewinnej przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach UB i NKWD, niech z mogił żołnierzy naszych, powstanie Wielka Polska. Niech ofiara Waszego życia, da młodemu pokoleniu Polaków siłę i moc, wytrwania w walce o prawdziwie wolną i sprawiedliwą Polskę, której Wy poświęciliście całe życie. Dzisiaj, na tym placu, stańcie pośród nas, wzywamy - stańcie do Apelu! - wzywał Adam Borowski.

Wiele osób przyniosło biało-czerwone flagi, są kombatanci, czuwa warta honorowa.

Pojawiło się sporo polityków – bardzo liczne reprezentacje parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz przedstawicieli Prawicy RP.

Nie dopisała pogoda, bo w Warszawie siąpi deszcz, ale nikomu na pl. Piłsudskiego to nie przeszkadza. Może nawet dodaje specyficznego uroku okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza, wyjątkowo dziś przybranego wieńcami i zniczami.

Wieńce złożyli przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z prof. Janem Żarynem na czele, parlamentarzyści PiS i Solidarnej Polski, członkowie Grupy Historycznej "Radosław", uczestnicy Rajdu Katyńskiego, przedstawiciele Komitetu Katyńskiego z prezesem Andrzejem Melakiem, w imieniu "Gazety Polskiej" Katarzyna Hejke i Tomasz Sakiewicz, przedstawiciele "Solidarności Walczącej", w imieniu Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, studenci, przedstawiciele Fundacji Republikańskiej, Związku Strzeleckiego "Strzelec", Ewa Stankiewicz w imieniu stowarzyszenia "Solidarni 2010".

Następnie wszyscy zebrani przeszli w szyku marszowym, w asyście mundurowej, przy dźwiękach werbli, z portretami bohaterów podziemia niepodległościowego do Archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Na ulicach Warszawy rozlegały się skandowane hasła: "Bohaterom cześć i chwała!", "Bóg, Honor i Ojczyzna!", "Precz z komuną!", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

Katedra-zolnierze-wykleci-SI

Msza św. rozpoczęła się o 21:00 odśpiewaniem "Bogurodzicy". Odprawiał ją arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Nie wszyscy zebrani zmieścili się w świątyni. Setki osób modliły się na zewnątrz.

 

Zobacz koniecznie:

- Relacja filmowa z uroczystości

Uroczystości przed b. Aresztem Śledczym UB
- Trójmiasto czci pamięć Żołnierzy Wyklętych
Posterunek Wyklętych w Warszawie
Wystawa z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Śląsku
Jarosław Kaczyński wzywa do pamięci o bohaterach
Odsłonięto pomnik poświęcony "Żołnierzom Wyklętym"
"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"
"Żywe lekcje historii"
Kard. Nycz: Ocaleli w naszych sercach i pamięci

 

zrk, ruk, BC

 

 

[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 2. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 3. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 4. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 5. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 6. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 7. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook