Jedynie prawda jest ciekawa


"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"

02.03.2012

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie zakończyły się główne uroczystości organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrało się ok. półtora do 2 tysięcy osób. Nie tylko mieszkańców Warszawy, specjalnie przybyłych w to symboliczne miejsce, ale też wszystkich tych, którzy wcześniej w dziewiętnastu symbolicznych miejscach Warszawy czcili pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego  (m.in. pod murem byłego aresztu śledczego i katowni MBP przy Rakowieckiej, pod Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956 na Cmentarzu Bródnowskim, Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie i innych).

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak możemy ich rozpoznać, byśmy sami nie błądzili? – pytał przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów prof. Jan Żaryn i odpowiadał: Byli wielkimi patriotami, żołnierzami wywodzącymi się z najwspanialszej armii na świecie, Armii Krajowej, którzy w ‘44 i ‘45 roku nie złożyli broni (…) bo złożyć jej nie mogli.

Żaryn mówił, że wybrali dalszą walkę o niepodległą Polskę, bo innego wyboru nie mieli.

To byli żołnierze i oficerowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To byli żołnierze i oficerowie formacji ROAK, 5. i 6. Brygady Wileńskiej. To byli żołnierze "Ognia" walczący na Podhalu, to byli żołnierze "Warszyca",  KWP, konspiracyjnego Wojska Polskiego, walczący na terenie Ziemi Łódzkiej, aż po Górny Śląsk.

Profesor zwrócił uwagę, by pamiętać nie tylko o żołnierzach, ale również elicie politycznej, która również nie godziła się na wprowadzany system komunistyczny i oddawała życie w mokotowskich kazamatach.

To była ta wspaniała szesnastka, która została porwana i wywieziona do Moskwy, to byli ich następcy, którzy tworzyli Delegaturę Rządu na Kraj, aż do 1947 r., to byli również Ci, którzy próbowali tworzyć parlament podziemny, to byli działacze polityczni od socjalistów przez piłsudczyków po narodowców.

Aktorka Katarzyna Łaniewska i legenda opozycji demokratycznej w PRL Adam Borowski odczytali Apel Poległych.

Niech z krwi niewinnej przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach UB i NKWD, niech z mogił żołnierzy naszych, powstanie Wielka Polska. Niech ofiara Waszego życia, da młodemu pokoleniu Polaków siłę i moc, wytrwania w walce o prawdziwie wolną i sprawiedliwą Polskę, której Wy poświęciliście całe życie. Dzisiaj, na tym placu, stańcie pośród nas, wzywamy - stańcie do Apelu! - wzywał Adam Borowski.

Wiele osób przyniosło biało-czerwone flagi, są kombatanci, czuwa warta honorowa.

Pojawiło się sporo polityków – bardzo liczne reprezentacje parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz przedstawicieli Prawicy RP.

Nie dopisała pogoda, bo w Warszawie siąpi deszcz, ale nikomu na pl. Piłsudskiego to nie przeszkadza. Może nawet dodaje specyficznego uroku okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza, wyjątkowo dziś przybranego wieńcami i zniczami.

Wieńce złożyli przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z prof. Janem Żarynem na czele, parlamentarzyści PiS i Solidarnej Polski, członkowie Grupy Historycznej "Radosław", uczestnicy Rajdu Katyńskiego, przedstawiciele Komitetu Katyńskiego z prezesem Andrzejem Melakiem, w imieniu "Gazety Polskiej" Katarzyna Hejke i Tomasz Sakiewicz, przedstawiciele "Solidarności Walczącej", w imieniu Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, studenci, przedstawiciele Fundacji Republikańskiej, Związku Strzeleckiego "Strzelec", Ewa Stankiewicz w imieniu stowarzyszenia "Solidarni 2010".

Następnie wszyscy zebrani przeszli w szyku marszowym, w asyście mundurowej, przy dźwiękach werbli, z portretami bohaterów podziemia niepodległościowego do Archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Na ulicach Warszawy rozlegały się skandowane hasła: "Bohaterom cześć i chwała!", "Bóg, Honor i Ojczyzna!", "Precz z komuną!", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

Katedra-zolnierze-wykleci-SI

Msza św. rozpoczęła się o 21:00 odśpiewaniem "Bogurodzicy". Odprawiał ją arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Nie wszyscy zebrani zmieścili się w świątyni. Setki osób modliły się na zewnątrz.

 

Zobacz koniecznie:

- Relacja filmowa z uroczystości

Uroczystości przed b. Aresztem Śledczym UB
- Trójmiasto czci pamięć Żołnierzy Wyklętych
Posterunek Wyklętych w Warszawie
Wystawa z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Śląsku
Jarosław Kaczyński wzywa do pamięci o bohaterach
Odsłonięto pomnik poświęcony "Żołnierzom Wyklętym"
"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"
"Żywe lekcje historii"
Kard. Nycz: Ocaleli w naszych sercach i pamięci

 

zrk, ruk, BC

 

 

[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook