Jedynie prawda jest ciekawa


"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"

02.03.2012

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie zakończyły się główne uroczystości organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrało się ok. półtora do 2 tysięcy osób. Nie tylko mieszkańców Warszawy, specjalnie przybyłych w to symboliczne miejsce, ale też wszystkich tych, którzy wcześniej w dziewiętnastu symbolicznych miejscach Warszawy czcili pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego  (m.in. pod murem byłego aresztu śledczego i katowni MBP przy Rakowieckiej, pod Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956 na Cmentarzu Bródnowskim, Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie i innych).

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak możemy ich rozpoznać, byśmy sami nie błądzili? – pytał przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów prof. Jan Żaryn i odpowiadał: Byli wielkimi patriotami, żołnierzami wywodzącymi się z najwspanialszej armii na świecie, Armii Krajowej, którzy w ‘44 i ‘45 roku nie złożyli broni (…) bo złożyć jej nie mogli.

Żaryn mówił, że wybrali dalszą walkę o niepodległą Polskę, bo innego wyboru nie mieli.

To byli żołnierze i oficerowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To byli żołnierze i oficerowie formacji ROAK, 5. i 6. Brygady Wileńskiej. To byli żołnierze "Ognia" walczący na Podhalu, to byli żołnierze "Warszyca",  KWP, konspiracyjnego Wojska Polskiego, walczący na terenie Ziemi Łódzkiej, aż po Górny Śląsk.

Profesor zwrócił uwagę, by pamiętać nie tylko o żołnierzach, ale również elicie politycznej, która również nie godziła się na wprowadzany system komunistyczny i oddawała życie w mokotowskich kazamatach.

To była ta wspaniała szesnastka, która została porwana i wywieziona do Moskwy, to byli ich następcy, którzy tworzyli Delegaturę Rządu na Kraj, aż do 1947 r., to byli również Ci, którzy próbowali tworzyć parlament podziemny, to byli działacze polityczni od socjalistów przez piłsudczyków po narodowców.

Aktorka Katarzyna Łaniewska i legenda opozycji demokratycznej w PRL Adam Borowski odczytali Apel Poległych.

Niech z krwi niewinnej przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach UB i NKWD, niech z mogił żołnierzy naszych, powstanie Wielka Polska. Niech ofiara Waszego życia, da młodemu pokoleniu Polaków siłę i moc, wytrwania w walce o prawdziwie wolną i sprawiedliwą Polskę, której Wy poświęciliście całe życie. Dzisiaj, na tym placu, stańcie pośród nas, wzywamy - stańcie do Apelu! - wzywał Adam Borowski.

Wiele osób przyniosło biało-czerwone flagi, są kombatanci, czuwa warta honorowa.

Pojawiło się sporo polityków – bardzo liczne reprezentacje parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz przedstawicieli Prawicy RP.

Nie dopisała pogoda, bo w Warszawie siąpi deszcz, ale nikomu na pl. Piłsudskiego to nie przeszkadza. Może nawet dodaje specyficznego uroku okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza, wyjątkowo dziś przybranego wieńcami i zniczami.

Wieńce złożyli przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z prof. Janem Żarynem na czele, parlamentarzyści PiS i Solidarnej Polski, członkowie Grupy Historycznej "Radosław", uczestnicy Rajdu Katyńskiego, przedstawiciele Komitetu Katyńskiego z prezesem Andrzejem Melakiem, w imieniu "Gazety Polskiej" Katarzyna Hejke i Tomasz Sakiewicz, przedstawiciele "Solidarności Walczącej", w imieniu Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, studenci, przedstawiciele Fundacji Republikańskiej, Związku Strzeleckiego "Strzelec", Ewa Stankiewicz w imieniu stowarzyszenia "Solidarni 2010".

Następnie wszyscy zebrani przeszli w szyku marszowym, w asyście mundurowej, przy dźwiękach werbli, z portretami bohaterów podziemia niepodległościowego do Archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Na ulicach Warszawy rozlegały się skandowane hasła: "Bohaterom cześć i chwała!", "Bóg, Honor i Ojczyzna!", "Precz z komuną!", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

Katedra-zolnierze-wykleci-SI

Msza św. rozpoczęła się o 21:00 odśpiewaniem "Bogurodzicy". Odprawiał ją arcybiskup warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Nie wszyscy zebrani zmieścili się w świątyni. Setki osób modliły się na zewnątrz.

 

Zobacz koniecznie:

- Relacja filmowa z uroczystości

Uroczystości przed b. Aresztem Śledczym UB
- Trójmiasto czci pamięć Żołnierzy Wyklętych
Posterunek Wyklętych w Warszawie
Wystawa z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Śląsku
Jarosław Kaczyński wzywa do pamięci o bohaterach
Odsłonięto pomnik poświęcony "Żołnierzom Wyklętym"
"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"
"Żywe lekcje historii"
Kard. Nycz: Ocaleli w naszych sercach i pamięci

 

zrk, ruk, BC

 

 

[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook